Tramps Augstākās tiesas tiesneša amatam izskata piecu sieviešu kandidatūras

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) prezidents Donalds Tramps paziņojis, ka iespējamai nominēšanai ASV Augstākās tiesas tiesneša amatam šobrīd tiek rūpīgi izvērtētas piecu sieviešu kandidatūras. Par savu izvēli Tramps paziņošot piektdien vai sestdien. Tikmēr demokrāti un Trampa sāncensis Džo Baidens nebūt nav priecīgi par tik ātru tiesneša izvēles procesu.

Līdzšinējā Amerikas Savienoto Valstu Augstākās tiesas tiesnese Rūta Beidere Ginzberga pagājušajā nedēļā 87 gadu vecumā pēc cīņas ar aizkuņģa dziedzera vēzi mira. Liberālā tiesnese guva ievērību ar sieviešu un minoritāšu tiesību aizstāvēšanu. Ginzberga bija otrā sieviete, kas kļuvusi par ASV Augstākās tiesas tiesnesi. Viņu šim amatam 1993. gadā nominēja toreizējais ASV prezidents Bils Klintons. Pēc viņas Augstākās tiesas tiesneša amatā ir apstiprinātas vēl divas sievietes – Sonija Sotomajora un Elena Kagana, un abas vēl arvien ir šajā amatā.

Tramps Augstākās tiesas amatam izskata piecu sieviešu kandidatūrasRihards Plūme

Jau pēc Ginzbergas nāves bija paredzams, ka Tramps ātri nominēs jaunu Augstākās tiesas tiesnesi, lai pastiprinātu konservatīvo vairākumu šajā tiesā, savukārt republikāņu vadītais Senāts nevilcinoties apstiprinās šo nomināciju. Savas prezidentūras laikā Tramps jau ir iecēlis divus konservatīvus Augstākās tiesas tiesnešus – Nīlu Gorsaču 2017. gadā un Bretu Kaveno 2018. gadā.

Trampa konkurents gaidāmajās prezidenta vēlēšanās Džo Baidens ātri vien izteicās, ka jauns Augstākās tiesas tiesnesis būtu jāizraugās prezidenta vēlēšanu uzvarētājam, tātad – pēc vēlēšanām. Trampa vēlmi ātri iecelt tiesā konservatīvo pārstāvi Baidens nosaucis par “varas ļaunprātīgu izmantošanu”.

Demokrāti uzstāj, ka republikāņu likumdevējiem ir jāievēro 2016. gada precedents, kad Senāta vairākuma līderis Mičs Makonels atteicās izskatīt prezidenta Baraka Obamas izvirzīto Merika Gārlenda kandidatūru, atteikšanos pamatojot ar to, ka ir vēlēšanu gads.

Tomēr prezidents žurnālistiem pie Baltā nama sacīja, ka vēlas rīkoties ātri.

„Es domāju, ka paziņošu savu izvēli piektdien vai sestdien. Tiek izskatītas un rūpīgi izvērtētas piecu sieviešu kandidatūras. Es labprāt vēlētos, lai balsojums notiek pirms vēlēšanām, jo ir daudz darba, ko darīt. Es tikai pildu savu konstitucionālo pienākumu, man ir pienākums to darīt, un es labprāt balsojumu redzētu pirms vēlēšanām,” sacīja Tramps

Viņš arī uzsvēra, ka senatoriem būs daudz laika, lai kandidāti izvērtētu un balsotu vēl pirms 3. novembra prezidenta vēlēšanām.

Par galvenajām favorītēm tiek uzskatītas trīs sievietes. Pirmā no tām – Eimija Konija Bareta – juridiskā zinātniece, tiesas locekle Čikāgā un iecienīta reliģisko konservatīvo vidū.

Uz amatu pretendē arī Barbara Lagoa – kubiete, pirmā spāņu izcelsmes tiesnese Floridas Augstākajā tiesā, tiesas locekle Atlantā un bijusī federālā prokurore. Labas izredzes ir arī Keitai Komerfordai Todai – Baltā nama padomnieka vietniecei, kurai ir liels atbalsts Baltajā namā.

Daudzi republikāņi šobrīd uzskata, ka Trampam ir lieliska iespēja izvēlēties savu trešo konservatīvo tiesnesi. Ja šis solis izdosies, tas tiesā nostiprinātu labēju vairākumu, iespējams, uz gadu desmitiem.

Deviņu tiesas locekļu ideoloģiskajam līdzsvaram ir izšķiroša nozīme tās nolēmumos par vissvarīgākajiem jautājumiem Savienoto Valstu likumos. Šai tiesai bieži ir galavārds par ļoti strīdīgiem likumiem, strīdiem starp štatiem un federālo valdību un jautājumā par nāvessodu izpildi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti