Starptautiskā Enerģētikas aģentūra: Auto ar iekšdedzes dzinēju jābeidz ražot līdz 2035. gadam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Starptautiskā Enerģētikas aģentūra (SEA) sagatavojusi ziņojumu ar priekšlikumiem, kā panākt, lai cilvēce līdz 2050. gadam pilnībā pārietu uz tīras enerģijas izmantošanu. Viens no priekšlikumiem paredz jau līdz 2035. gadam izbeigt ražot pasažieru automašīnas ar iekšdedzes dzinēju.

SEA plāns paredz, ka 2035. gadā visas jaunās pasažieru automašīnas būs aprīkotas ar elektromotoru, tāpat kā vismaz puse kravas automašīnu. Saskaņā ar šo plānu elektromobiļu uzlādes staciju skaitu vajadzētu palielināt no viena miljona pašlaik līdz 40 miljoniem 2030. gadā. Lai to paveiktu, katru gadu infrastruktūras izveidošanā vajadzētu ieguldīt 90 miljardus dolāru.

Ar elektroauto pret globālo sasilšanu

Atteikšanās no auto ar iekšdedzes dzinēju ir nepieciešama, lai mazinātu globālo sasilšanu, ko veicina siltumnīcas efektu pastiprinošo gāzu izplūšana atmosfērā. Zinātnieki vēsta, ka līdz 2050. gadam šīs emisijas vajadzētu samazināt līdz nullei.

SEA savā ziņojumā izklāsta “ceļa karti”, kā sasniegt šo mērķi, veicot reformas pasaules enerģētikas nozarē.

Klikšķināt, lai palielinātu:

 

 

Pētnieki norāda, ka 2050. gadā pasaulē būs par diviem miljardiem iedzīvotāju vairāk, bet enerģijas patēriņu iespējams samazināt līdz līmenim, kas būtu par 8% mazāks, salīdzinot ar mūsdienām. To iespējams panākt, attīstot energoefektīvas tehnoloģijas.

Enerģijas avotu sadalījums 2050. gadā būs būtiski atšķirīgs nekā pašlaik. Daudz mazāka loma būs naftai, gāzei un oglēm, bet daudz vairāk paredzēts izmantot elektroenerģiju, kas galvenokārt tiks saražota ar saules un vēja palīdzību.

Jāattīsta saules un vēja enerģija

SEA prognozē, ka 2050. gadā gandrīz 90% elektroenerģijas tiks saražoti no atjaunojamiem energoresursiem, galvenokārt no saules un vēja, bet pārējo pienesumu nodrošinās atomenerģija. Lai to panāktu, saules paneļu saražotās enerģijas apjoms būtu jāpalielina 20 reižu, salīdzinot ar mūsdienām, bet vēja enerģijas nozarē pieaugumam jābūt 11 reizes.

Fosilā kurināmā daļa tikmēr saruktu no gandrīz 80% mūsdienās līdz nedaudz vairāk kā 20%, galvenokārt tos izmantotu tādos produktos kā plastmasa un nozarēs, kur vēl nav izstrādātas videi draudzīgākas alternatīvas.

Ogļu ieguvi plānots samazināt par 90%, lai 2050. gadā tā veidotu tikai 1% no kopējā enerģijas patēriņa.

SEA arīdzan aicina jau līdz 2025. gadam atteikties no fosilā kurināmā boileru izmantošanas.

Vairāk tērēsim par elektrību, daudz mazāk par degvielu

Pētnieku aprēķini liecina, ka elektroenerģijas cenas līdz 2050. gadam kāps vidēji par 50%, bet kopējie izdevumi par elektrību palielināsies no 2,7 triljoniem ASV dolāru 2020. gadā līdz 8,5 triljoniem dolāru 2050. gadā.

Ja pašlaik mājsaimniecības energoresursu bilancē ap 35% tiek tērēti par elektroenerģiju, tad 2050. gadā šis īpatsvars būs gandrīz 90%.

Savukārt naftas produktu īpatsvars saruks no gandrīz puses pašlaik līdz 30% 2030. gadā un tuvu nullei 2050. gadā.

Pētnieki spriež, ka attīstītās valstīs mājsaimniecību izdevumi elektrībai pat varētu samazināties, jo arvien vairāk tiks izmantotas energoefektīvas tehnoloģijas.

SEA izpilddirektors Fatihs Birols vēsta, ka investīcijas tīrās enerģijas attīstībā radīs miljoniem darbavietu un veicinās pasaules ekonomikas izaugsmi. Taču viņš uzsver, ka šī plāna īstenošanai būs nepieciešama daudz aktīvāka starptautiskā sadarbība un apņēmīga valdību rīcība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti