Sīrijas miera sarunu pirmais rezultāts – tajās iesaistās abas naidīgās puses

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Piektdien Ženēvā noslēdzas Sīrijas miera sarunu pirmais raunds. Nedēļu ilgajās diskusijās nav izdevies panākt progresu tādos jautājumos kā gandrīz gadus ilgušās vardarbības izbeigšana, humānas palīdzības piegādāšana desmitiem tūkstošu cilvēku un pārejas valdība izveide. Par nespēju vienoties režīma un opozīcijas delegācijas apsūdz viena otru. Tomēr par panākumu var uzskatīt faktu, ka abas puses beidzot ir sākušas runāt, un jau drīzumā gaidāms nākamais sarunu raunds.

Sīrijas valdības un opozīcijas delegāciju sarunas Ženēvā sākās tieši pirms nedēļas. Process ir bijis grūts un sarežģīts, tomēr sarunu vidutājam,

ANO un Arābu līgas īpašajam sūtnim Lahdaram Brahimi šajās dienās ir izdevies panākt, ka abas puses nosēžas pie viena sarunu galda. Viņš uzsvēris, ka šis fakts vien jau ir solis uz priekšu, izsakoties, ka ledus ir sācis plaisāt, tomēr atzīst, ka šobrīd būtisks progress nav gaidāms, arī ne pēc piektdien notiekošās pēdējās sarunu sesijas.

Abām pusēm ir atšķirīgas nostājas par to, ar ko būtu jāsāk izlīguma process. Opozīcija vēlas vispirms sākt ar jautājumu par pārejas valdības izveidi un uzstāj, ka tas nozīmētu prezidenta Bašara al Asada atkāpšanos. Režīma delegācija atkāpšanos pat nevēlas apspriest, un uzstāj, ka vispirms ir jādiskutē par „terorismu.”

Ceturtdien - sarunu sestajā un priekšpēdējā dienā - terorisms tik tiešām bija galvenais apriežamais jautājums. Tas izvērtās par abu konfliktā iesaistīto pušu asu diskusiju par to, kurš ir atbildīgs par vardarbību Sīrijā. Gandrīz trīs gadus ilgušā konflikta laikā dzīvību zaudējuši vismaz 130 tūkstoši cilvēku.

Preses konferencē Brahimi ceturtdienas vakarā atzina, - ir savstarpēja sapratne, ka terorisms ir ļoti nopietna problēma, bet vienprātības, kā ar to tikt galā, nav. Šajās dienās realitātē tā arī nav īstenojusies delegāciju vienīgā taustāmā vienošanās, ka Sīrijas valdība ļaus sievietēm un bērniem pamest aplenkto nemiernieku kontrolēto pilsētu Homsu valsts rietumos, kā arī tur varēs ierasties starptautisko organizāciju konvoji ar humāno palīdzību.

Brahimi atzinis, ka sarunu progress ir ļoti lēns, to pielīdzinot ledāja kustības ātrumam, un viņš nav novērojis jebkādas izmaiņas naidīgo pušu nostājās. Tajā pašā laikā diplomātijas veterāns norādījis, ka nav vīlies, jo šajā pirmajā sarunu kārtā negaidīja, ka tiks sasniegti kādi rezultāti. Šis ir tikai procesa sākums, uzsvēra Brahimi:

„Es domāju, ka bija jāļauj abām pusēm paust savus uzskatus dažkārt ļoti stingrā veidā, par viņu izjutām, viņu cerībām un bailēm. Es ceru, ka nākamajā sarunu sesijā,  kad mēs atgriezīsimies, spēsim iesaistīties strukturizētākās diskusijās. Mēs turpināsim sazināties arī šajā periodā, ka visi būs devušies atpakaļ uz mājām. Viss, ko varu pateikt tagad ir, ka es ceru, ka atgriežoties, mūsu diskusijas būs strukturētākas.”

Ženēvā atrodas arī ASV un Krievijas diplomāti, kas diskusiju procesā konsultējuši savus attiecīgos sabiedrotos - opozīcijas un režīma delegācijas. Gaidāms, ka abas puses Šveicē uz nākamo sarunu kārtu atgriezīsies pēc pusotras nedēļas - 10.februārī, lai raudzītu, vai spēj spert soļus uz priekšu pilsoņu kara izbeigšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti