Ukrainas prezidents atsakās pieņemt premjera Hončaruka atlūgumu

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis piektdien atteicies pieņemt premjerministra Oleksija Hončaruka atlūgumu, paziņojot, ka vēlas dot Hončarukam otru iespēju.

Video, ko šodien izplatījis prezidenta birojs, Zelenskis nodēvējis notiekošo par nepatīkamu situāciju, bet lūdzis premjeru un valdību turpināt darbu.     

Ukrainas prezidents nepieņem premjera atlūgumuRihards Plūme

"Es esmu nolēmis dot jums un jūsu valdībai otru iespēju," tikšanās laikā ar premjeru paziņoja Zelenskis.

Jau vēstīts, ka Hončaruks šodien iesniedza atlūgumu, skaidrojot, ka šādu soli spēris, lai kliedētu spekulācijas par ministru kabineta locekļu un viņa personīgi necieņu pret Zelenski.

"Es stājos amatā pildīt prezidenta programmu. Viņš man ir atvērtības un kārtīguma paraugs. Taču lai novāktu jebkādas šaubas par mūsu cieņu un uzticību prezidentam, es uzrakstīju atlūgumu un nodevu to prezidentam ar tiesībām iesniegt to parlamentā," sociālajā tīklā "Facebook" pavēstīja Hončaruks.

Ukrainā šonedēļ izcēlies skandāls sakarā ar internetā izvietotiem sarunu ierakstiem, kurās Hončaruks ar augstām amatpersonām apspriež ekonomiskos jautājumus pirms tikšanās ar Zelenski. Ierakstos amatpersonas nievājoši izsakās par Zelenski, savukārt Hončaruks sevi raksturo kā "pilnīgu profānu" ekonomikā.

Vienā no ierakstiem Hončaruks saka, ka Zelenskim ir ļoti primitīva izpratne par ekonomikas procesiem.

Video, ko šodien izplatījis prezidenta birojs, Zelenskis ierakstus nav pieminējis, bet norādījis uz skandālu.

Zelenskis aicināja premjerministru uzlabot sadarbību ar parlamentu un optimizēt valdības amatpersonu algas.

Pēdējās nedēļās skandālu izraisījušas arī ziņas, ka valsts kontrolētās gāzes kompānijas direktoriem prēmijās izmaksāti miljoniem ASV dolāru un valdības ministriem tiek maksātas lielas algas. Zelenskis uzdeva Hončarukam izpētīt šos jautājumus un ziņot par atklājumiem līdz 4.februārim.

"Ar pašreizējo ekonomisko stāvokli Ukrainā nedrīkst būt šādas algas," paziņoja prezidents.

Hončaruks izteica pateicību prezidentam par parādīto uzticību un atzina, ka valdības darbā ir trūkumi.

Pirms Zelenskis noraidīja premjera atlūgumu, vairāki politologi prognozēja, ka tā notiks.

"Tas izskatās pēc teātra (..), kurā Zelenskis spēlē labā cara lomu," atraidot atlūgumu, sacīja Kijevas Demokrātijas nama politikas eksperts Anatolijs Oktisjuks.

Viņaprāt, šī krīze atspoguļo iekšējo cīņu par ietekmi pār jauno prezidentu.

Zelenskis izvirzīja Hončaruku premjerministra amatam augustā, un 35 gadu vecumā viņš kļuva par jaunāko premjeru Ukrainas vēsturē.

Hončaruks tiek uzskatīts par liberālu ekonomikas reformu atbalstītāju. 24 gadu vecumā viņš kopā ar partneriem nodibināja advokātu firmu un vadīja Eiropas Savienības (ES) finansētu nevalstisko organizāciju, kuras mērķis ir uzlabot uzņēmējdarbības vidi Ukrainā.

Londonas ekonomikas eksperts Timotijs Ešs pauda viedokli, ka Hončaruka demisija būtu sūtījusi ļoti negatīvu signālu reformu piekritējiem.

Zelenskis pērnā gada aprīlī uzvarēja prezidenta vēlēšanās, solot lielas pārmaiņas, un līdz šim spēris vairākus soļus, lai atrisinātu konfliktu Austrumukrainā, tostarp ticies ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, ar kuru vienojās par ieslodzīto apmaiņu. Taču kritiķi pārmet Zelenskim, ka līdz šim viņš maz ko darījis ekonomikas uzlabošanai un nav nopietni pievērsies cīņai ar korupciju.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti