Ziemeļīrijā pēdējā diena jaunas valdības izveidei

Apvienotās Karalistes sastāvā esošās Ziemeļīrijas politiskajām partijām pirmdien ir jāpanāk vienošanās par reģiona jaunās valdības izveidi. Lielbritānija brīdinājusi – ja tas neizdosies, tiks ieviesta Londonas tiešā pārvalde.

Ziemeļīrijas valdība sabruka janvārī. Taču vadošajām partijām joprojām nav izdevies vienoties par jaunas izveidi, un līdz ar to par budžeta apstiprināšanu. Tostarp svarīgs nesaskaņu avots ir jautājums par īru valodas lietošanu.

Londona šomēnes noteica 30.oktobri, proti, šodienu kā termiņu, līdz kuram Demokrātiskajai unionistu partijai un īru republikāņu partijai „Sinn Fein” jāvienojas par reģiona jaunā budžeta apstiprināšanu. Ja tas neizdosies, Londona brīdina, ka tai nāksies pieņemt reģiona budžetu Ziemeļīrijas vietā. Abas partijas par strupceļu vaino viena otru, bet vēl šodien tomēr mēģinās panākt vienošanos.

Pēdējos gandrīz 20 gadus abas dalījušās varu reģionālajā valdībā. To paredz 1998.gada Lielās piektdienas miera līgums, ar kuru tika izbeigts asiņainais Ziemeļīrijas starpkopienu konflikts. Patlaban starp galvenajiem klupšanas akmeņiem sarunu procesā ir īru nacionālistu „Sinn Fein” prasības īru valodas aizsardzībai, nodrošinot tās obligātu lietošanu sabiedrisko raidorganizāciju darbā un publiskajā telpā. Unionisti pret to iebilst.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti