Panorāma

Valsts policijas Valmieras iecirknis bēdīgā stāvoklī

Panorāma

Panorāma

Virza tālāk iniciatīvu par Stambulas konvencijas neratificēšanu

Saeimā turpinās skatīt iniciatīvu par Stambulas konvencijas neratificēšanu

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija izvērtēs plašas debates par kolektīvo iesniegumu par nepievienošanos Stambulas konvencijai. Diskusija, kurā piedalījās sabiedrisko organizāciju pārstāvji un jomas speciālisti, ilga aptuveni divas stundas. Komisija rosināja šo jautājumu tālāk vērtēt Saeimas Ārlietu komisijā.

Iniciatīvas autors Andris Šimfs no organizācijas "Vecāku alianse" apgalvo, ka Stambulas konvencija, kas paredz sieviešu un bērnu sargāšanu no vardarbības, Latvijā nav jāratificē, jo likumi jau šobrīd sargā jebkuru personu no vardarbības. Tā vietā esot pilnvērtīgi jārealizē jau esošie normatīvie akti un jāveicina izpratne par to, ka katra cilvēka dzīvība un veselība ir vērtība.

"Stambulas konvencija paredz sociālā dzimuma jeb "gender" jēdziena ieviešanu. Tā ir neskaidrība ar terminiem, bet ar to tiek saprasta sociālas lomas uzvedība, nodarbošanās un īpašības, ko konkrēta sabiedrība uzskata par atbilstošu tieši vīriešiem," uzskata Šimfs.

Sēdes laikā tika uzklausīti gan ekspertu, gan Saeimas deputātu viedokļi. Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars uzskata, ka runa nav par cīņu ar vardarbību, bet gan "aizsegs ideoloģiskiem mērķiem". 

Savukārt Tieslietu ministrija nesaskata nekādus šķēršļus konvencijas ratificēšanai. Tāpat Labklājības ministrijas pārstāvis skaidroja, ka Latvijā vērojama nemainīga tendence attiecībā uz vardarbību pret sievietēm un bērniem. Visbiežāk vardarbīgi ir sieviešu esošie vai bijušie partneri.

"Stambulas konvencija paredz diezgan plašus profilakses rīkus. Tā ir gan izpratnes palielināšana par vardarbības būtību, par to, kā tā traumē cilvēku dažādos veidos. Tā ir savstarpējā cieņa, tā ir dzimumu līdztiesība. Paredz arī dažādus aizsardzības mehānismus," sacīja Labklājības ministrijas parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis.

Pēc gandrīz divu stundu ilgas diskusijas Saeimas komisijas nolēma iesniegumu par Stambulas konvenciju neratificēšanas nodot tālākai vērtēšanai Ārlietu komisijā. Par tālāku virzību "pret" nobalsoja divas sēdē klātesošās deputātes – Antoņina Ņenaševa un Leila Rasima no partijas "Progresīvie". Vēl trīs komisijas locekļi balsot nevarēja, jo sēdē piedalījās attālināti.

KONTEKSTS:

Latvija jau pirms septiņiem gadiem ir parakstījusi, bet joprojām nav ratificējusi Stambulas konvenciju. Šis jautājums ik pa laikam parādās politiskajā dienas kārtībā, taču konvencijas ratifikācijai nekad nav bijis pietiekama atbalsta Saeimā, pēdējo reizi to neizdevās iekustināt šogad maijā,  kad Stambulas konvencijas ratifikācija aktualizējusies pēc traģēdijas Jēkabpilī, kad Leons Rusiņš pēc ilgstošiem draudiem un vajāšanas nogalināja bijušo sievu. Par konvenciju rosināja lemt opozīcijā esošie "Progresīvie", nekavējoties to ratificēt mudināja eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Lai gan sešas Eiropas Savienības (ES) valstis, ieskaitot Latviju, nav ratificējušas Stambulas konvenciju par vardarbības novēršanu pret sievietēm, to ir izdarījusi Eiropas Savienība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti