SPECIĀLI no ASV: Prezidentu reakcijas pēc tikšanās ar Obamu

„ASV apņemšanās sargāt Baltijas drošību ir cieta kā klints,” tā, sagaidot Baltijas līderus Baltajā namā Vašingtonā, sacīja ASV prezidents Baraks Obama. Vairāk nekā pusotru stundu ilgā tikšanās aizritējusi spraigās sarunās par visām pusēm būtiskāko - aizsardzību, ekonomiku, tirdzniecību un citiem jautājumiem. Baltijas līderi Vašingtonā vēlreiz guvuši apliecinājumu, ka ASV ir svarīga Baltijas suverenitāte, drošība, ekonomiskā attīstība un sadarbība arī turpmāk. Obama no Latvijas prezidenta Andra Bērziņa saņēmis arī uzaicinājumu ierasties vizītē Latvijā.

Baltā nama saimnieks Baraks Obama visus trīs Baltijas līderus sagaidīja pēcpusdienā, Ovālajā zālē, īsi pēc tam, kad viņi bija viesojušies viceprezidenta Džo Baidena rezidencē, kur par godu Baltijas līderiem Baidens rīkoja darba pusdienas. Obama bija tikko atgriezies no sarunām ar Kongresa pārstāvjiem par iespējamām militārajām akcijām Sīrijā, un ar to arī sāka savu uzrunu presei vēl pirms tikšanās ar Baltijas līderiem.

Saspringtajā dienā ASV prezidents Baltijas līderiem veltīja vairāk nekā stundu ilgu sarunu, kurā izrunāja abām pusēm svarīgāko - aizsardzību, ekonomiku, kaimiņattiecības ar Krieviju, tirdzniecību, enerģētikas drošību un tamlīdzīgi.

"Es sveicu Baltajā namā prezidentus Ilvesu, Grībauskaiti un Bērziņu. Visām Baltijas valstīm ir ļoti ciešas saiknes ar ASV. Tās ir ļoti labas sabiedrotās un mums ir īpašas savstarpējās cilvēciskās attiecības. Es vēlos pateikties šo valstu prezidentiem un tautām par to, ko tās dara demokrātijas labā ne tikai savās valstīs, bet arī pasaulē. Baltijas valstis ir starp visuzticamākajām NATO partnerēm. Un mūsu apņemšanās sargāt to drošību, ir cieta kā klints," teica ASV prezidents Baraks Obama.

Baltijas valstis sarunās katra izcēlušas dažādus būtiskākos tematus: Lietuva - kopīgos Eiropas Savienības jautājumus un kaimiņatiecības, Igaunija - kiberdrošību, Latvija - ekonomiku.

"Mēs tomēr saskatām Ameriku kā potenciālu biznesa attīstības vietu un darīsim visu, lai no 19.vietas, kas, ja vērtē pē tirdzniecības apgrozījuma, mēs varētu iekļūt pirmajā desitniekā tuvākajos gados," teica Latvijas prezidents Andris Bērziņš un atzina, ka Latvijai ir ļoti laba starta bāze, kas jau daudz dažādās jomās sadarbojas ar ASV.

Prezidents atzina, ka tomēr vissvarīgākais šķitis fakts, ka ASV paliek stipra savā nostājā par Baltijas valstu drošību un aizsardzību. Viņš atklāja, ka pirmais Obamas kunga vēstījums bija, ka ASV "gan tagad, gan nākotnē" izpildīs NATO līguma 5.punktu, kas paredz, ka jebkurš uzbrukums jebkurai NATO valstij ir uzbrukums visam NATO.

Līderi, kā sacīja prezidents, runājuši par lielākām lietām, tādēļ, piemēram, ne kibernoziegumos apsūdzētā Denisa Čalovska izdošanas lieta, ne ebreju īpašumu tiesību jautājums skarts neesot.

Arī pārējie Baltijas valstu prezidenti jau pēc tikšanās ar Obamu runājot ar presi pēcpusdienā sakarsušajā Baltā nama pagalmā atzina, ka pie sarunu galda nebūt nav valdījusi uzskatu atšķirību svelme un Baltijas valstis runājušas vienotā balsī, jo tieši to no Baltijas ASV arī sagaidot.

"Mūsu starpā ir vienlīdzīga sadarbība un vienlīdzīgas attiecības. Mēs vaicājām ASV, ko varam darīt jūsu labā un arī ASV mums prasīja to pašu. Domāju, mēs esam jaunā stratēģiskās sadarbības pakāpē. Jautājums, kā mēs visi kopā stāsimies pretī jauniem izaicinājumiem un draudiem, kā strādāsim kopā un kopīgi gatavosimies NATO samitam nākamajā gadā," sacīja Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite.

"Baltijas valstu problēmas ir ļoti līdzīgas un līdz ar to arī atbildes saņēmām vienotas. Mūs vieno kopīga vēsture un okupācija, kas faktiski notika vienā un tajā pašā dienā, līdz ar to, kas attiecas uz saiknēm ar ASV, mūsu starpā nevirmo nekādi šķēršļi vai pretrunas," sacīja arī Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess.

Prezidents Andris Bērziņš atzina, ka gan Baraks Obama, gan Džo Baidens bijuši ļoti labi informēti par Baltiju un arī Latviju, saruna ritējusi cilvēcīgi un ieinteresēti. Atvadoties, prezidents Baraku Obamu uzaicinājis atbraukt uz Latviju, sakot, ka Baltija būtu pagodināta, ja astoņos prezidentūras gados, ASV līderis atrastu laiku paciemoties šajā Eiropas pusē. Obama atbildējis ar smaidu, taču nav sacījis ne jā ne nē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt