Lauksaimniecības tirgus centrs: Latvijā no Baltijas valstīm ir visaugstākās cenas pārtikai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Šī gada otrajā ceturksnī visās trijās Baltijas valstīs bijis būtisks pārtikas produktu cenu pieaugums, liecina Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra rīcībā esošā informācija. Salīdzinot pārtikas cenas galvaspilsētu veikalos, visaugstākās tās bija Rīgā.

Latvijā – visaugstākās cenas pārtikai

Centra vadītāja Ingūna Gulbe pastāstīja, ka Baltijas valstīs, tāpat kā visā pasaulē, pēdējos mēnešos ir būtiski pieaugušas pārtikas produktu cenas. Ņemot vērā kopīgo vēsturisko pieredzi, visās trijās Baltijas valstīs izteiktāka bija sāls, griķu un melnās tējas pirkšanas ažiotāža. Igaunijā jūnija sākumā šie produkti vēl pilnībā nebija atgriezušies veiklu plauktos, abās pārējās valstīs plaukti atkal bija pilni. Tikai – jau ievērojami dārgāki. 

"Salīdzinot pārtikas produktu cenas Baltijas valstu galvaspilsētu lielveikalu ķēdēs, Latvijā lielākoties produkti ir dārgāki nekā kaimiņiem. Savukārt "Lidl" ķēdē cenas visās valstīs ir ļoti līdzīgas. Tas kārtējo reizi norāda, ka ekonomikā mērogam ir nozīme," norādīja Gulbe.

Viņa arī atklāja kuriozu, ka Latvijas gurķi Tallinā maksāja lētāk nekā Rīgā. "Bet prieks, ka Tallinas "Lidl" centrā stāvēja Latvijas gurķi un tomāti ar visām uzlīmēm ar Latvijas karodziņu," piebilda Gulbe.

Latvijā ir arī dārgāka kafija, un viens no iemesliem ir tas, ka mums kafijai ir akcīzes nodoklis 1,42 eiro/kg.

Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja gan skaidroja, ka

nākotnē lielāko problēmu saskata nevis dārgajā pārtikā, bet zemajā pirktspējā, kas nevar pieaugt, ja neattīstās uzņēmējdarbība. 

"Tallinas ostā nevar precīzi saskaitīt dažādus pasažieru un kruīzu kuģus. To ir tik daudz! Viļņā noejot kilometriem pa ielām, kur pirmie stāvi sastāv tikai no kafejnīcām un restorāniem, nevar atrast brīvu galdiņu. Liekas, ka visi lietuvieši sēž Viļņas kafejnīcu terasēs. Bet viņiem sabiedriskajā ēdināšanā ir samazināts PVN. Lielākā iedzīvotāju daļa var atļauties šādu apmeklējumu. Un nauda rada naudu. Ja būs uzņēmējdarbība, būs algas, būs nodokļi. Cilvēkiem nebūs jāsatraucas, ka produkti kļuvuši kādu eiro dārgāki. Jo viņi tos varēs atļauties," skaidroja Gulbe.

Kādas ir cenas?

Latvijā, salīdzinot ar Igauniju un Lietuvu, ir dārgākie kartupeļi – vidēji 0,74 eiro/kg. Savukārt lētākie kartupeļi bija nopērkami Igaunijā – par 0,56 eiro/kg. Lietuvā vidējā kartupeļu cena bija nedaudz augstāka nekā Igaunijā – 0,61 eiro/kg.

Tāpat Latvijā bija visdārgākie burkāni – 0,85 eiro/kg, bet Igaunijā – 0,57 eiro/kg. Vietējie gurķi Latvijā bija vislētākie 1,89 eiro/kg, bet Igaunijā teju divas reizes dārgāki – 3,56 eiro/kg. Lietuvā importa gurķi bija nopērkami par 0,99 eiro/kg, kas ir gandrīz uz pusi lētāk nekā Latvijā – 1,84 eiro/kg. Visdārgākie vietējie tomāti bija Igaunijā – 5,59 eiro/kg, bet lētākie Lietuvā – 2,49, bet Latvijā 3,99 eiro/kg. 

Augļu kategorijā starp Baltijas valstīm Latvijā visdārgākā cena bija banāniem, apelsīniem, citroniem, bumbieriem, savukārt zemākā cena ķiršiem, plūmēm un krūmmellenēm. Piemēram, banānu vidējā cena Latvijā bija 1,59 eiro/kg, Igaunijā 1,27 eiro/kg, bet Lietuvā 1,29 eiro/kg.

No visām Baltijas valstīm Latvijā bija lētākās olas un "Yellow Label" tēja, savukārt sāls, cukurs, griķi, kafija un sviests bija dārgākie.

Piemēram, sāls cena Lietuvā bija 0,49 eiro/kg, Igaunijā 0,70 eiro/kg, bet Latvijā 1,05 eiro/kg. Cukurs Igaunijā vidēji maksāja 0,66 eiro/kg, Lietuvā 0,69 eiro/kg, bet Latvijā 0,96 eiro/kg. Griķi Lietuvā maksāja 2,67 eiro/kg, Igaunijā 2,70 eiro/kg, Latvijā 3,82 eiro/kg. Kafija Igaunijā bija vislētākā – 11,46 eiro/kg, Lietuvā 13,78 eiro/kg, bet Latvijā visdārgākā – 16,46 eiro/kg. Lētākā sviesta cena bija Lietuvā – 7,94 eiro/kg, Igaunijā tā bija 8,80 eiro/kg, bet Latvijā – 10,97 eiro/kg, kas, salīdzinot ar Igaunijas cenu, ir par 25% dārgāk.

Gada griezumā Igaunijā vislielākais cenu pieaugums ir bijis kartupeļiem par 180% no 0,20 eiro/kg līdz 0,56 eiro/kg, griķiem par 86% eiro/kg,  L izmēra olām un broileriem par 47%. Attiecīgi olām cenu kāpums bija no 1,51 eiro/10gb. līdz 2,23 eiro/10gb., bet broilerim no 2,12 eiro/kg līdz 3,12 eiro/kg.

Lietuvā vislielākais cenu kāpums ir bijis kartupeļiem par 126% – no 0,27 eiro/kg līdz 0,61 eiro/kg, griķiem par 115% – no 1,24 eiro/kg līdz 2,67 eiro/kg un galda bietēm par 108% – no 0,37 eiro/kg līdz 0,77 eiro/kg.  

Salīdzinot cenas zemo cenu veikalu ķēdē "Lidl"  Baltijas valstīs bija konstatējams, ka ļoti būtiskas cenu atšķirības kopumā nav un tās ir vērojamas atsevišķiem produktiem. Kartupeļi Lietuvā maksāja 0,39 eiro/kg, bet Latvijā un Igaunijā 0,49 eiro/kg. Igaunijā burkāni maksāja 0, 44 eiro/kg, bet Latvijā un Lietuvā 0,79 eiro/kg, kas ir par 79% dārgāk nekā Igaunijā. Cenu atšķirība bija novērojama importa tomātiem – Igaunijā 1,49 eiro/kg, Latvijā 1,99 eiro/kg, bet Lietuvā 2,49 eiro/kg. Visdārgākie griķi bija nopērkami Lietuvā par 2,74 eiro/kg, Latvijā 2,44 eiro/kg, bet vislētākie Igaunijā – 1,87 eiro/kg. 

Igaunijā bija vislētākie broileri, kafija, sviests, cukurs, griķi. Igaunijā cukurs maksāja 0,59 eiro/kg, Latvijā 0,69 eiro/kg, bet Lietuvā 0,79 eiro/kg; griķi Igaunijā maksāja 1,87 eiro/kg, Latvijā 2,44 eiro/kg, Lietuvā 2,74 eiro/kg. Latvijā bija visdārgākā kafija un sviests. Latvijā kafija maksāja 13,49 eiro/kg, Lietuvā 10,99 eiro/kg, Igaunijā 7,98 eiro/kg; sviesta cena Latvijā bija 8,24 eiro/kg, Lietuvā 7,70 eiro/kg, Igaunijā 7,12 eiro/kg. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti