Sadaļas Sadaļas

Dienas notikumu apskats

Prezidents partiju piedāvājumu gaidīs līdz gada beigām; ZZS gatava uzņemties iniciatīvu

Dienas notikumu apskats

EK rosina izveidot pastāvīgu Eiropas Savienības robežu un krasta apsardzes aģentūru

Ukrainas premjers parlamentā atskaitās par gada laikā paveikto un izvairās no kautiņa

Video: Ukrainas premjers par mata tiesu izvairās no kautiņa parlamentā

Ukrainas premjerministrs Arsēnijs Jaceņuks piektdien, 11.decembrī, parlamentā atskaitījās par Ministru kabineta gada laikā paveikto. Premjerministrs atzinis, ka ir izdevies kopīgiem spēkiem sasniegt ļoti daudz, taču ļoti daudz ir vēl darāmā. Šīsdienas uzrunas laikā premjeram arī nācies atbildēt uz neērtiem jautājumiem, tostarp par iespējamo valdības demisiju, kā arī par mata tiesu izdevās izvairīties no kautiņa.

Piektdien aprit tieši gads, kopš tika apstiprināts pašreizējā premjerministra Arsēnija Jaceņuka piedāvātais Ukrainas valdības rīcības plāns. Saskaņā ar Ukrainas likumdošanu, 12 mēnešu laikā Augstākā rada nedrīkst izskatīt jautājumus par valdības atbildību un nedrīkst rosināt valdības atlaišanu. Tieši tāpēc ar lielu nepacietību tika gaidīta premjerministra atskaite parlamentam par gada laikā paveikto.

Kopumā Jaceņuks atzinis, ka gada laikā ir izdevies paveikt ļoti daudz, izsakot pateicību par atbalstu visiem koalīcijas deputātiem, kā arī radikālajai partijai, kas nu jau no koalīcijas ir aizgājusi. Kā norādījis Jaceņuks, paveiktais ir visu kopīgais sasniegums.

Kā vienu no galvenajiem sasniegumiem premjerministrs minējis spēju ievērojami samazināt valsts parādsaistības.

“Kad mēs nonācām pie varas, Ukrainas parādsaistības bija sasniegušas 73 miljardus ASV dolāru. Mēs veicām restrukturizācija, un daļa parādu ir norakstīta. Otras daļas atmaksas termiņš ir pagarināts uz četriem gadiem. Ne jau mēs radījām šīs parādsaistības. Iepriekšējais režīms četru gadu laikā vien bija aizņēmies 35 miljardus dolāru. Pašlaik Ukrainas parāds ir 66 miljardi dolāru. Tātad – mīnus seši miljardi. Tā ir atbilde tiem, kuri saka, ka mēs tikai ņemam kredītus un situāciju tikai padarām sliktāku. Mēs esam iemācījušies ņemt kredītus un samazināt parādus,” sacīja Jaceņuks.

Kā atzinis premjerministrs, pilnīgi noteikti ir pāragri runāt par gaišās nākotnes sasniegšanu, taču viņš prognozējis, ka nākamajā gadā valsts ekonomika varētu pieaugt par 2%.

Par nākamā gada prioritātēm Arsēnijs Jaceņuks nosaucis izglītības un medicīnas reformas, kā arī privatizāciju, jaunu nodokļu politiku, decentralizācijas turpināšanu, vienošanos par Brīvās tirdzniecības zonu ar Eiropas Savienību, kā arī bezvīzu režīma ieviešanu ar Eiropu. Savukārt tālākā nākotnē Jaceņuks prognozē, ka pēc desmit gadiem Ukraina būs pilnībā enerģētiski neatkarīga valsts.

Tomēr ne visi ir apmierināti ar premjerministra Jaceņuka līdzšinējo darbību. Kā paziņojis bijušais Jaceņuka valdības veselības aizsardzības ministrs un tagad „Petro Porošenko bloka” deputāts Oļegs Musijs, Jaceņuka valdību raksturojot korupcija, reformu trūkums, cinisms un tukšas runas. Savukārt deputāts Mustafa Naijems norādījis, ka valdību neatbalsta ne parlaments, ne sabiedrība, uzdodot premjeram jautājumu, vai viņš neapsver iespēju labprātīgi atkāpties no valdības amata.

Uz to Jaceņuks atbildēja visai asi: “Es uzņēmos uz sevi pilnu atbildību par pašiem nepopulārākajiem soļiem, kurus neviens nebija spēris. Kad es gāju uz šo amatu, es zināju, kas notiks ar manu reitingu. Es to zināju! Es to darīju, lai īstenotu ekonomiskās reformas un reitings būtu mūsu valstij. Jums ir konstitucionālas pilnvaras izvirzīt jautājumu par ministru kabineta atstādināšanu – izvirziet un balsojiet! Es Ukrainas parlamenta lēmumu akceptēšu! Es pie šī krēsla neturos.”

Premjera pārstāvētā „Tautas frontes” frakcija iepriekš bija paziņojusi, ka gadījumā, ja Jaceņuks tiks atlaists, tā izstāsies no valdošās koalīcijas, kas faktiski nozīmētu jaunu vēlēšanu nepieciešamību.

Šīsdienas parlamenta sēdes laikā notika arī kāds incidents, kura laikā „Petro Porošenko bloka” deputāts Oļegs Barnu Jaceņuka uzrunas laikā pasniedza viņam ziedus, pēc tam mēģinot premjeru nonest no tribīnes. Šis incidents noveda pie kautiņa, kura laikā „Tautas frontes” deputāti aizstāvēja savu līderi. Vēlāk deputāts Barnu tika izslēgts no frakcijas, bet Petro Porošenko bloka deputāti saviem koalīcijas partneriem ir atvainojušies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt