Ziņojums: Miljoniem eiropiešu pakļauti galēji labējo propagandai «Facebook»

ASV bāzētā aktīvistu grupa „Avaaz” trešdien, 22. maijā, prezentējusi ziņojumu, kurā atklāts, ka miljoniem eiropiešu pirms gaidāmajām Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām tiek pakļauti galēji labējo spēku propagandai sociālajā tīklā „Facebook”. Sociālais tīkls jau reaģējis un daļu no dezinformācijas avotiem slēdzis, tomēr aktīvisti norāda, ka ar šīm darbībām ir krietni par maz.   

ĪSUMĀ:

 • ES amatpersonas nobažījušās par iespēju, ka manipulēs ar EP vēlēšanām.
 • Aktīvistu grupas „Avaaz” ziņojums: Miljoniem eiropiešu pakļauti galēji labējo propagandai “Facebook”.
 • Organizācija atklājusi aptuveni 500 aizdomīgas sociālā tīkla lapas un grupas.
 • 77 no aizdomīgām lapām, kurām kopā bija 5,9 miljoni sekotāju, „Facebook” jau slēdza.
 • „Facebook” arī dzēsis vairāk nekā 200 personu kontus.
 • Tomēr aktīvisti norāda, ka ar šīm sociālā tīkla darbībām ir krietni par maz.

Pēc apsūdzībām par Krievijas iejaukšanos ASV 2016. gada vēlēšanās un “Brexit” referendumā, Eiropas Savienības (ES) amatpersonas ir nobažījušās par iespējamajiem mēģinājumiem manipulēt ar Eiropas Parlamenta vēlēšanām par labu eiroskeptiķu partijām.

Ziņojums: Miljoniem eiropiešu pakļauti galēji labējo propagandai «Facebook»Rihards Plūme

  Pēdējā mēneša laikā Eiropas Komisija īstenojusi virkni pasākumu, lai vērstos pret dezinformāciju, tostarp izveidojot ātrās reaģēšanas sistēmu un piesaistot tādu lielo sociālo mediju uzņēmumus kā „Facebook”, „Google” un „Twitter” atbalstu.

  Savukārt ASV bāzētā aktīvistu grupa „Avaaz” trešdien prezentējusi pētījumu par propagandu sociālajā tīklā „Facebook”. Tajā secināts, ka pirms gaidāmajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām miljoniem eiropiešu tiek pakļauti galēji labējo spēku propagandai šajā sociālajā tīklā.

  Organizācija atklājusi aptuveni 500 aizdomīgas sociālā tīkla lapas un grupas, pētot galēji labējo propagandu Vācijā, Francijā, Lielbritānijā, Spānijā, Polijā un Itālijā.

  Viltus ziņas, viltus citāti un filmu klipi par migrantiem ir tikai daži piemēri, kas liecina par galēji labējo spēku „Facebook” lapās atrodamo saturu, norādīja nevalstiskās organizācijas pārstāvji. Šis saturs pēdējo trīs mēnešu laikā ticis skatīts 533 miljonus reižu jeb sešus miljonus reižu dienā.

  „Avaaz” kampaņas direktors Kristofs Skots uzsvēra – kamēr iedzīvotāji gatavojas vēlēšanām, Eiropas Savienība slīkst dezinformācijā.

  Viņš vērsa uzmanību uz to, ka dezinformācijas izplatīšanai izmantots liels daudzums viltus kontu.

  Tikusi izmantota taktika, ar kuras palīdzību sociālā tīkla lapas ar rasismu un migrāciju saistītos tematus centušās atspoguļot kā ļoti populāru problēmu. Tāpat izmantota „Facebook” lietotāju neuzmanība, proti, lapas, kuru sākotnējais saturs bija saistīts, piemēram, ar filmām, pamazām pārtapušas galēji labējā propagandā, mainot lapas nosaukumu.

  77 no šādām aizdomīgām lapām, kurām kopumā bija 5,9 miljoni sekotāju, „Facebook” jau slēdzis. Salīdzinājumam - Itālijas, Vācijas, Spānijas, Polijas, Francijas un Apvienotās Karalistes galēji labējo partiju oficiālajām „Facebook” lapām kopā ir vien 2 miljoni sekotāju. „Facebook” arī dzēsis vairāk nekā 200 personu kontus, tomēr aktīvisti norāda, ka ar šīm sociālā tīkla darbībām ir krietni par maz.

  Par risku, ka vēlētāji pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām varētu tikt pakļauti dezinformācijas kampaņai, brīdinājusi arī Eiropas Savienības tieslietu komisāre Vera Jourova. Komisāre atzina, ka arī acīmredzamu pierādījumu neesamība par Krievijas mēģinājumiem ietekmēt vēlēšanas  viņu nepārliecina.

  Eiropas Parlamenta vēlēšanas, kurās vairāk nekā 426 miljoniem balsstiesīgo bloka pilsoņu būs jāizraugās 751 deputāts, sāksies jau ceturtdien, 23. maijā. Pirmie pie vēlēšanu urnām dosies iedzīvotāji Lielbritānijā un Nīderlandē. Iedzīvotāji Čehijā un Īrijā pie vēlēšanu urnām dosies piektdien, bet sestdien balsošana notiks Latvijā, Slovākijā un Maltā. Savukārt pārējās valstīs vēlēšanas notiks svētdien.

  6 komentāri
  Jānis Lietavietis
  Kamēr vien cilvēki būs tik naivi (maigi izsakoties), lai ticētu tam, ka sociālajās lapās nezināmi autori publicē ziņas, tikmēr tā cīņa ar dezinformāciju būs bezcerīga. Problēma ir nevis pasakās, bet tajos, kas ir gatavi neko nepārbaudot tām ticēt.
  Anonīms lietotājs 17890
  Putinists Kremilek Rukis ļoti satraucies un smagi pārdzīvo nacistu propagandas profilu slēgšanu :)))))))
  Kremilek Rukis
  Ai, kā šis satraukums atgādina komunisma laikus! Tad arī visiem vēlētājiem bija jāsaprot, ka tikai (pie varas esošā) komunistiskā partija ved tautas uz gaismu - par spīti reakcionāru un nacionālistu pūliņiem tās atmest atpakaļ tumsībā! Nez, varbūt lsm.lv jāpārdēvē par "Cīņu"?
  Valdis Bērziņš
  Nav jau nekāds noslēpums, ka liela daļa galēji labējo cietpauru barojas no Putina bļodiņas. Tas ir lieliski, ka viņu dezinformācijas avoti tiek slēgti.
  Anonīms lietotājs 25077
  Kā ar galēji kreiso propagandai? Pilns FB ar cilvēkiem, kas domā, ka komunisms ir kaut kas labs.
  Anonīms lietotājs 22614
  To, kuri tā domā, nav pārlieku daudz un viņi ir klīniski slimi cilvēki. Problēma ir ar tiem, kuri komunisma ideoloģiju izmanto savu mērķu sasniegšanai un skaidri apzinās to.
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti