FM rosina izdienas pensijas aizstāt ar iemaksām 3.pensiju līmenī

Ministru kabineta komiteja (MKK) sēdē pirmdien, 27.augustā, skatīs Finanšu ministrijas (FM) konceptuālo ziņojumu par 3. pensiju līmeņa iemaksu veikšanu un izdienas pensiju piešķiršanu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm. Ziņojums paredz ieviest alternatīvu kompensējošu mehānismu – iemaksas 3.pensiju līmenī, kas turpmāk varētu aizstāt izdienas pensijas un nākotnē varētu tikt attiecinātas arī uz citiem izdienas pensijas saņēmējiem, informē FM.

"Neraugoties uz to, ka VID amatpersonu darbs ir saistīts ar profesionālo iemaņu zudumu un sociālo bīstamību, kā arī ar valsts iekšējās drošības nodrošināšanu, pašlaik VID amatpersonas ar speciālajām dienesta pakāpēm nav iekļautas izdienas pensiju saņēmēju lokā. Līdz ar to ir apgrūtināta profesionālu amatpersonu piesaistīšana no citām iestādēm, kā arī tas mazina pieredzējušu VID amatpersonu motivāciju palikt dienestā. Kompensāciju ieviešana VID amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm būtu loģisks risinājums un arī pozitīva valsts pārvaldes attieksme pret amatpersonu, kura ilgstoši pildījusi amata pienākumus, pastāvot personas dzīvības vai veselības apdraudējuma riskam," norāda finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (Zaļo un Zemnieku savienība).

Konceptuālajā ziņojumā pamatota nepieciešamība nodrošināt kompensāciju par dienestā (darbā) pavadīto laiku arī VID amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm.

Izmaiņas pensiju sistēmā var veikt katra nozare, tāpēc FM ziņojumā ietvertais risinājums ne vien piedāvā alternatīva mehānisma ieviešanu, bet arī motivē citas valsts pārvaldes iestādes pārskatīt to izdienas pensiju sistēmu, norāda FM.

Ministrijā atzīmē, ka, stimulējot amatpersonu iekļaušanos 3.pensiju līmenī, amatpersona savai pensijai var uzkrāt pietiekamu līdzekļu daudzumu un gūt papildu ienākumus procentu veidā. Kompensācija par dienestā pavadīto laiku iemaksu veidā 3. pensiju līmenī motivētu amatpersonas ilglaicīgāk turpināt valsts civildienesta attiecības iestādē, jo palielinātos amatpersonu pensijas apmērs iestāžu veikto iemaksu veidā.

Ilgtermiņā kompensāciju apmērs par dienestā pavadīto laiku (šobrīd izdienas pensijas) samazinātos, jo kompensācijas par dienestā pavadīto laiku tiktu izmaksātas no izvēlētā pensiju fonda. Šāds kompensācijas mehānisms ierobežotu pieeju priekšlaicīgas pensionēšanās un aiziešanas no darba iespējām un ļautu amatpersonām ilgāk būt aktīvi nodarbinātām, skaidro FM.

Konceptuālajā ziņojumā izklāstīti četri risinājuma varianti, no kuriem FM atbalsta trešo vai ceturto risinājumu, kas nodrošinātu pakāpenisku pāreju uz 3.pensiju līmeņa iemaksām.

Trešais risinājums paredz noteikt tiesības visām VID amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm vecumā līdz 49 gadiem tiesības uz 3.pensiju līmeņa iemaksām, ja VID amatpersonas nodarbinātas VID ilgāk par pieciem gadiem, vecumā no 50 līdz 54 gadiem – izvēles iespējas starp izdienas pensiju un iemaksām 3. pensiju līmenī, bet vecumā no 55 gadiem – tiesības uz izdienas pensiju, ja VID amatpersonas izdienas stāžs VID ir ilgāks par 20 gadiem. Šim risinājumam nepieciešamais papildu finansējums no 2018.gada līdz 2021.gadam - 7,7 miljoni eiro, liecina FM ziņojums.

Savukārt ceturtais risinājums paredz noteikt tiesības visām VID amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm vecumā līdz 39 gadiem tiesības uz 3. pensiju līmeņa iemaksām, ja VID amatpersonas nodarbinātas VID ilgāk par pieciem gadiem, bet vecumā no 40 gadiem – izvēles iespējas starp izdienas pensiju un iemaksām 3. pensiju līmenī, ja VID amatpersonas izdienas stāžs VID ir ilgāks par 20 gadiem. Šim risinājumam nepieciešamais papildu finansējums no 2018.gada līdz 2021.gadam - arī 7,7 miljoni eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt