Sīrijas miera sarunas iestrēgst jau pirmajā dienā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ar asu vārdu apmaiņu un savstarpējiem apvainojumiem starp Sīrijas valdības pārstāvjiem un opozīciju Šveicē sākušās Sīrijas miera sarunas. Ārlietu ministrs opozīcijas pārstāvjus nodēvējis par nodevējiem un ārvalstu aģentiem. Pārmetumu uguni izsaucis arī ASV paziņojums, ka prezidentam Asadam nav vietas nākotnes valdībā. Pagaidām sarunas ir iestrēgušas strupceļā.

Miera konference Montrē pilsētā Šveicē sākās ar cerīgiem ceļa vārdiem no ANO ģenerālsekretāra Bana Kimūna puses.

„Šī konference ir jūsu iespēja parādīt vienotu atbalstu nepieciešamībai rast politisku risinājumu. Šī ir iespēja iedrošināt un atbalstīt Sīrijas delegācijas sarunāties labvēlīgā gaismā, lai nosargātu valsts nākotni,” sacīja Bans Kimūns.

Taču viss izvērtās negaidīti asā vārdu apmaiņā, kam uguni piekūra ASV valsts sekretāra Džona Kerija vēstījums, ka prezidentam Bašaram al Asadam nav vietas Sīrijas nākotnes valdībā.

„Nekādā veidā nav iedomājams un iespējams, ka vīrs, kurš brutāli ir vērsies pats pret saviem cilvēkiem, atkal iegūtu likumisku atļauju valdīt. Šis viens cilvēks un tie, kuri viņu atbalstījuši, vairs nedrīkst visu nāciju un reģionu turēt gūstā,” ASV viedokli pauda Džons Kerijs.

ASV izteikumus asi kritizēja Sīrijas ārlietu ministrs Valids Muallems, sakot, ka nevienam pasaulē nav tiesību piešķirt vai atsaukt prezidenta leģitimitāti, konstitūciju vai likumu, vien pašiem sīriešiem. Muallems asi kritizēja Sīrijas opozīciju nodēvējot to par "nodevējiem" un ārvalstu "aģentiem", kā arī neskopojās ar pārmetumiem Persijas līča valstīm, kuras atbalstījušas opozīciju, sakot, ka tām ir rokas asinīs un šīs valstis ir sūtījušas ieročus, iedrošinājušas un finansējušas terorismu. Kritiku par opozīcijas atbalstīšanu saņēma arī Sīrijas kaimiņiene Turcija un premjerministrs Redžeps Tajips Erdogans.

Sīrijas opozīcija nepalika atbildi parādā un, kā sacīja Nacionālās koalīcijas pārstāvis Ahmeds Džarba – tā nebija opozīcijas vēlme ņemt rokās ieročus, bet gan to veicināja ilgstošais Sīrijas režīms.

Runāja arī Sīrijas varas atbalstītājas Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, sakot, ka sarunas nebūs ātras un vieglas, bet uz visiem sanāksmes dalībniekiem gulstas atbildības nasta. Savukārt Lielbritānijas ārlietu ministrs Viljams Heigs sacīja, ka ja sarunas neizdosies ar savu dzīvību samaksās tūkstošiem nevainīgu sīriešu.

Diplomātiskie avoti pauduši, ka arī šajās ilgi gaidītajās un vairākkārt atliktajās miera sarunās uz lūzumu abu pušu attiecību ledū pagaidām vēl cerēt nevar.  

Sīrijas delegācija jau paziņojusi, ka nav gatava parakstīt 2012.gada Ženēvā pieņemto vienošanos, kurā pausts aicinājums izveidot Sīrijas pārejas valdību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti