"Ūkio banka", iespējams, kreditējusi lielākos akcionārus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Sestās lielākās Lietuvas finanšu iestādes,,Ūkio bankas” iespējamais krahs neesot bijis pārsteigums. Jau pēc ,,Snoras” sabrukuma prognozēja šīs Kauņā bāzētās kredītiestādes bankrotu. Turklāt ekskluzīvā sarunā ar Latvijas Televīzijas korespondentu Lietuvas Bankas valdes priekšsēdētājs Vits Vasiļausks atklāj, ka bankas klupšanas akmens bijis fakts, ka kredīti izsniegti ar ,,Ūkio bankas” saistītām personām, iespējams, lielākajiem akcionāriem.

,,Ūkio bankas” bankomāti kļuvuši par sava veida kapakmeņiem, liecinot par jau otras finanšu iestādes krahu tik īsā laika posmā. Vēl līdz otrdienas pusdienlaikam pie tiem veidojās rindas un cilvēki steidza izņemt savus uzkrājumus, bet tagad ,,Ūkio bankas” bankomāti vairs nestrādā, Latvijas Televīzija novēroja Viļņā.

Vēl ir pāragri apgalvot, ka ,,Ūkio bankas” sagaida priekšteces - ,,Snoras” liktenis. Līdz nākamās nedēļas sākumam ieceltajam pagaidu administratoram jāizvērtē, vai banka varētu atsākt strādāt. Tāpat jāizstrādā priekšlikumi, kā nodrošināt saistību izpildi pret klientiem. Šonedēļ Lietuvas bankai neesot bijusi cita iespēja, kā uz laiku apturēt ,,Ūkio bankas” darbību. Tas esot bijis vienīgais veids, kā pārtraukt naudas aizplūšanu un aizsargātu klientu intereses.

„Galvenais iemesls bija bankas riskantais biznesa modelis. Pagājušā gada laikā mēs kopā ar galveno akcionāru centāmies rast risinājumu problēmām finanšu iestādē. Taču tas nevainagojās ar rezultātu. Darbības apturēšana bija pēdējais līdzeklis, kā noteikt ,,Ūkio bankai” kādus ierobežojumus,” stāsta Lietuvas Bankas valdes priekšsēdētājs Vits Vasiļauskis.

Pēc ,,Snoras” sabrukuma pirms vairāk nekā gada, sabiedrībā uzvirmoja jautājums – kura finanšu iestāde būs nākamā? Šīm runām bija taustāms rezultāts – daļa noguldītāju no bankas savus uzkrājumus izņēma. Lai kaut kādā veidā no ,,Ūkio bankas” apturētu līdzekļu aizplūšanu un piesaistītu jaunus klientus, tā piedāvāja augstākas depozītu likmes nekā līdzīgās iestādēs. Taču arī tas uzticību ,,Ūkio bankai nevairoja.

Iespējams, tieši ,,Ūkio bankas” apšaubāmā reputācija pasargāja cilvēkus no naudas zaudēšanas. Liela daļa noguldījumu nepārsniedza 100 tūkstošu eiro griestus un šo naudu bankas bankrota gadījumā, klienti saņems atpakaļ.

„Depozītu apmērs ,,Ūkio bankas” ir divas reizes mazāks nekā ,,Snoras” un lielākā daļa no tiem ir apdrošināti. Taču ir kāda cita problēma. Runā, ka ,,Ūkio bankas” galvenie klienti ir bijuši šīs finanšu iestādes īpašnieki,” stāsta žurnāla ,,IQ” redaktors Mantas Dubauskas.

,,Ūkio bankas” lielākais akcionārs ir Kauņas ,,Žalgiris” īpašnieks Vladimirs Romanovs. Lietuvas Bankas valdes priekšsēdētājs nenoliedz, ka izskanējušās baumas būtu aplamas.

„Atklāti runājot, lielākā šī bankas problēma bija izveidotais aizdevumu portfelis saistītām personām. Tas bija galvenais iemesls riskantām darbībām finanšu iestādes iekšienē. Tāpat šai bankai bija izveidotas ofšoru struktūras un tā finansēja nerezidentu uzņēmējdarbību,” atklāj Vasiļauskis.

Vasiļauskis nesaskata, ka ,,Ūkios bankas” iespējamais krahs atstās milzu ietekmi uz valsts ekonomiku un finanšu struktūru, Iespējams daži uzņēmumi saskarsies ar īstermiņa problēmām. Piemēram, ar apgrozāmo līdzekļu trūkumu, kas “iesaldēti” kredītiestādē ,,Ūkios bankas”.

Fakts, ka salīdzinoši īsā laika posmā ar finanšu grūtībām saskārušās jau divas Lietuvas bankas, iedzīvotāju kopējo uzticību vietējām kredītiestādēm nav būtiski iedragājis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti