Vai ASV prezidenta vēlēšanas sola jaunu sākumu ASV un ES attiecībās?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropas Savienība (ES) un Amerikas Savienotās Valstis (ASV) globālajā arēnā nenoliedzami dēvējami par milžiem, un to attiecības sniedzas daudzu desmitgažu tālā pagātnē. Tiesa, pastāv arī domstarpības. Pašlaik attiecības grauj globalizācija un tās radītie izaicinājumi, piemēram, klimata pārmaiņas un Ķīnas ietekme.

ES nostājas ASV pusē

To, ka transatlantiskās saites starp Eiropas Savienību un Amerikas Savienotajām Valstīm joprojām ir spēcīgas, savā uzrunā ANO Ģenerālajā asamblejā apliecināja Eiropadomes prezidents Šarls Mišels. Būtībā, viņš norādīja, lielvaru sadursmē starp ASV un Ķīnu, Eiropa izvēlas nostāties Savienoto Valstu pusē.

Vai ASV prezidenta vēlēšanas sola jaunu sākumu ASV un ES attiecībās?
00:00 / 05:18
Lejuplādēt
„Kopš es kļuvu par Eiropadomes prezidentu, man bieži tiek uzdots reizē gan vienkāršs, gan nežēlīgs jautājums. Kurā pusē ASV un Ķīnas sāncensībā ir Eiropas Savienība? Mana atbilde ir šāda: mēs esam dziļi saistīti ar ASV. Mums ir kopīgi ideāli, vērtības un savstarpēja pieķeršanās, kas ir nostiprinājusies vēstures pārbaudījumos. Mums nav kopīgu vērtību, uz kurām balstās Ķīnas politiskā un ekonomiskā sistēma,” sacīja Mišels.

ASV un Ķīnas savstarpējā cīņa ir tikai viens no izaicinājumiem transatlantiskajās attiecībās.

Trampa protekcionisms un retorika

Būtisks elements ir tirdzniecība, kas starp abām pusēm pārsniedz triljonu eiro gadā. Tomēr līdz plašam tirdzniecības līgumam starp abām pusēm ceļš joprojām nav aizvedis.

Pašreizējā Baltā nama saimnieka Donalda Trampa piekoptais protekcionisms un retorika nebūt nav palīdzējis attiecību uzlabošanā. Runāt var ne tikai par tirdzniecību, jo Tramps ir saniknojis daudzus Eiropas līderus nostājā par NATO, Pasaules Veselības organizāciju un ar izstāšanos no Parīzes klimata līguma.

Jautājumā par to, vai tad, ja vēlēšanās uzvarētu Trampa sāncensis Džo Baidens, abu pušu attiecības pēkšņi uzlabotos, Eiropas Parlamenta deputātu viedokļi nav viennozīmīgi. Tomēr viņi uzskata, ka Baidena saimniekošana Baltajā namā varētu ieviest pozitīvas pārmaiņas abu pušu attiecībās.

Saskata jauna sākuma iespēju

Piemēram, Starptautiskās tirdzniecības komitejas priekšsēdētāja vietniece, eiroparlamentāriete Anna-Mišela Asimakopulu saka, ka Baidena prezidentūra būtu solis pareizajā virzienā: „Es nedomāju, ka būs būtiskas izmaiņas, bet būtu jauki, ja būtu jauns sākums, lai kāds tas būtu. Es domāju, ka jauns sākums vienmēr ir laba iespēja pārskatīt šo spriedzi un varbūt atrast konstruktīvākus veidus, kā virzīties uz priekšu.”

Savukārt Helmuts Šolcs, Tirdzniecības komitejas un delegācijas attiecībām ar ASV loceklis, dramatiskas izmaiņas negaida. Tiesa, viņaprāt, Baidena administrācija varētu palīdzēt izlīdzināt attiecības: „Jauns prezidents, ja arī tas būtu Baidens, automātiski nenoved pie pēkšņas tirdzniecības attiecību pārstrukturēšanas, kāda mums bija varbūt pirms 10 vai 15 gadiem. Varbūt, ja telpā, kurā mēs strīdamies par kādiem kopīgiem uzdevumiem, būtu Baidena administrācija, būtu vieglāk nekā ar Trampa administrāciju, kas patiesībā ievēro tikai savas intereses.”

Tikmēr Reinhards Butikofers, kurš darbojas Ārlietu komitejā un delegācijā attiecībām ar ASV, pauda viedokli, ka Baidens transatlantiskajām attiecībām varētu izvēlēties pozitīvāku pieeju. „Pat nevaru teikt, ka sagaidu, ka Baidens mainīs visas ASV tirdzniecības un ārpolitikas trajektorijas. Tomēr fakts, ka viņš varētu atgriezties pie pieejas, kas saka – parunāsimies ar sabiedrotajiem, uzklausīsim sabiedrotos un atradīsim kopīgu veidu, var radīt milzīgas atšķirības,” sacīja Butikofers.

Baidens būšot gatavs sadarboties

Baidena padomnieks ārlietās Entonijs Blinkens norādījis, ka Baidens izbeigtu “mākslīgo tirdzniecības karu”, ko Tramps ir izvērsis pret Eiropu, vienlaikus strādājot, lai novērstu pastāvīgo disbalansu lauksaimniecības tirdzniecībā. Viņš uzsvēris, ka Baidenam un Trampam ir izteikti atšķirīgi uzskati par Eiropu, un Baidens daudz vairāk būšot gatavs sadarboties tādos jautājumos kā Ķīna, klimats un tirdzniecība.

Baidena ārlietu padomnieks aģentūrai “Reuters” apliecinājis, ka tiktu pārskatīti visi Trampa lēmumi, tajā skaitā par ASV klātbūtnes samazināšanu Vācijā.

Eksperti arī norāda, ka Baidens vēlētos ātri atjaunot labas attiecības ar daudziem ASV sabiedrotajiem, tajā skaitā NATO dalībvalstīm.

Arī jautājumā par Irānu starp Eiropas Savienību un ASV eksistē dažāda pieeja. Bijušais ASV viceprezidents izrādījis zināmu vēlmi atjaunot dialogu ar Irānas varasiestādēm, tomēr eksperti pieļauj, ka demokrātu vidū panākt vienprātību būs grūti. Kļūstot par prezidentu, Baidens arī varētu pieņemt lēmumus par Savienoto Valstu atgriešanos dažādās starptautiskajās institūcijās, no kurām ASV izstājusies Trampa dēļ.

Eiroparlamentārietis Reinhards Butikofers gan neuzskata, ka pie problēmām Eiropas Savienības un ASV attiecībās būtu vainojama tikai Trampa politika. Viņaprāt, pusēm nevajadzētu rādīt ar pirkstu vienai uz otru, bet gan izpētīt, kā attiecības var uzlabot, jo galu galā abām pusēm tās ir nepieciešamas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti