Pie Latvijas–Baltkrievijas robežpunkta «Pāternieki» pieaug kravas auto rindas

Pie robežkontroles punktā "Pāternieki", kas kļuvis par vienīgo, kur iespējams šķērsot Latvijas–Baltkrievijas robežu, ievērojami pieaugušas kravas auto rindas. Uz iebraukšanu Baltkrievijā gaidīja 640 kravas automašīnas.

Uz šosejas Pāternieki–Krāslava izveidojusies aptuveni 18 kilometru gara rinda ar kravas autotransportu, kas dodas šķērsot Latvijas–Baltkrievijas robežu. Lai gan ierasti gada izskaņā uz robežas palielinās rindas ar kravas auto, šogad situāciju ietekmē arī tas, ka citviet Eiropā un Baltijā slēgti robežkontroles punkti.

Jāpiebilst, ka kravas automašīnām ir arī pastiprinātas pārbaudes, lai tajās nevestu  sankcijām pakļautu preču grupas.

Uz to norādīja Pāternieku un Indras Muitas robežkontroles punkta vecākais Muitas virsuzraugs Uldis Ruļuks, piebilstot, ka kravas automašīnu rinda saglabājas gandrīz nemainīga jau vairāku nedēļu garumā.

"Iemesli tam ir [tas, ka] slēgti daudzi muitas kontrolposteņi Eiropā, Baltijā, tepat Latvijā, Silenē.

Gada beigās katru gadu rindas kļūst lielākas. Nu, šis gads arī nav izņēmums. No visas Eiropas kravas transportlīdzekļi. Kravas arī ir visdažādākās, tai skaitā, pārbaudot kravas, tiek konstatētas preces, kas ir pakļautas sankcijām. Tādu transportlīdzekļu ir pietiekoši daudz. Respektīvi, arī sankciju kontrole, ko mēs veicam pastiprinātā veidā, varētu būt viens no iemesliem, kāpēc transportlīdzekļu formēšana ir nedaudz lēnāka," skaidroja Ruļuks.

Rindā gaidošie autovadītāji Latvijas Radio pastāstīja, ka uz robežas gaida jau vairākas dienas. Viņi pauda sašutumu gan par lēno caurlaidību, gan par infrastruktūras nepiemērotību.

Šoferi par Latvijas-Baltkrievijas robežas šķērsošanu
00:00 / 01:03
Lejuplādēt

"Stāvu jau divas diennaktis, šajā laikā nobraucu 8000 metrus. Rinda vispār nekustas uz priekšu. Turklāt robežpunktā vēl 270 mašīnas paātrinātajā rindā. Nesaprotu, kāpēc citi kolēģi viņam nenāk palīgā, negrib strādāt. Puiši runā, ka Baltkrievijas pusē tika trīs mašīnas, pie viņiem ir tukša," zināja teikt kāds šoferis.

"Stāvu trešo dienu, šajā laikā esmu nobraucis pusotru kilometru. Cerams – līdz Jaunajam gadam robežu pārbrauksim. Tuvāk robežai ir biotualete, bet šeit vienīgais, kas ir, tā ir atkritumu tvertne pie stabiem. Degviela jau beidzas, pārtiku pieved klāt, dažiem aizsalst mašīnā, visādi notiek," pastāstīja vēl kāds kravas auto šoferis.

"Runā, ka 20 dienas sanāk stāvēt. Bet nav cilvēcīgi tas," sacīja autobraucējs.

Ierasti pēc gadu mijas kravas auto rindas samazinās, bet šoreiz to neprognozē, jo ir slēgti daudzi citi robežkontroles punkti.

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājās migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas nelikumīgi iekļūt Latvijas, Lietuvas un Polijas teritorijā. Baltijas valstu un Polijas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu šīs valstis par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu. Eiropas Savienība šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu.

Drošības riskus vēl vairāk pastiprināja 2022. gada 24. februārī uzsāktais Krievijas karš pret Ukrainu, kuru atbalsta arī Baltkrievijas varas iestādes.  Situāciju uz Latvijas austrumu robežas vēl vairāk saasināja notikumi pēc Krievijas algotņu grupējuma "Vagner" sarīkotā militārā dumpja Krievijā. "Vagner" vienojās ar Kremli par došanos trimdā uz Baltkrieviju. Lukašenko jau izteicis netiešus draudus par "vāgneriešu" vēlmi doties uz Poliju. Uz to Polija reaģēja, pastiprinot savu aizsardzību valsts austrumos.

No 15. augusta Valsts robežsardze papildus mobilizējusi dienestā esošos robežsargus ārējās valsts robežas apsardzībai, ņemot vērā strauji pieaugušo hibrīdapdraudējumu uz Latvijas–Baltkrievijas robežas.

19. septembrī valdība pieņēma lēmumu nelegālās migrācijas spiediena dēļ slēgt Silenes robežpunktu uz robežas ar Baltkrieviju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti