Latvijā patēriņa cenas gada laikā pieaugušas par 2,7%

Vidējais patēriņa cenu līmenis Latvijā šā gada jūnijā, salīdzinot ar 2020. gada jūniju, palielinājās par 2,7%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2021. gada jūnijā, salīdzinot ar 2020. gada jūniju, bija cenu kāpumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, apģērbiem un apaviem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, veselības aprūpei, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem.

Avots: CSP

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 2%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija svaigiem dārzeņiem (+17,5%). Cenas pieauga gaļai un gaļas izstrādājumiem (+1,9%), tai skaitā mājputnu gaļai (+6,6%) un žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+0,7%). Cenu kāpums bija arī miltiem un citiem graudaugiem (+12,1%), kartupeļiem (+12,3%), augu eļļai (+19,8%), rīsiem (+10,4%), olīveļļai (+9,8%), šokolādei (+2,3%). Dārgāks bija jogurts (+10,2%), piena produkti (+3,4%), siers un biezpiens (+1,8%), kā arī olas (+2,3%). Savukārt lētāki kļuva svaigi augļi (-9,8%), kafija (-2,5%), kā arī svaigas vai atdzesētas zivis (-5,9%).

Avots: CSP

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis pieauga par 2,1%. Dārgāki bija stiprie alkoholiskie dzērieni, alus un vīns. Tabakas izstrādājumiem cenas pieauga vidēji par 1,4%.

Apģērbu un apavu vidējais cenu līmenis palielinājās par 4%. Apaviem vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 12,3%, bet apģērbiem – par 1,2%.

Veselības aprūpes grupā cenas pieauga par 2,8%. Dārgāki bija zobārstniecības pakalpojumi un ārstu speciālistu pakalpojumi. Savukārt cenas krita farmaceitiskajiem produktiem, galvenokārt kompensējamajiem medikamentiem.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā palielinājās par 8,3%, ko noteica degvielas cenu pieaugums par 19,9%.

Dīzeļdegviela sadārdzinājās par 19,7%, benzīns – par 18,9%, bet auto gāze – par 26,3%. Dārgākas bija lietotas automašīnas, kā arī pasažieru pārvadājumi pa autoceļiem. Savukārt lētāki bija pasažieru aviopārvadājumi un personisko transportlīdzekļu apkope un remonts.

Ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 1,7%. Sadārdzinājās ziedi, televīzijas abonēšanas maksa, laikraksti un žurnāli. Lētāka bija barība lolojumdzīvniekiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija ēdināšanas pakalpojumiem, telekomunikāciju pakalpojumiem, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumiem, elektroenerģijai, mājokļa mēbelēm, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumiem, mājokļa īres maksai. Savukārt cenu kritums bija siltumenerģijai, autotransportlīdzekļu apdrošināšanai.

Vidējais patēriņa cenu līmenis mēneša laikā palielinājās par 0,3 %

2021. gada jūnijā, salīdzinot ar 2021. gada maiju, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,3%. Būtiskākā ietekme uz cenu izmaiņām bija cenu kāpumam dažādu preču un pakalpojumu grupā, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, mājokļa iekārtai, kā arī cenu kritumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, apģērbiem un apaviem.

Avots: CSP

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis samazinājās par 0,3%. Būtiskākais cenu kritums grupā bija svaigiem dārzeņiem (-9,8%). Sezonālu faktoru ietekmē cenas samazinājās svaigiem augļiem (-4,1%), bet pieauga kartupeļiem (+36,9%). Akciju ietekmē lētāka bija kafija (-1,7%), maize (-1,1%), olas (-3,6%), ievārījums un medus (-4%), augu eļļa (-3,4%). Noslēdzoties akcijām, dārgāka bija mājputnu gaļa (+6,1%), augļu un dārzeņu sulas (+4,5%), makaronu izstrādājumi (+4,5%) un gaļas izstrādājumi (+1,7%).

Avots: CSP

Apģērbu un apavu grupā cenas samazinājās par 0,2%. Akciju ietekmē apavi bija lētāki vidēji par 0,5% un apģērbi – par 0,1%.

Mājokļa iekārtas grupā cenas pieauga vidēji par 1,1%. Noslēdzoties akcijām, cenas pieauga mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, kā arī mājokļa mēbelēm.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis mēneša laikā pieauga par 0,9%. Degviela kļuva dārgāka par 1,1%, tai skaitā dīzeļdegviela – par 1,3%, benzīns – par 1,1%. Savukārt auto gāze kļuva lētāka par 0,4%. Cenas pieauga pasažieru aviopārvadājumiem.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu vidējais cenu līmenis pieauga par 1,2%. Restorānu un kafejnīcu pakalpojumi sadārdzinājās par 1,1% un viesnīcu pakalpojumi par 6,7%.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas pieauga vidēji par 2,7%, ko galvenokārt noteica akciju noslēgumi personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem. Cenas pieauga skaistumkopšanas procedūrām.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija elektroenerģijai, personālajiem datoriem, ārstu speciālistu pakalpojumiem, savukārt cenas samazinājās ziediem, siltumenerģijai, mājokļa īres maksai un barībai lolojumdzīvniekiem.

Avots: CSP

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt