Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Dzelzceļa darbinieku atlaišana – tikai sākums?

Ukrainas premjers paziņo par demisiju

Atkāpjas Ukrainas premjers

Ukrainas premjerministrs Oleksijs Hončaruks iesniedzis atlūgumu, izvēršoties skandālam ap ierakstītu sarunu. Apgalvots, ka šajā audioierakstā runā premjers Hončaruks un citas augstas amatpersonas, nievājoši izsakoties par prezidenta Volodomira Zelenska izpratni par ekonomiku. Prezidenta birojs apstiprināja, ka atlūgums ir saņemts, un Zelenskis to izskatīs.   

ĪSUMĀ:

  • Ukrainas premjerministrs Oleksijs Hončaruks iesniedz atlūgumu.
  • Prezidenta birojs apstiprina: atlūgums ir saņemts, un Zelenskis to izskatīs.   
  • Hončaruks nekomentēja, vai ar atlūgumu tikai pārbauda Zelenska uzticību viņam.
  • Premjers atkāpjas pēc skandāla, ko izraisīja audioieraksts, kurā apspriests Zelenskis.
  • Sarunā starp premjeru, ministriem un Ukrainas Nacionālās bankas augstām amatpersonām tiekot apspriests, kā Zelenskim labāk izskaidrot ekonomikā notiekošo procesu būtību.
  • Hončaruks Ukrainas premjera amatā pavadījis mazāk nekā pusgadu.
  • Hončaruks teica, ka galvenais izaicinājums bijis pilnībā izskaust korupciju.

„Lai novāktu jebkādas šaubas par mūsu cieņu un uzticību prezidentam, esmu uzrakstījis atlūgumu un nodevu to prezidentam ar tiesībām iesniegt to parlamentā,” tā piektdien, 17. janvārī, savā oficiālajā “Facebook” lapā ierakstīja Hončaruks.

Atkāpjas Ukrainas premjersGints Amoliņš

Viņš sacīja, ka skandālu izraisījušais audioieraksts „mākslīgi rada iespaidu, ka [viņš un viņa komanda] neciena prezidentu”.

“Tā nav taisnība,” uzsvēra Hončaruks. Premjers piebilda, ka pērn stājās šajā amatā, “lai pildītu prezidenta programmu”.

Prezidenta Volodimira Zelenska birojs rīta pusē apstiprināja, ka premjera atkāpšanās vēstule ir saņemta un prezidents to izskatīs. Viņš pagaidām nav komentējis Hončaruka vēlmi atkāpties, taču pavēlējis drošības dienestu darbiniekiem divu nedēļu laikā noskaidrot visas personas, kuras varētu būt saistītas ar sarunu ierakstiem.

Skandālu izraisīja ierakstīta saruna, kas tika publicēta šonedēļ trešdien. Tajā esot dzirdama neformāla saruna decembrī starp premjeru Hončaruku, ministriem un Ukrainas Nacionālās bankas augstām amatpersonām. Audioierakstā tiekot apspriests, kā prezidentam Zelenskim, bijušajam komiķim un jaunpienācējam politikā, labāk izskaidrot ekonomikā notiekošo procesu būtību un nacionālās valūtas grivnas kursa svārstības.

Premjera Hončaruka balsī runājošā persona saka, ka skaidrojumam jābūt vienkārši saprotamam.

Premjera balsī runājošais atzīst, ka, tā kā pats pēc izglītības ir jurists, ir „pilnīgs nezinātājs” ekonomikā, taču prezidentam esot pavisam „primitīva izpratne par ekonomiskajiem procesiem”.

Hončaruks Ukrainas premjera amatā pavadījis mazāk nekā pusgadu. Savā šī rīta ierakstā “Facebook” viņš uzskaitīja galvenos sasniegumus nepilnos piecos mēnešos kopš stāšanās amatā.

Hončaruks teica, ka galvenais izaicinājums bijis pilnībā izskaust korupciju valsts sektorā. Viņš norādīja, ka „dažos mēnešos ir diezgan grūti iznīcināt noziedzīgās shēmas, kas būvētas gadu desmitiem.”

Nav skaidrs, vai Hončaruka nodoms, iesniedzot atlūgumu, tiešām ir atkāpties no amata. Komentējot šo jautājumu aģentūrai “Reuters”, viņš aicināja „neizdarīt pārsteidzīgus secinājumus”.

Hončaruks nekomentēja, vai ar atlūgumu tikai pārbauda Zelenska uzticību viņam.

Tikmēr parlamentā premjers piektdien tika sagaidīts ar saucieniem “kauns!”. Tā deputāti reaģē uz nopludināto sarunu skandālu un premjera paziņojumu par atlūguma iesniegšanu prezidentam:

35 gadus vecais Hončaruks augustā kļuva par Ukrainas visu laiku jaunāko premjeru. Viņu nominēja Zelenskis, un Hončaruka kandidatūru ātri apstiprināja parlamentā, kur pēc vēlēšanām vasarā vairākums ir Zelenska partijai „Tautas kalps”.

Ukrainas politikas vērotāji spriež – Hončaruks patiesībā atkāpties negrib, bet skandāla dēļ gribētu saņemt atbalstu no prezidenta tālākam darbam premjera amatā.

Zelenskis pēc uzvaras pērnā gada prezidenta vēlēšanās solīja jaunas sejas un izmaiņas Ukrainas politikā, un Hončaruks atbilda šim solījumam. Tāpat kā Zelenskis, arī viņš bija jaunpienācējs politikā. Pirms kļūšanas par premjeru Hončaruks bija Zelenska prezidenta administrācijas vadītāja vietnieks ekonomikas un reformu jautājumos. Iepriekš karjeru veidojis kā jurists, savulaik vadījis Eiropas Savienības finansētu nevalstisku organizāciju, kas nodarbojās ar reformu jautājumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt