Tramps pret Komiju - sāga turpinās

ASV prezidents Donalds Tramps noraidījis bijušā Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) direktora Džeimsa Komija iepriekš sniegtos apgalvojumus par prezidenta mēģinājumiem ietekmēt izmeklēšanu par iespējamo Krievijas iejaukšanos ASV vēlēšanu procesā. Tramps ir paudis gatavību sniegt oficiālas liecības, lai atspēkotu Komiju. Tikmēr ASV Kongresa un senāta izmeklēšanas komitejas pieprasījušas gan Komijam, gan Trampam sniegt pierādījumus savu apgalvojumu aizstāvībai.

Tramps pret Komiju - sāga turpinās
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Bijušā ASV Federālā izmeklēšanas biroja direktora Džeimsa Komija šonedēļ sniegtās liecības Senāta izlūkošanas komitejai lietā par Krievijas iejaukšanos ASV vēlēšanu procesā kārtējo reizi saasināja attiecības ar Balto namu. Savās liecībās Komijs nosauca ASV prezidentu Donaldu Trampu par meli, pieļāva, ka viņa atlaišana no FIB vadītāja amata ir saistāma ar mēģinājumu iejaukties Krievijas izmeklēšanas lietā, kā arī aicināja veikt īpašu izmeklēšanu par to, vai prezidents un citas amatpersonas nav centušās likt šķēršļus lietas izskatīšanai.

Tikai dienu vēlāk šīs liecības preses konferencē komentējis arī Donalds Tramps, norādot, ka bijušā FIB vadītāja paziņojumos ir ļoti daudz melu un pats Komijs esot vainojams slepenas informācijas nopludināšanā. Šeit runa ir par presei nodoto Komija un Trampa privāto sarunu kopsavilkumu, par ko prezidents jau esot iesniedzis sūdzību tieslietu departamentā.

Tramps uzsvēris, ka par spīti Komija apgalvojumiem, viņš nekad nav prasījis FIB direktora lojalitāti un nav pieprasījis izbeigt izmeklēšanu pret savu nu jau bijušo nacionālās drošības padomnieku, ģenerāli Maiklu Flinnu. Prezidents arī paudis gatavību sniegt līdzīgas liecības zem zvēresta. Atbildot uz žurnālistu jautājumiem par to, vai Trampam ir pieejami viņa un Džeimsa Komija sarunu audioieraksti, ASV prezidents šādu iespēju pieļāva, norādot, ka plašāka informācija par to tiks sniegta tuvākajā laikā.

Gan Džeimsa Komija apgalvojumi par veiktajiem pierakstiem pēc sarunas ar Trampu, gan Trampa izteikumi, ka abu vīru sarunas varētu būt ierakstītas ir pamudinājuši Kongresa pārstāvju palātas izmeklēšanas komisiju pieprasīt šo ierakstu nodošanu komitejai līdz 23. jūnijam. Arī šī izmeklēšanas komiteja pēta Krievijas iespējamo iejaukšanos ASV vēlēšanu procesā.

Virkne ekspertu atzīst, ka Džeimss Komijs, nopludinot informāciju par savām sarunām ar Trampu, faktiski nav rīkojies pretlikumīgi, jo nekāda slepena informācija nav nokļuvusi atklātībā. Komijs savās liecībās arī nav skaidri apsūdzējis Donaldu Trampu izmeklēšanas ietekmēšanā, kas varētu kalpot par pamatu prezidenta impīčmenta procedūras uzsākšanai. Lai arī vairums Republikāņu joprojām atbalsta Donaldu Trampu, piemēram, senatore Sjūzena Kolinsa uzskata, ka prezidents ir rīkojies nepiemēroti un ir pārkāpis tās robežas, kuras valsts vadītājs nedrīst pārkāpt.

Hārvardas juridiskās skolas profesors Marks Tušnets aģentūrai "France" Press atgādinājis, ka Džeimss Komijs, visticamāk, zina daudz vairāk, nekā viņam ir atļauts publiski teikt, tāpēc viņa sniegtā liecība ir ārkārtīgi vērtīga. Vienlaicīgi tiek norādīts, ka vēl kādi jaunumi šajā lietā atklātībā varētu nonākt jau otrdien, kad līdzīgas liecības Senātā sniegs arī ASV ģenerālprokurors Džefs Sešens.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti