Talibi sarīko slaktiņu Pešavaras skolā

Traģiski notikumi otrdien risinājās Pešavarā, Pakistānā. Radikālo islāmistu kustības “Taleban” kaujinieki uzbrukuši armijas pārraudzītai skolai un nogalinājuši vairāk nekā 130 cilvēkus. Lielākā daļa upuru bija skolas audzēkņi

Ir ievainotie, taču viņu skaits precīzi nav zināms, to lēš līdzīgu – vairāk nekā simts. Izmisušie vecāki meklē savas atvases, cerībā atrast vēl izdzīvojušos slimnīcās.

Teroristu pārstāvji paziņojuši, ka tā ir atbilde operācijām pret islāmistu kaujiniekiem.

Skolas Pakistānā arī iepriekš ir bijis viens no populārākajiem teroristu mērķiem, nolūkā vērsties pret izglītību kā radikālajai ideoloģijai bīstamu parādību.

Talibu uzbrukums armijas pārraudzītai skolai, kurā lielākoties mācījušies armijas personāla bērni, Pakistānā ir viena no pēdējo laiku lielākajām traģēdijām, jo dzēsusi vairāk nekā simts cilvēku dzīvību, lielākā daļa bojāgājušo ir bērni. Daudzi ir ievainoti un ievietoti slimnīcās. Aculiecinieki vēsta, ka izmisušie vecāki meklē savas atvases cerībā atrast starp izdzīvojušajiem.

Ap pulksten 10:00 pēc vietējā laika, kad skolā jau bija sākušās stundas, skolas pagalmā  ar auto  ieradušies  seši karavīru formās tērpti vīrieši. Viņi nogalinājuši skolas apsargus un sākuši šaut arī uz apkārtējiem cilvēkiem. Iegājuši skolas telpās teroristi turpināja metodiski nogalināt visus, kas bija tuvumā.

„Es redzēju cilvēkus uniformās, kas pēkšņi sāka šaut. Mani ievainoja, es redzēju, ka daži skolēni ir miruši,” stāstīja skolnieks Atallāhs Kāns.

Drīz pie skolas ieradās armijas vienības. Tās organizēja cilvēku evakuāciju un iesaistījās apšaudēs ar teroristiem. Lielākajai daļai skolas telpās bijušo izdevās paglābties. Pēc nepilnas stundas uzbrucēji tika likvidēti.

„Mani bērni mācās šajā skolā. Es uzzināju par uzbrukumu ap vienpadsmitiem, kad ierados, viens no maniem dēliem jau bija ārā, par otro es neko nevarēju uzzināt,” stāstīja skolēnu tēvs Ejass Muhameds.

Policisti, kas strādā notikuma vietā Rietumu medijiem norādījuši, ka teroristu mērķis acīmredzot ir bijis nevis saņemt gūstekņus, bet nogalināt cik vien daudz cilvēku iespējams, un viņi īpaši mērķējuši uz vecāko klašu bērniem. Skolā, kas atrodas Pakistānas ziemeļrietumu daļas, nemierīgās Haiberas-Pahtunhvas provincē ir mācījušies vairāki simti bērnu, un lielāko daļu ir izdevies evakuēt.

Visi seši teroristi esot nogalināti, tā ziņo Pakistānas armijas pārstāvji, taču operācija, kuras laikā militāristi centušies atbrīvot skolu, nav vedusies viegli, tā ilgusi astoņas stundas un joprojām policija pārbauda, vai ēkā nav atrodamas sprāgstvielas.

Talibu pārstāvji pēc notikušā paziņojuši, ka uzbrukums skolai esot atbilde uz armijas operācijām pret islāmistu kaujiniekiem. Tās pēdējā laikā ir bijušas ļoti aktīvas, un lēš, ka nemierīgajā reģionā pēdējos mēnešos bojā gājuši simtiem talibu kaujinieku. Šogad Pakistānas armija ir pastiprinājusi cīņu ar teroristiem tā dēvētajā cilšu apgabalā Pakistānas un Afganistānas pierobežā, kur centrālajai valdībai ir vājas pozīcijas.

Pakistāna piedzīvo regulāras talibu kaujinieku aktivitātes un pēdējos gados šādi dzēstas tūkstošiem cilvēku dzīvības, taču tik liela mēroga uzbrukums skolā valsti patiesi ir šokējis.

Uz notikušo asi reaģējušas daudzas starptautiskas organizācijas, cilvēktiesību aizstāvji, daudz komentāru un nosodījumu lasāms interneta sociālās saziņas vietnēs.

Arī pakistāņu pusaudze Malala Jusfzai, kura vēl aizvadītajā nedēļā saņēma Nobela Miera prēmiju par to, ka cīnās par bērnu un īpaši meiteņu izglītības iespējām Pakistānas skolās, un kuru savulaik par šīm aktivitātēm atceļā no skolas sašāva talibi, pavēstījusi, ka līdz ar miljoniem cilvēku pasaulē piemin bojā gājušos bērnus, brāļus un māsas, taču tā neesot sakāve.

Eksperti lēš, ka šis ir teju atbildes trieciens Pakistānas varas ilgstošajai, pakļāvīgajai politikai un attieksmei pret dažādajām reģionālajām militārajām grupām. Tagad tas atspēlējas īpaši laikā, kad arī citur pasaulē pieaug vardarbība "Islāma valsts" aizstāvības vārdā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt