Spilgta jauna liecība atklāj Trampa lomu protestētāju uzbrukumā Kapitolijam

Pirms teju pusotra gada ASV prezidenta vēlēšanās zaudējušā Donalda Trampa atbalstītāji, iebilstot pret, viņuprāt, vēlēšanu rezultātu viltošanu, Vašingtonā devās uz Kapitoliju, kur likumdevēji grasījās formāli apstiprināt Džo Baidena uzvaru. Neapmierinātais pūlis šķietami viegli ielauzās Kapitolija ēkā.

Sadursmēs starp policiju un protestētājiem gāja bojā pieci cilvēki un daudzi tika ievainoti. Patlaban tiek izmeklēta bijušā prezidenta Trampa loma notikušajos uzbrukumos.

ASV Pārstāvju palātas komiteja šonedēļ uzklausīja līdz šim spilgtāko liecību saistībā ar pagājušā gada 6. janvāra iebrukumu Kapitolijā, kas dēvēts arī par uzbrukumu ASV demokrātijas pamatprincipiem. Kesidija Hačinsone, bijusī Baltā nama personāla vadītāja Marka Medovsa palīdze, sniedza liecības par redzēto un dzirdēto neilgi pirms iebrukuma. Vēl pirms sēdes ierakstītā liecībā Hačinsone stāstīja par tālaika prezidenta Trampa agresīvajām izpausmēm un Baltā nama komandu, kas zināja, ka iespējamas vardarbīgas sadursmes, bet nerīkojās, lai tās novērstu.

"Es biju sarunas tuvumā, kur dzirdēju prezidentu sakām – man ir vienalga, ka viņiem ir ieroči. Viņi nav šeit, lai darītu man pāri. Noņemiet metāla detektorus. Ielaidiet manus cilvēkus. Un no šejienes viņi var doties uz Kapitoliju. Ielaidiet cilvēkus un ņemiet nost detektorus," liecināja Hačinsone.

Visspilgtākais Hačinsones izteikums bija par  Trampu. Viņš sadusmojies, ka drošības apsvērumu dēļ viņam neļāva doties uz Kapitoliju, kur bija saniknotais pūlis.

"Prezidents sniedzās uz mašīnas priekšdaļu, lai satvertu stūri. Engela kungs satvēra viņa roku un sacīja: “Kungs, jums jānoņem roka no stūres. Mēs dodamies atpakaļ uz Rietumu spārnu. Mēs nebrauksim uz Kapitoliju.” Pēc tam Tramps izmantoja savu brīvo roku, lai uzbruktu Bobijam Engelam," teica Hačinsone.

Lai gan citu intervēto personu stāstītais vietām atšķiras, tas saskan ar nozīmīgām Hačinsones liecību daļām, kuras Tramps un viņa sabiedrotie ir nodēvējuši par baumām, mēģinot diskreditēt Hačinsoni. Viņa kopumā raksturoja Trampu kā agresīvu. Laikā, kad ASV ģenerālprokurors nāca klajā ar secinājumiem, ka nav konstatēta vēlēšanu rezultātu viltošana, Tramps pret sienu izšķaidījis šķīvi ar ēdienu.

"Vairākas reizes, kamēr es strādāju pie personāla vadītāja, es zināju, ka viņš vai nu mētājies ar traukiem, vai norāvis galdautu, lai viss galda saturs nokristu uz grīdas un sašķīstu," paskaidroja Hačinsone.

Pēc tam, kad saniknotais pūlis ielauzās Kapitolijā, Tramps negribīgi esot publicējis aicinājumu cilvēkiem izklīst, nenosodot vardarbību.

"Mums vajag mieru. Tāpēc ejiet mājās. Mēs jūs mīlam. Jūs esat ļoti īpaši. Jūs redzējāt, kas notiek. Jūs redzat, kā izturas pret citiem, kas ir ļauni. Es zinu, kā jūs jūtaties, bet ejiet mājās un ejiet mājās ar mieru," tolaik teica Tramps.

"Es atceros, ka viņš nevēlējās filmēt videoklipu 6. janvārī. Es nepiedalījos šī video loģistikā vai plānošanā. Es tikai atceros, ka redzēju, kā tiek publicēts, un jutos nedaudz šokēta pēc tam, kad tas parādījās," sacīja Hačinsone.

Vismaz divas personas pirms Hačinsones liecības ar viņu sazinājušās un mēģinājušas ietekmēt liecību. Aģentūra CNN vēsta, ka tie bijuši Trampa administrācijas pārstāvji, viens no viņiem – bijušais Hačinsones priekšnieks Marks Medovss.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt