Zviedrijas galvaspilsētu Stokholmu pārņēmušas bandu cīņas

Zviedrijas galvaspilsētu Stokholmu vairākas nedēļas ir pārņēmis vardarbības vilnis. Pilsētā gandrīz ik dienu notiek apšaudes vai spridzināšanas. Vismaz daļa no noziegumiem varētu būt saistīta ar narkobandu cīņām par ietekmi.

Zviedrijas galvaspilsētu Stokholmu pārņēmušas bandu cīņas
00:00 / 02:03
Lejuplādēt

Stokholmā dzīvojošā latviete Gunta Enerūta secina, ka vardarbība Zviedrijā ir augusi pēdējo 20 gadu laikā, bet pašlaik notiekošais, visticamāk, ir vardarbīgo bandu savstarpējais karš par narkotiku tirgus sadali.

Stokholma kādreiz bija pazīstama kā ļoti droša pilsēta, bet vardarbības pieaugums ietekmējis arī galvaspilsētas iedzīvotāju ikdienu.

"Zinu, ka daži brauc bērniem pakaļ uz skolu, vakaros ierobežo bērnu iespējas iziet ārā," stāsta Enerūta.

Viņa gan norāda, ka riska līmenis ir ļoti atkarīgs no pilsētas rajona. "Mūsu rajonu šādas problēmas nav skārušas. Protams, ir iekšēja nedrošība, bailes. Taču cilvēki turpina dzīvot savu ikdienas dzīvi."

Aizvadītajā nedēļas nogalē vairākās vietās Stokholmā notika apšaudes, kurās nogalināja vienu cilvēku, bet vēl viens guva ievainojumus. Savukārt pie kādas dzīvokļu ēkas nogranda sprādziens.

Kopš 25. decembra, kad Rinkebijas mikrorajonā nošāva 27 gadus vecu vietējās bandas locekli, Stokholmas apkaimē regulāri ir notikušas asiņainas apšaudes un spridzināšanas. Policija ir reģistrējusi vismaz 21 incidentu, kuros dzīvību zaudējuši trīs cilvēki, bet vēl vairāki ir ievainoti.

Varasiestādes uzskata, ka pilsētu ir pārņēmušas cīņas starp vairākiem konkurējošiem noziedzīgajiem grupējumiem, taču sīkāku informāciju nesniedz.

Savukārt mediji vēsta, ka ir izcēlies karš starp divām bandām, kas vēlas kontrolēt narkotiku biznesu Sundsvallas pilsētā, kas atrodas gandrīz 400 kilometru uz ziemeļiem no Stokholmas.

Vienas bandas līdera iesauka esot "Kurdu lapsa", bet otras bandas vadoni dēvējot par "Grieķi". Visticamāk, ka neviens no viņiem neatrodas Zviedrijā.

Vairums abu bandu locekļu ir Zviedrijā dzimuši jaunieši no imigrantu ģimenēm.

Saistībā ar apšaudēm un spridzināšanām policija kopš decembra ir veikusi aptuveni 30 arestus. Šonedēļ policija pastiprina patruļas vardarbības visvairāk skartajās Stokholmas priekšpilsētās. Šim nolūkam ir piesaistīti papildu 290 policisti no citiem Zviedrijas reģioniem.

Šo lēmumu atbalsta Zviedrijas policijas arodbiedrība, taču tās vadītāja Katarīna fon Sīdova uzskata, ka ir nepieciešams ilgtermiņa risinājums.

"Neapšaubāmi, ka šajā ļoti nopietnajā situācijā mums ir jāsakopo spēki un jāpalīdz Stokholmai. Bet, lai mēs ar to tiktu galā ilgtermiņā, mums ir nepieciešams pietiekami daudz policistu gan Stokholmā, gan pārējā Zviedrijā," Sīdova sacīja Zviedrijas Radio.

Iepriekš arī Zviedrijas trešo lielāko pilsētu Malmi bija pārņēmusi bandu vardarbība, taču jau vairākus mēnešus tur nav notikušas nāvējošas apšaudes. Drošības situācija Malmē uzlabojās, pēc tam kad policija notvēra vietējo bandu līderus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti