Putnu gripas dēļ pastiprinātas biodrošības prasības mājputnu novietnēs būs spēkā līdz 31. maijam

Putnu gripas izplatības dēļ Latvijā mājputnu un nebrīvē turētu putnu novietnēs pagarināts pastiprināto biodrošības pasākumu periods līdz 31. maijam, informēja Zemkopības ministrija (ZM).

ZM norādīja, ka Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ik dienu saņem jaunus ziņojumus par atrastiem beigtiem savvaļas ūdensputniem no dažādām Latvijas vietām. Līdz ar to joprojām pastāv mājputnu inficēšanās iespēja ar augsti patogēno putnu gripu.

Tāpēc valdība apstiprināja Zemkopības ministrijas  (ZM) sagatavotos grozījumus noteikumos par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām.

Līdz 31. maijam aizliegtas šādas darbības:

  • mājputnu un nebrīvē turētu putnu piedalīšanās pasākumos, kurus organizē saskaņā ar normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā organizējamas dzīvnieku sacensības, tirgi, izsoles, izstādes un citi pasākumi ar dzīvnieku piedalīšanos;
  • mājputnus un nebrīvē turētus putnus izlaist dabīgās virszemes ūdenstilpēs un mākslīgi izveidotās ūdenstilpnēs, kurās nevar nodrošināt noteiktas prasības;
  • barošanai un dzirdināšanai izmantot virszemes ūdenstilpēs iegūtu ūdeni;
  • nebrīvē turētus putnus izlaist medību resursu atjaunošanai;
  • slimus un ievainotus savvaļas ūdensputnus ievietot dzīvnieku patversmē vai savvaļas putnu rehabilitācijas centrā, kurā nevar nodrošināt noteiktas prasības.

Zemkopības ministrijas skaidrojums

Zemkopības ministrijas (ZM) skaidrojums par  Ministru kabineta 2015. gada 9. jūnija noteikumu Nr. 291 "Noteikumi par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām" 2. pielikuma 8.2. apakšpunkta piemērošanu. 
Ir divi iespējamie mājputnu un nebrīvē turētu putnu turēšanas, barošanas un dzirdināšanas veidi:

  • 1.veids:

Putnus tur, baro un dzirdina tikai slēgtās telpās.

  • 2.veids:

Putnus var laist ārā ar nosacījumu, ka barošanas un dzirdināšanas vietu sedz ūdensnecaurlaidīgs jumts un sāni ir norobežoti, izmantojot tīklus, sietus, žogus vai citus piemērotus līdzekļus, kas novērš savvaļas ūdensputnu piekļuvi. Līdz ar to teritorijai, kurā uzturas putni, jābūt norobežotai.

Ņemot vērā esošo situāciju ar APPG H5N1 izplatību Latvijā, ZM aicina mājputnu turētājus būt īpaši piesardzīgiem un pasargāt savus ganāmpulkus no jebkura kontakta ar savvaļas putniem.

Avots: PVD

Dzīvnieku īpašniekiem vai turētājiem jāievēro šādas prasības:

  • darbinieki un personas, kuras nonāk kontaktā ar mājputniem un nebrīvē turētiem putniem, jānodrošina ar darba vai maiņas apģērbu un apaviem;
  • mājputni un nebrīvē turēti putni jātur, jābaro un jādzirdina slēgtās telpās vai jātur ierobežotā teritorijā un jābaro un jādzirdina vietā, ko sedz ūdensnecaurlaidīgs jumts un kuras sāni norobežoti, izmantojot tīklus, sietus, žogus vai citus piemērotus līdzekļus, kas novērš savvaļas ūdensputnu piekļuvi,
  • ja novietnē tur skrējējputnus (Ratites), kas ir nošķirti no pārējā mājputnu ganāmpulka, ir pieļaujams, ka nav papildu norobežojuma no augšas;
  • mākslīgi izveidotās ūdenstilpnes jānorobežo ar līdzekļiem, kas nepieļauj savvaļas ūdensputnu piekļuvi, un tās izmantojamas tikai mājputnu un nebrīvē turētu ūdensputnu sugām.

Tāpat laikposmā līdz 31. maijam, ievietojot slimus vai ievainotus savvaļas ūdensputnus dzīvnieku patversmē vai savvaļas putnu rehabilitācijas centrā, ne mazāk kā 21 dienu no putnu ievietošanas brīža jānodrošina šo putnu:

  • turēšana izolācijā no pārējiem patversmē vai rehabilitācijas centrā esošajiem putniem;
  • atsevišķa kopšana un barošana, izmantojot īpašu šiem putniem paredzētu inventāru un instrumentus.

Pārtikas un veterinārais dienests saistībā ar bīstamo situāciju veic pastiprinātu uzraudzību mājputnu novietnēs.

KONTEKSTS:

Maija sākumā PVD saņēma informāciju par lielo ķīru masveida nobeigšanos Daugavpilī, Esplanādes dīķī. Dienestam bija aizdomas, ka tas varētu būt saistīts ar augsti patogēnās putnu gripas uzliesmojumu savvaļas putniem, kas arī vēlāk apstiprinājās. 

Pēc dažām dienām ķīru masveida nobeigšanās konstatēta arī Krāslavā, un arī tur apstiprināta augsti patogēnā putnu gripa. 

Putnu gripa konstatēta arī savvaļas putniem Cēsu novadā, Madonā un Lapmežciemā.

Lai gan cilvēki ar putnu gripu inficējas reti, tā ir bīstama arī cilvēkiem, uzsvēra speciālisti, aicinot neapmeklēt šīs slimības skartās teritorijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti