Panorāma

"Progresīvie" vēlas skaidrību par koalīcijas paplašināšanu

Panorāma

Panorāma

Rosina vērtēt ģenerālprokurora Jura Stukāna rīcību un izteikumus

Jēkabpils pusē nogalinātās sievietes advokāte pārsteigta par ģenerālprokurora pārmetumiem

Ģenerālprokurors Juris Stukāns Jēkabpils novadā nogalinātās sievietes advokātei pārmet neizdarību. Intervijā žurnālam "Ieva" ģenerālprokurors norādījis, ka Jēkabpils novadā nogalinātās sievietes advokāte nebija izsmēlusi visas savas iespējas, lai palīdzētu savai klientei, tostarp nebija vērsusies pie ģenerālprokurora. Advokāte Anna Nore ir pārsteigta par šiem pārmetumiem un sauca tos par reputācijas graušanu. 

ĪSUMĀ:

  • Stukāns Jēkabpils novadā nogalinātās sievietes advokātei iepriekš pārmeta neizdarību.
  • Stukāns domā, ka advokātei bija jābūt uzstājīgākai komunikācijā ar prokuratūru.
  • Advokāte pārsteigta par Stukāna pārmetumiem; sauc tos par reputācijas graušanu.
  • Tagad Stukāns skaidroja, ka tā nav bijusi kritika advokātei, bet aicinājums uz sadarbību.
  • Zvērinātu advokātu padome aicina Tieslietu padomi veikt pārbaudi par Stukāna izteikumiem.
  • Nosodījumu Stukāna izteikumiem paudis arī nākamais Valsts prezidents Rinkēvičs.

Jēkabpilī nonāvētā un ilgstoši terorizētā sieviete bija zaudējusi cerības uz policijas palīdzību un pati personīgi ar iesniegumu vērsās pie ģenerālprokurora Stukāna, skaidrā tekstā paužot bailes par savu dzīvību. Taču saņēma vien formālu atbildi. Intervijā žurnālam "Ieva" ģenerālprokurors atzina, ka pats iesniegumu nav lasījis. Tajā pašā laikā sievietes advokātes teikto par nereaģēšanu Stukāns nosaucis par ļoti nekorektu.

Ģenerālprokurors par Jēkabpilī nogalinātās sievietes lietu sacījis, ka sievietes advokāte nav darījusi visu iespējamo, lai sniegtu kvalitatīvu palīdzību. Un uz žurnālistes jautājumu – "Cik saprotu, jūs metat akmeni advokātes dārziņā?" Stukāns atbildēja – "Viennozīmīgi".

Tālāk intervijā viņš paskaidroja, ka advokātei vajadzēja pieteikties pie viņa un atbraukt. Viņš viņu pieņemtu, runātu un zibenīgi reaģētu. "Ja advokāte redzēja, ka attiecīgajā struktūrvienībā ir vienaldzība, vajadzēja pieteikties un pie manis atbraukt! Es viņu pieņemtu, runātu un zibenīgi reaģētu – būtu iedziļinājies, izlasījis sievietes vēstuli, tiktu iesaistīti trīs līmeņu prokurori," Stukāns teica intervijā žurnālā "Ieva".

Jēkabpilī nogalinātās sievietes advokāte Anna Nore
00:00 / 00:39
Lejuplādēt

Tikmēr Jēkabpilī nogalinātās sievietes advokāte Anna Nore ir pārsteigta par ģenerālprokurora pārmetumiem un sauca tos arī par nepamatotu reputācijas graušanu.

"Ziniet, es esmu apmulsusi un sašutusi par šādu apgalvojumu, ka advokāts ar savu lietu vienkārši brauc pie ģenerālprokurora izrunāties.

Es tādu praksi Latvijā nezināju un domāju, ka tā ir absolūti nepareiza prakse. Tas, ka ģenerālprokurors, kā es saprotu, šajā intervijā ir pateicis, ka advokāts ir slikti darījis savu darbu, tad es uzskatu, ka tā ir advokāta reputācijas graušana visas sabiedrības priekšā," pauda Nore.

Juriste sacīja, ka viņa kopā ar cietušo bija sagatavojusi un nosūtījusi prokuratūrai iesniegumu pērn 15. septembrī, kas bijis izmisuma sauciens par reāliem dzīvības apdraudējuma riskiem, un lūgta valsts aizsardzība.

Jēkabpilī nogalinātās sievietes advokāte Anna Nore
00:00 / 00:43
Lejuplādēt

"Jau 20. septembrī no Zemgales tiesu apgabala prokurora Butlera tika saņemta rakstiska atbilde, ka jūsu iesniegums prokuratūrā saņemts un tas tiks pievienots kārtējai krimināllietai par pret manu klienti veiktajām vardarbīgajām darbībām, un ka nekādi papildu aizsardzības pasākumi, ko mēs lūdzam, netiks piemēroti. Ir šis lēmums par pagaidu aizsardzību, un prokurors ir uzskatījis, ka ar to pietiek. Lūk, šāda bija atbildība. Un es arī biju gājusi pati personīgi runāt ar šo prokuroru Butleru," teica advokāte.

Rinkēvičs nosoda Stukāna izteikumus 

Nosodījumu Stukāna izteikumiem paudis nākamais Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. Šādi mēģinājumi novelt vainu uz cietušo vai viņas advokāti par valsts neizdarīto nav pieņemami, savā tvitera profilā rakstīja nākamais Valsts prezidents, norādot, ka traģēdija Jēkabpilī ir daudzu valsts institūciju nolaidība un atbildība.

"Sabiedrība gaida, ka valsts būs gan tiesiska, gan taisnīga. Un, no tāda viedokļa raugoties, šādi mēģinājumi pateikt – nē, tur vēl varēja kādu iesniegumu uzrakstīt vai vēl kādu pantu piemeklēt – nav šajā gadījumā tie, ko mēs sagaidītu no tiesu varas, ko mēs sagaidītu no prokuratūras," pauda Rinkēvičs.

Stukāns negrasās atkāpties no amata 

Ģenerālprokurors ceturtdien, 8. jūnijā, sasauktajā preses konferencē teica, ka atkāpties no amata negrasās. Ja advokāte redzējusi, ka Jēkabpilī jautājumu nerisina, tad varēja vērsties pie ģenerālprokurora. Neesot gribējis pārmest advokātei.

Ģenerālprokurors Stukāns apgalvoja, ka intervijā žurnālā "Ieva" nav kritikas advokātei, bet aicinājums uz sadarbību.

Viņš uzsvēra, ka tieši advokāti ir tie, pie kā iedzīvotāji var vērsties pēc palīdzības sākotnēji, bet viņš arī neattaisno prokuratūras iespējamu bezdarbību šajā lietā, par ko patlaban notiek iekšējā pārbaude. Stukāns bilda arī, ka saskaņā ar likumu pats proaktīvi šo advokāti aicināt uz tikšanos pēc iesnieguma viņš nevarot, bet, ja pats advokāts piesakās pie ģenerālprokurora un nāk jautājumu izrunāt, tad lietai pievērš pastiprinātu uzmanību.

Viņš plānojot turpmāk arī tikšanos ar advokāti. Vienlaikus viņš žurnālistiem pauda, ka neizprot, par ko viņam patlaban būtu jāatvainojas kopumā advokātu sabiedrībai.

Ģenerālprokurors Juris Stukāns
00:00 / 00:56
Lejuplādēt

"Nebija ne pārmetumu, ne ļaunuma. Nav man ļaunuma ne pret vienu cilvēku. Nav! Advokāte! Advokāte tikpat kvalificēta un juridiski atbildīga kā mēs visi, jo mēs kopīgi darbojamies viena mērķa vadīti. Nu es nezinu. Arī mūsu sabiedrisko attiecību cilvēki to pārlasīja, un neviens neuztvēra un nesaskatīja. Ko tad mēs, jocīgi? Akceptētu un teiktu – publicējiet? Nu es nezinu, varbūt meitenes nepārlasīja. Bet es neredzēju, ka es tur sarunāju glupības! Tad varbūt es tiešām nesapratu to," sprieda Stukāns.

Advokātu padome lūdz vērtēt Stukāna rīcību

Likumā par prokuratūru teikts – ja ģenerālprokurors ir pieļāvis apkaunojošu rīcību, tad var tikt ierosināta viņa atbrīvošana no amata Saeimā. Saeimas Juridiskās komisijas vadītājs Andrejs Judins ("Jaunā Vienotība") Stukāna izteikumus vērtēja kā nekorektus.

Judins gan norādīja, ka par ģenerālprokurora izteikumiem vai par viņa atbilstību amatam Saeimas komisijā atsevišķa sēde šobrīd netiek plānota.

Taču nākamnedēļ deputāti satikšot Stukānu nesaistītā komisijas sēdē, un Judins ir pārliecināts, ka par to viņš arī tiks izvaicāts.

Izvērtēt Stukāna rīcību Tieslietu padomei lūgusi Latvijas Zvērinātu advokātu padome, saucot to par apkaunojošu ne vien pašam ģenerālprokuroram, bet visai prokuratūrai. Kamēr slepkavu Leonu Rusiņu jau gandrīz divus mēnešus meklē policija, nav pieļaujams, ka nogalinātās sievietes lietā iesaistītās puses mēģina vainu novelt cita uz citu.

"Lai arī tas akmens tika mests advokatūras lauciņā, ka advokāte neesot šajā Jēkabpils lietā izdarījusi visu pareizi un pietiekami. Pareizā rīcība būtu nākt pie Stukāna kunga uz kafiju un aprunāties, nu šāda kārtība neizriet ne no viena likuma. Stukāna kungam tas lieliski ir zināms. Nav arī šāda prakse, advokātiem par savām neveiksmēm iet žēloties pie ģenerālprokurora. Manuprāt, ģenerālprokurors ir apkaunojis ne tikai pats sevi, bet arī visu viņa vadīto iestādi," sacīja Latvijas Zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs.

Tieslietu padome Advokātu padomes lūgumu plāno skatīt 16. jūnijā.

KONTEKSTS:

16. aprīlī Jēkabpils novadā sava bērna un mātes acu priekšā tika nogalināta 1983. gadā dzimusi sieviete. Slepkavību pastrādāja viņas bijušais vīrs Leons Rusiņš, kurš mēnešiem ilgi sievietei draudēja un viņu vajāja; par to regulāri tika ziņots policijai, bet sieviete pasargāta netika.

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks uzdeva sākt dienesta pārbaudi, lai "pārliecinātos, ka policisti ir rīkojušies atbilstoši normatīvajam regulējumam, pietiekoši aktīvi un profesionāli". Ruks paziņoja, ka saistībā ar Rusiņa meklēšanu amatu zaudējis Austrumzemgales policijas iecirkņa priekšnieks Rolands Bērziņš un turpinās dienesta pārbaude.

Slepkavu Rusiņu policija meklē gandrīz divus mēnešus, vienlaikus nav izslēgts, ka vīrietis varētu būt izdarījis pašnāvību. Izmeklēšanas interesēs plašākus komentārus policija ceturtdien, 8. jūnijā, nesniedza.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti