Kursa iesvētības Kalpaka skolā: kadeti šķērso upi un svinīgi sola – ja varu es, tad var mans biedrs

Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālā vidusskola marta sākumā rīko tradicionālās 1. kursa iesvētības. Pirms svinīgā solījuma došanas jauniešiem jāveic 12 kilometrus garais militārais maršruts ar kontrolpunktiem no Jaunmuižas līdz O. Kalpaka muzejam Airītēs. Viens no uzdevumiem, kurā piedalījās arī vidusskolas pedagogi, bija upes šķērsošana un citi ar glābšanu uz ūdens saistīti elementi.  

Kadetu pārbaudījumi
00:00 / 05:51
Lejuplādēt

Pirms solījuma – pārbaudījums

Kad mērots jau pirmais kilometrs, dodoties cauri mežiem un purvainām vietām, pašiem kartē meklējot kontrolpunktus, kadeti no Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālās vidusskolas 1. kursa nonāk pie nelielas upītes.

Pirmā kursa audzēknis Ingus Baškers stāsta, kā veicies: "Mēs atradām šo punktu, gājām meklēt. Mazliet novirzījāmies no ceļa, tieši pretēji sanāca vēl grūtāk, bet ceļu esam atraduši."

Gatis Pranks pārstāv Jūras spēkus un ūdenslīdēju komandu. Viņš ir viens no instruktoriem, kas izskaidro uzdevuma būtību.

"Uzdevums ir ļoti vienkāršs – tikt pāri upei. Iepazīsimies ar Jūras spēku ekipējumu, pielāgotā versijā izmantosim SUP dēļus. Ja izmantotu glābšanas plostus, varētu upei pārlēkt pāri, tāpēc izmērs ir pielāgots, lai būtu līdzsvara elementi, komandas sadarbības un ūdens šķērsošanas, pārcelšanās elementi. Komandai jāpārceļas pāri upei ar visām mantām, vēlams nesaslapināties, taču ir brīvā daba un iespējams ir viss," stāsta Pranks.

Kadeti solījumu veido paši

Jaunajiem kadetiem pašiem ir jāraksta svinīgais solījums, stāsta pirmā kursa audzēknis Ingus Baškers no Cēsīm.

"Mūsu kurss veidoja svinīgo solījumu, arī es ieteicu savas idejas. Man pašam patīk beigas – ja varu es, tad var mans biedrs! Tas motivē nekad nepadoties," uzsver Baškers.

"Es agrāk gāju Jaunsardzē, mani ļoti piesaistīja. Man te vairāki ir pazīstami, kas atnākuši, viņi stāstīja visu to labāko par šo skolu. Tā ka es gribu savu nākotni saistīt ar militāro karjeru, šī bija perfekta opcija," atzīst Baškers.

Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālajā vidusskolā šobrīd mācās 90 audzēkņi, kopā jau trīs kursi. Pirmajā kursā mācības uzsākuši 28 audzēkņi no dažādām Latvijas vietām.

Slodze, salīdzinot ar citām skolām, ir daudz lielāka

Kursa iesvētības ar pārbaudījumiem un svinīgo solījumu vienmēr ir īpašs notikums, kadeti saņem skolas uzšuves un kursa standartu, stāsta skolas direktors Intars Kušners.

"Mēs esam redzējuši, kā viņi mācās pirmos mēnešus uzņemties atbildību, tas jādara no pirmās dienas," uzsver direktors.

"Fiziskā sagatavotība – ne tikai kā sports, slodze, salīdzinoši ar citām skolām, ir daudz lielāka. Kā mēs smejamies, citās sacensībās mēs mazāk par 3 kilometriem neskrienam, 10 kilometrus un vairāk. Ar ekipējumu militārie marši, ir ko turēt. Tas sākums 1. kursam ir vienmēr izaicinošs – adaptēties pie dienas režīma, pie fiziskās kustības. Daudzas nodarbības notiek ārā, arī militārie priekšmeti," saka Kušners.

Skolas direktors spriež, ka jaunieši apgūst prasmes, kas ļauj kļūt nosvērtākiem un pārliecinātākiem par sevi, vienlaikus šo nosvērtību aiznesot līdz savām mājām ģimenēs.

Pārbaudījumi notiek vēsturiski nozīmīgā vietā

No Liepājas skolā mācās Kasandra Zvejniece. Viņa atklāj savu svinīgo solījumu: "Visi svinīgie solījumi sākas – es, Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālās vidusskolas kadets, svinīgi solos sadarboties ar saviem biedriem, skolas vadību un savas dzimtenes iedzīvotājiem. Atbildīgi attiekties pret dotajiem uzdevumiem un pienākumiem, pildot pēc savas labās sirdsapziņas. Spēšu būt pozitīvs nomācošos brīžos, uzlabojot garastāvokli gan sev, gan apkārtējiem."

Pārbaudījumi kadetiem notiek īpašā vietā Skrundas pusē, par vēsturisko notikumu nozīmi stāsta O. Kalpaka muzeja un piemiņas vieta "Airītes" vadītājs Roberts Sipenieks.

"Šī vieta Jaunmuižas apkārtnē iezīmē notikumus, kas notiek 1919. gada marta sākumā. 1. martā ir pavēle par operācijas "Atkusnis" sākumu, kuras laikā Kalpaka bataljonam jāatbrīvo Jaunmuiža. 3. martā operācijas sākums, Jaunmuiža atbrīvota, turpmākās trīs dienas kaujas gar Ventas fronti. Vēsturiskais konteksts Kalpaka kadetiem ir nozīmīgs, jo viņi ir Latviešu Atsevišķā bataljona tradīciju turpinātāji un piemiņas saglabātāji. Latvijas Kara muzejam ir svarīgi dot viņiem šo vēsturisko kontekstu, lai viņi izprot šos notikumus vietā un laikā, kur darboties bataljons," skaidro Sipenieks.

Viņš uzsver, ka skolas programma ir pilnvērtīga un no audzēkņu vidus izaugs Latvijas labākie virsnieki.

Zināms, ka ir izsludināts iepirkums, lai drīzumā varētu uzsākt Rudbāržu muižas skolas ēkas rekonstrukciju, kur plānota mājvieta Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālajai vidusskolai, bet pagaidām mācības notiek Kandavā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti