Panorāma

VisLatvijas vidusskola ieguvusi akreditāciju

Panorāma

Panorāma

TV “Doždj” saņēmis apraides licenci Nīderlandē

Telekanāls «Doždj» pārcels savu galveno biroju uz Amsterdamu

Krievijas telekanāls "Doždj" paziņojis, ka plāno pēc iespējas drīzāk pārcelt savu redakciju uz Amsterdamu, jo Nīderlandē telekanālam ir izsniegta apraides licence.

"Doždj" tādējādi atgūs iespēju raidīt Eiropas Savienības teritorijā, ko zaudēja pēc tam, kad Latvijas Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) anulēja šī televīzijas kanāla apraides licenci, pamatojoties uz draudiem valsts drošībai.

Nīderlandes mediju regulators šonedēļ paziņoja, ka "Doždj" ir ieguvis apraides licenci. "Doždj" pārstāvji vēsta, ka licence izsniegta uz pieciem gadiem.

"Tas nozīmē, ka "Doždj" varēs atgriezties kabeļtelevīzijas tīklos, no kuriem telekanāls tika izslēgts pēc 6. decembrī pieņemtā NEPLP lēmuma par licences atsaukšanu," teikts "Doždj" paziņojumā, kas publicēts "Telegram" lietotnē.

"Bez tam saistībā ar Nīderlandes apraides licences iegūšanu "Doždj" pārcels savu redakcionālo centru uz Amsterdamu, un Amsterdamas studija kļūs par galveno, tiklīdz darbinieki saņems atļauju strādāt Nīderlandē," vēsta "Doždj".

Amsterdamā jau dzīvo telekanāla "Doždj" direktore Nataļja Sindejeva, kuras dēls tur mācās vietējā universitātē.

"Mēs plānojam saglabāt biroju un daļu darbinieku Rīgā, jo no redakcijas informatīvās stratēģijas viedokļa Latvija mums joprojām ir ļoti svarīgs virziens."

Kā zināms, "Doždj" pēc Krievijas sāktā kara Ukrainā bija spiests atstāt Krieviju, jo cenzūras un vajāšanu dēļ tur vairs nevarēja darboties. "Doždj" pieņēma Latvijas piedāvājumu pārcelties uz Rīgu. Taču telekanāls pieļāva virkni pārkāpumu. Tas nepildīja likuma prasību par latvisko tulkojumu, demonstrēja karti ar Krimu Krievijas sastāvā, sauca Krievijas armiju par savējo un runāja par palīdzēšanu tai.

NEPLP skaidro, ka Nīderlandē iegūtā licence nedod telekanālam tiesības atgriezties Latvijas apraidē vai, piemēram, kabeļtīklos, jo citās valstīs ārpus Nīderlandes tam vajadzīgas atsevišķas atļaujas.

"Ja viņi gribēs, tad viņiem vai viņu pārstāvjiem būs jāvēršas NEPLP. Šajā gadījumā, visticamāk, ar lūgumu izsniegt viņiem retranslācijas atļauju, un mēs vērtēsim likumā noteiktajā kārtībā," Latvijas Televīzijai stāsta NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš.

Viņš norāda, ka "Doždj" acīmredzot ir domājis par Nīderlandes licences iegūšanu jau vismaz vairākas dienas pirms tika anulēta licence Latvijā. Redzams, ka 6. decembrī, licences anulēšanas dienā, tas gan ar citu nosaukumu "TVR Studios B.V." jau ir reģistrējies  Nīderlandes tirdzniecības kamerā un tam ir birojs Amsterdamā.

"Doždj" informē, ka telekanāls 9. janvārī ir pārsūdzējis tiesā NEPLP lēmumu par licences atsaukšanu. "Mēs nezinām, cik ilgi var ievilkties lietas izskatīšana, tādēļ nemēģināsim panākt licences atgūšanu Latvijā (mums ir svarīgi pēc iespējas ātrāk atsākt raidīšanu kabeļtelevīzijas tīklos; to mēs izdarīsim ar Nīderlandes licenci).

"Doždj" apgalvo, ka NEPLP lēmumu uzskata par netaisnīgu. "Telekanāls "Doždj" neapdraud Latvijas nacionālo drošību, bet pats lēmums tika pieņemts aiz slēgtām durvīm bez iespējas telekanāla pārstāvjiem izklāstīt savus argumentus.

Tiesā mēs aizstāvēsim savu reputāciju, kuras veidošanai esam strādājuši pēdējos 13 gadus."

"Doždj" arīdzan uzskata, ka NEPLP lēmums varot kļūt par negatīvu precedentu gan attiecībā uz citiem Latvijā reģistrētiem medijiem, kas raida krievu valodā, gan uz Latvijas mediju vidi kopumā.

Tikmēr "TV3 grupa" ir apstiprinājusi, ka lauž telpu nomas līgumu ar "Doždj", jau janvārī telpas jāatstāj. Savukārt NEPLP informē, ka 10 000 eiro sodu par kļūdām ēterā, kas noveda pie licences atņemšanas, kanāls ir samaksājis, bet tiesā apstrīdējis arī 4000 eiro sodu par latviešu valodas celiņa nenodrošināšanu. "Doždj" viedokli trešdien uzklausīs atbildīgā Saeimas komisija.

KONTEKSTS:

NEPLP 2022. gada nogalē nolēma anulēt apraides atļauju Latvijā strādājošajai Krievijas neatkarīgajai TV programmai "Doždj", pamatojot to ar draudiem valsts drošībai un sabiedriskajai kārtībai. Lēmums pieņemts, vērtējot pārkāpumu kopumu, kas pieļauti pēdējā laikā: valsts valodas celiņa nenodrošināšana pārraidēm, Krimas attēlošana kartē kā daļa no Krievijas teritorijas, Krievijas armijas saukšana par "mūsu armiju", iespējama atbalsta paušana Krievijas armijai. Vērtēta arī no Valsts drošības dienesta saņemtā informācija.

Latvijas Žurnālistu asociācija izteica nožēlu par NEPLP lēmumu anulēt apraides licenci telekanālam "Doždj" un uzskata, ka tas ir nesamērīgs iepretim pieļautajiem pārkāpumiem. Starptautiskā organizācija "Reportieri bez robežām" paziņoja, ka Krievijas neatkarīgās TV programmas cenzūra ir Eiropas valsts necienīgs lēmums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti