Pusaudžu resursu centrā Tukumā ikdienā strādā ar vairākiem desmitiem jauniešu. Katrs ar savu problēmu, bet pārsvarā šīs grūtības veidojušās ilgāku laiku, līdz pusaudzis tās sācis risināt ar dažādu vielu apreibināšanos, lai aizmirstos un nedomātu.
Tukuma filiāles vadītāja, klīniskā un veselības psiholoģe Diāna Gema norādīja: "Šīs atkarības parasti rodas tā iemesla dēļ, ka pusaudži mēģina kaut kādā veidā regulēt savas emocijas – vai nu viņi netiek galā skolā ar kaut kādiem akadēmiskajiem sniegumiem, vai viņi netiek galā mājās ar ģimenes konfliktiem."
Sākumā tabakas izstrādājumi, tad alkohols un vēlāk dažādas vielas, piemēram, amfetamīns un citas narkotikas. Gema stāstīja, ka šobrīd visvairāk darba sanāk ar jauniešiem, kuri lieto amfetamīnu. Lai pirktu šīs vielas, pusaudži sākumā izmanto kabatas naudu, vēlāk nes no mājām mantas un pārdod, nereti viņi arī sāk zagt.
"Principā viņi sāk meklēt tos kanālus, jo, ja reiz tā atkarība ir, tad tā vēlme pēc tās vielas ir. Viņi gatavi pastrādāt tādus noziedzīgus [nodarījumus]," sacīja psiholoģe.
Par to, ka šīs vielas ir ārkārtīgi viegli pieejamas, zina gan Tukuma jauniešu resursu centrā, gan arī biedrības "Open Radošais centrs" vadītājs Edijs Klaišis, kurš palīdz tiem jauniešiem, kurus daudzi nolēmuši vairs nepamanīt un tātad arī nesniegt palīdzīgu roku.
"Šobrīd ļoti, ļoti nopietna problēma ir medikamenti. Visi "Xanax" un tā tālāk, kas tiek jaukti ar alkoholu. Šī medikamentu aprite patiesībā ir milzīga. Vienam tiek izrakstīts, viņš notirgo tālāk," stāstīja Klaišis.
Klaišis pauda, ka tieši šajās dienās viņa redzes lokā nonācis puisis, kurš lietojis daudz un dažādas vielas, kuru dēļ viņam ir mainīta psihe, tik ļoti pasliktinājusies runa, ka brīžiem viņu pat nav varēts saprast.
Arī policija norādīja, ka apreibinājušies jaunieši ir policistu ikdienas darba sastāvdaļa. Iemesli ir dažādi, bet pats būtiskākais – apkārtējo vienaldzība, un arī tas, ka jauniešiem ir maz iespēju sevi pierādīt citādāk.
Valsts policijas Daudznozaru prevencijas nodaļas priekšniece Vita Vīlistere norādīja: "Jauniešiem ir ierobežotas iespējas brīvā laika pavadīšanā vai aizpildīšanā. Tas nav tā, ka jaunieši tiek ierobežoti, bet viņiem pat nav tādas iespējas sevi kaut kur īstenot vai pierādīt."
Gan pusaudžu resursu centrā, gan policijā atzina – dažādi sodi nepalīdzēs, ar jauniešiem ir jārunā
Klaišis sacīja: "Informācija šobrīd ir viena klikšķa attālumā. Viņi atver un izlasa to, kas viņiem interesē. Ar viņiem ir jārunā, un jārunā nevis no kaut kādas augstākas pozīcijas, bet kā ar līdzvērtīgu cilvēku."
Pērn pirmajos sešos mēnešos valstī kopā sākti gandrīz 4500 administratīvie pārkāpuma procesi nepilngadīgām personām vecumā no 14 līdz 17 gadiem, kas ir par 1500 vairāk nekā 2022. gadā. Visbiežāk reģistrētie pārkāpumi ir bijuši tieši par apreibinošu vielu lietošanu.