Viens no galvenajiem ūdenstilpju piesārņojuma avotiem ir intensīvajā lauksaimniecībā izmantotais minerālmēslojums. Papildu barības vielas tajās var veicināt nekontrolētu organismu savairošanos un kaitīgu vielu uzkrāšanos. Vides ministrija ir norādījusi, ka pašlaik Aizsargjoslu likumā noteiktie ierobežojumi ir nepietiekami, lai samazinātu piesārņojuma noplūdi ūdeņos.
Tāpēc "Progresīvo" deputāte Simanovska 23. marta sēdē, kurā izskatīja Aizsargjoslu likuma grozījumus, aicināja atgriezties pie likumprojektā neiekļautajiem Vides ministrijas priekšlikumiem, kas mazinātu lauksaimniecības piesārņojuma ietekmi uz ūdens kvalitāti.
Viņa brīdināja, ka Latvijā lauksaimnieki minerālmēslojumu izmanto arvien vairāk: "Un man ir arī jāatzīmē, ka pēdējo 10 gadu laikā minerālmēslu izmantošana Latvijas lauksaimniecībā uz vienu hektāru ir augusi vairākas reizes."
Lai gan mēslojumu tiešām lieto vairāk, politiķe būtiski pārspīlē – pēdējos desmit gados tik liela kāpuma nav. No 2011. līdz 2021. gadam minerālmēslu izmantošana uz hektāru sējumu palielinājies par nepilnu trešdaļu. Simanovska "Re:Check" atzina, ka kļūdījusies un pareizi būtu bijis runāt par pēdējiem 20 gadiem. Šajā laika posmā minerālmēslu lietošana uz hektāru pieaugusi divas reizes.
Avots: Oficiālās statistikas portāls
Vai Latvijā minerālmēslus uz hektāru lieto vairāk nekā citur? Salīdzinot ar citām Eiropas Savienības dalībvalstīm, īpaši neizceļamies – esam aptuveni pa vidu. Taču pieaugums pēdējo desmit gadu laikā Latvijā ir lielāks nekā vidēji Eiropas Savienībā.
Šajā ziņā esam pirmajā desmitniekā.