Vardarbīgu protestu dēļ Čīles galvaspilsētā izsludina ārkārtas stāvokli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Čīles prezidents Sebastjans Pinjera valsts galvaspilsētā Santjago izsludinājis ārkārtas stāvokli. Šāds lēmums pieņemts pēc vardarbīgiem protestiem, kas izcēlušies galvaspilsētā. Tos izraisīja valdības lēmums paaugstināt biļešu cenas braucieniem metro.

Šomēnes Čīles valdība nolēma galvaspilsētā Santjago vēl vairāk paaugstināt biļešu cenas braucieniem metro. Pirmo reizi brauciena cena pīķa stundās par 20 peso tika paaugstināta janvārī, taču tagad cena pieaugusi vēl par 30 peso jeb 4 eiro centiem. Šādu soli valdība skaidroja ar pieaugošajām naftas izmaksām un peso kritumu. 

Čīles galvaspilsētā Santjago izceļas nemieri
00:00 / 03:25
Lejuplādēt

Tomēr daudzus iedzīvotājus, īpaši, studentus un vidusskolēnus, šie argumenti acīmredzot nepārliecināja. Jau daudzas dienas galvaspilsētā auga neapmierinātība. Tā sākotnēji tika pausta sociālajos tīkos, līdz cilvēki pamazām sāka iziet ielās un piektdien sākās plašāka mēroga protesti, kas pārauga vardarbībā.

Protestētāji demolēja vairākas metro stacijas, divas no tām iznīcinot pilnībā, kā arī aizsāka ugunsgrēkus un bloķēja satiksmi, nodarot plašus postījumus visā pilsētā. Televīzijā pārraidītajos kadros bija redzams, kā maskās tērpti protestētāji met akmeņus, Molotova kokteiļus, uzbrūk policijas transportlīdzekļiem un sadedzina 16 autobusus.

Policisti pret dažiem protestētājiem izmantoja asaru gāzi, stekus un ūdens lielgabalus. Protesti turpinājušies arī sestdienas rītā un pagaidām nav konkrētu ziņu par to, cik cilvēki ir aizturēti vai ievainoti.

Čīles prezidentam Sebastjanam Pinjeram pusnaktī nācies galvaspilsētā uz 15 dienām izsludināt ārkārtas stāvokli.

Uzrunā televīzijā prezidents sacīja, ka ārkārtas stāvokļa mērķis ir nodrošināt sabiedrisko kārtību un sabiedriskā un privātā īpašuma drošību. Šī stāvokļa izsludināšana ļauj varas iestādēm ierobežot cilvēku pārvietošanās brīvību un viņu pulcēšanās tiesības.Vairākās vietās pilsētā patrulē karavīri, tomēr komandantstundas izsludināšana netiekot plānota. Prezidents arī norādījis, ka valdība ir gatava dialogam, lai atvieglotu to cilvēku ciešanas, kurus skārusi cenu palielināšana.

Komentējot vardarbīgos protestus Pinjera sacīja, ka viens ir iziet demonstrācijās, bet pavisam kas cits – nodarboties ar vandālismu. Viņaprāt, šis nav protests, bet noziegums.

Arī Čīles valdība notikušo raksturoja kā vardarbības un vandālisma aktus, kurus veic organizētas grupas.

Valdība paziņojumā arī atgādināja par Valsts drošības likumu, kas paredz bargākus sodus tiem, kas atzīti par vainīgiem sabiedriskās kārtības traucēšanā.

Neskatoties uz protestiem, varas iestādes paziņojušas, ka tās neatcels braukšanas maksas pieaugumu.

Pēc piektdienas protestiem visas metro līnijas vismaz divas dienas paliks slēgtas nopietnās postažas dēļ. Šobrīd tiek lēsts, ka metro sistēmai kopumā nodarīti vairāk nekā 600 000 eiro lieli zaudējumi.

Santjago pazemes transporta tīklu uzskata par vienu no modernākajiem Latīņamerikā. Tā sliežu kopgarums sasniedz 140 kilometrus un visā galvaspilsētā izvietotas 136 metro stacijas.

Čīle ir viena no bagātākajām Latīņamerikas valstīm, bet arī viena no tām, kurā valda liela nevienlīdzība. Cilvēki arvien vairāk sūdzas par dzīves dārdzību - īpaši Santjago, kurā dzīvo apmēram septiņi miljoni cilvēku. Tāpat iedzīvotāji jau vairākkārt aicinājuši veikt ekonomiskās reformas. Tādēļ nemieri uzskatāmi par veidu, kā izrādīt neapmierinātību ar samilzušajām problēmām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti