Dienas ziņas

Piedāvā saīsinātu darbalaiku, nesamazinot algu

Dienas ziņas

Venecuēlas prezidents izraida ES pārstāvi

Vairāk pērk elektroierīces, mazāk – apavus un apģērbu

Maijā mazumtirdzniecības apgrozījums samazinājās par 0,6%

Šī gada maijā, salīdzinot ar 2019. gada maiju, mazumtirdzniecības apgrozījums samazinājās par 0,6 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie kalendāri izlīdzinātie dati salīdzināmajās cenās.

CSP informēja, ka pārtikas preču mazumtirdzniecība pieauga par 1,6%, nepārtikas preču mazumtirdzniecības apjoms, neieskaitot autodegvielas mazumtirdzniecību, samazinājās par 3,9%, autodegvielas – palielinājās par 3,3%.

Salīdzinot ar 2019. gada maiju, būtiskākais apgrozījuma kāpums bija mājsaimniecības elektroierīču mazumtirdzniecībā (par 25,0%), mazumtirdzniecībā pa pastu vai interneta veikalos (par 16,5%) un nespecializētajos veikalos, kur pārsvarā pārdod nepārtikas preces (par 7,3%). Nozīmīgākais apgrozījuma kritums bija mazumtirdzniecībā stendos un tirgos (par 34,2%), apģērbu, apavu un ādas izstrādājumu mazumtirdzniecībā (par 27,8%) un informācijas un komunikāciju tehnoloģiju iekārtu mazumtirdzniecībā specializētajos veikalos (par 6,3%).

Mazumtirdzniecības uzņēmumu kopējais apgrozījums faktiskajās cenās, neņemot vērā kalendāra dienu ietekmi, samazinājās 4,7%.

"Luminor" ekonomists Pēteris Strautiņš skaidroja, ka cilvēkiem, kam ienākumi nav samazinājušies, līdz ar ārzemju ceļojumu atcelšanu, ir papildus nauda, ko tērēt, piemēram, sadzīves elektroierīču iegādei.

"Latvijā mazumtirdzniecība ir ļoti ātri atguvusies, teiksim, martā pasaulē kopumā bija cerības, ka būs tāda V veida recesija – tikpat ātri augšā, kā pirms tam – lejā. Latvijā ar mazumtirdzniecību tā tiešām ir sanācis.

 Pirmkārt, daļa cilvēku, kas būtu bijuši kaut kur ārzemēs, šogad bija Latvijā maijā. Tas ir viens.

Un otrs, ka cilvēki mazāk ēda restorānos un ēdnīcās, bet ēst joprojām gribējās. Attiecīgi viņi to starpību iegādājās veikalos. Un veikaliem pārtikas apgrozījums reālā izteiksmē, vēl jo vairāk naudas izteiksmē apgrozījums bija lielāks nekā pirms gada," stāstīja Strautiņš.

Par 16,5% pieaudzis attālināto - pa pastu vai internetā veikto - pirkumu skaits. Bet salīdzinot maiju ar iepriekšējo mēnesi – aprīli -  veikalu kopējais apgrozījums pieauga par 11,7%. Maijā pēc ārkārtējās situācijas beigām atkal bija iespējama iepirkšanās lielveikalos nedēļas nogalēs.

Attēls: Centrālā statistikas pārvalde

2020. gada maijā, salīdzinot ar aprīli, pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās mazumtirdzniecības uzņēmumu apgrozījums pieauga par 7,8%. Pārtikas preču mazumtirdzniecība pieauga par 2,8%. Nepārtikas preču mazumtirdzniecības apjoms, neieskaitot autodegvielas mazumtirdzniecību, palielinājās par 13,4%, autodegvielas mazumtirdzniecība palielinājās par 5,4 %.

Salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, būtiskākais apgrozījuma pieaugums bija apģērbu, apavu un ādas izstrādājumu mazumtirdzniecībā (par 73,9%), informācijas un komunikāciju tehnoloģiju iekārtu mazumtirdzniecībā specializētajos veikalos (par 31,8%) un nespecializētajos veikalos, kur pārsvarā pārdod nepārtikas preces (par 31,1%).

Nozīmīgākais apgrozījuma kritums bija mazumtirdzniecībā pa pastu vai interneta veikalos (par 7,1%) un mājsaimniecības elektroierīču mazumtirdzniecībā (par 4,7%).

2020. gada maijā, salīdzinot ar aprīli, mazumtirdzniecības uzņēmumu kopējais apgrozījums faktiskajās cenās, neņemot vērā sezonalitāti, pieauga par 11,7%.

Apgrozījuma pieaugumu, salīdzinot ar aprīli, atsevišķās nozarēs ietekmēja lēmums no 12. maija atcelt liegumu tirdzniecības centriem strādāt nedēļas nogalēs un svētku dienās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt