ĪSUMĀ:
- PTAC prasa slēgt 13 rotaļu laukumus Līvānos, jo tie nav droši.
- Novada domes pārstāve sašutusi par nesamērīgajiem PTAC argumentiem.
- PTAC laukumus pārbaudīja, jo novads nav reģistrējis nevienu laukumu reģistrā.
- PTAC: Ir dažādas neatbilstības, salauzti elementi, sapuvušas koka konstrukcijas.
- Novads gatavs meklēt risinājumu, taču tas prasa naudu un laiku, tikmēr laukumi būs slēgti.
- PTAC: Ja novads rīkotos savlaicīgi, nebūtu mēneša laikā viss jādemontē.
Līvānos vairākos daudzdzīvokļu māju iekšpagalmos ar brīdinājuma lentēm tagad norobežoti bērnu rotaļu laukumi. Vairākas lentes gan ir jau noplēstas – tā vietējie iedzīvotāji izrāda savu neapmierinātību ar Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) lēmumu par laukumiņu neatbilstību drošuma prasībām.
"Tās ir lielākās muļķības, ko var izdomāt un par ko aizrādīt, jo, ieejot daudzdzīvokļu māju kāpņutelpās, gandrīz katrā mājā ir margas, kur ir tāds pats platums. Tad jau arī mājas ir jānojauc un jābūvē jaunas, jo visur ir tādi platumi. Mazus bērnus, kā daudzi arī komentējam, pieskata tomēr vecāki.
Lielie bērni tā kā nav mēģinājuši eksperimentēt ar galvām," centra bažas par galvu iesprūšanu laukuma konstrukcijās komentēja Līvānu iedzīvotāja Natālija.
Arī Līvānu novada domes pārstāve Ginta Kraukle ir sašutumā par nesamērīgajiem PTAC argumentiem.
"Ja šeit, starp šiem pakāpieniem, bērns var iesprostot galvu vai kaklu, un tiek pamatots – lūk, jādemontē ir tāpēc, ka pastāv galvas un kakla iespiešanas risks, tad tas tomēr ir absurdi," vērtēja Kraukle.
PTAC pārbaude Līvānos notikusi tādēļ, ka pašvaldība nebija reģistrējusi nevienu rotaļu laukumiņu aizsardzības centra uzturētajā reģistrā, tāpat saņemta arī kāda vietējā iedzīvotāja sūdzība.
"Ir dažādas neatbilstības, kas ir tieši ar laukumiņa uzturēšanu – dažādi salauzti elementi, sapuvušas koka konstrukcijas, [izkritušas] skrūves, naglas," stāstīja PTAC Patēriņa preču uzraudzības daļas vadītāja Līga Kauliņa.
"Tās ir šūpoles ar cietajām piekarēm, iekārtas, kurās ir galvas iesprūšanas risks, pie slidkalniņiem bija neatbilstošas sānu malu augstumi, neatbilstošas piezemēšanās zonas, tāpat bija konstatētas neatbilstības uz līdzsvara šūpolēm. Tās ir tādas, kas rada visaugstākos riskus – nopietnas galvas traumas ar nopietnām sekām," skaidroja Kauliņa.
PTAC norādītie pārkāpumu akti aizņem 112 lappuses, un laukumiņi jādemontē vai jānomaina mēneša laikā.
Taču tas nav tik viegli realizējams, norādīja pašvaldībā, jo, tad vietvarai būs jāveic visu laukumu sertificētas drošības pārbaudes.
"Ja mums ir jānoņem visi laukumiņi, tad kas paliks vietā? Tad mēs atstāsim bērniem tukšu vietu un labāk, lai viņi skraida pa ielām, pa pagrabiem, pa māju jumtiem kāpelē? Vai tas būs drošāk?" retoriski jautāja pašvaldības pārstāve Ginta Kraukle.
Līvānu novada pašvaldība ir gatava meklēt risinājumus, taču lielāko satraukumu rada ilgais laiks un finansiālie izdevumi.
Tāpat arī iedzīvotāju atstāšana bez ierastajiem rotaļu plačiem, kas bez sevišķiem starpgadījumiem kalpojuši vairāk nekā desmit gadus.
"Es ļoti gribētu rosināt diskusiju par birokrātiju mūsu valstī, kura brīžiem vispār aizmirst kaut kādu loģisko cilvēcību,
jo mēs būtībā kļūstam par "burta kalpiem", kas izpilda likumus un normatīvos aktus, kurus ir radījuši paši cilvēki un pēc tam viņi nezina, kā tikt ar tiem galā," sacīja Ginta Kraukle.
Tikmēr PTAC pārstāve Līga Kauliņa norādīja – ja pašvaldība savlaicīgi "būtu apzinājusi savas iekārtas un būtu novērtējusi to atbilstību, tad mēs nebūtu nonākuši pie situācijas, ka pēkšņi mēneša laikā viss jādemontē".
Šogad Patērētāju tiesību aizsardzības centrs veicis jau 22 publisko spēļu laukumu pārbaudes. Neatbilstības konstatētas visās pārbaudītajās pašvaldībās, tostarp arī Valmieras un Siguldas novadā.