Sīrijas mediji: Alepo atsākta iedzīvotāju evakuācija

Sīrijas pilsētā Alepo atsākta pilsētas austrumu daļas evakuācija, ziņo vietējie mediji. Iepriekš valdības spēki un nemiernieki ir paziņojuši par jaunas vienošanās panākšanu. Tikmēr ANO Drošības padome gatavojas balsot par iespējamo novērotāju nosūtīšanu uz Alepo iedzīvotāju evakuācijas novērošanai. Pastāv bažas, ka rezolūciju varētu bloķēt Krievija.

Joprojām gaida evakuāciju

Alepo tūkstošiem civiliedzīvotāju joprojām gaida solītās evakuācijas atsākšanos. Tūkstošiem cilvēku joprojām atrodas paredzētās pulcēšanās vietās, baidoties tās pamest.

Gan Sīrijas valdības spēki, gan nemiernieki evakuācijas pārtraukšanā vaino viens otru, taču šorīt saņemtas ziņas, ka ir panākta kārtējā vienošanās. Proti, Sīrijas valdības spēki ir piekrituši divu kaujinieku kontrolētu un armijas aplenktu ciematu evakuācijai, savukārt kaujinieki ir gatavi atļaut divu viņu ielenktu un galvenokārt šiītu apdzīvotu pilsētu evakuāciju.

Lai arī oficiālā Damaska jaunās vienošanās panākšanu nav apstiprinājusi, palīdzības dienesti, tostarp Starptautiskais Sarkanais Krusts, ir gatavībā sniegt nepieciešamo palīdzību. Arī uz Turcijas un Sīrijas robežas izvietotās labdarības organizācijas ir gatavas uzņemt evakuētos civiliedzīvotājus.

Vēlāk Sīrijas valsts mediji pavēstījuši, ka vairākās pilsētas daļās Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness uzraudzībā iebraukuši autobusi, lai izvestu "atlikušos teroristus un viņu ģimenes".

Kaujinieki uzbrukuši un nodedzinājuši vairākus autobusus, kas paredzēti cilvēku evakuācijai no Alepo austrumiem, ziņo britu raidsabiedrība BBC. 

Joprojām nav skaidru datu par to, cik daudz cilvēkus no Alepo austrumu daļas ir plānots izvest. Laika posmā no ceturtdienas rīta līdz piektdienas rītam, kad evakuācija tika izbeigta, pilsētu izdevās pamest aptuveni astoņiem ar pusi tūkstošiem cilvēku, tostarp gandrīz trijiem tūkstošiem nemiernieku.

Iepriekš ANO īpašais sūtnis Sīrijas konflikta risināšanai Stafans di Mistura prognozēja, ka nemiernieku kontrolētajos Alepo rajonos joprojām mīt aptuveni 40 tūkstoši civiliedzīvotāju un gandrīz pieci tūkstoši kaujinieku.

Taču pēc ANO aprēķiniem kopumā Sīrijas armijas un tās sabiedroto ielenktajās pilsētās joprojām atrodas aptuveni četri miljoni cilvēku.

Šiem cilvēkiem trūkst gan pārtikas produktu, gan medicīniskās palīdzības.

Cer vienoties par novērotāju nosūtīšanu

Tikmēr ANO Drošības padomes sēde ir sasaukta pēc Francijas iniciatīvas, kas ir nākusi klajā ar rezolūcijas projektu par starptautisko novērotāju nosūtīšanu uz kara izpostīto Alepo pilsētu. Rezolūcijā ANO ģenerālsekretārs Bans Kimūns tiek aicinās Sīrijā jau izvietoto Apvienoto Nāciju humāno personālu, lai tas veiktu adekvātu un neitrālu novērošanu, kā arī ziņotu par iedzīvotāju un kaujinieku evakuāciju no ielenktajām Alepo priekšpilsētām, vienlaicīgi rūpējoties arī par civiliedzīvotāju aizsardzību.

Rezolūcijā īpaši uzsvērts, ka civiliedzīvotāju evakuācijai ir jābūt brīvprātīgai un cilvēkiem ir jādod iespēja izvēlēties, uz kurieni tieši viņi vēlas doties.

Pašam ANO ģenerālsekretāram tiktu uzdots piecu dienu laikā ziņot par to, vai Sīrijas valdība ir nodrošinājusi novērotājiem piekļuvi minētajiem rajoniem.

Tāpat rezolūcijā pieprasīta aizsardzība visiem ārstiem, slimnīcām un ātrās palīdzības automašīnām, jo iepriekš ir saņemtas ziņas, ka Sīrijas spēki esot sabombardējuši faktiski visas medicīnas iestādes. Īpaša uzmanība pievērsta vairākām slimnīcām Turcijas pierobežā, uz kurieni plānots nogādāt evakuētās personas.

Kā norādījis Francijas vēstnieks Apvienotajās Nācijās Fransuā Delatrs, starptautisko novērotāju klātbūtne novērstu Alepo kļūšanu par vēl vienu Srebreņicu.

Eksperti gan par izredzēm apstiprināt šo rezolūciju izsakās visai piesardzīgi, atgādinot, ka iebildumus varētu paust Krievija, kurai ANO Drošības padomē ir veto tiesības.

Kopš kara sākuma Sīrijā Krievija jau sešas reizes ir bloķējusi ar Sīriju saistītas rezolūcijas.

Krievijas sūtnis ANO Vitālijs Čurkins iepriekš ir paziņojis, ka rūpīgi izpētīs rezolūcijas projektu, vienlaicīgi skeptiski izsakoties par iespējām novērotājus Alepo izvietot īsā laikā.

Jau ziņots, ka Bašara al Asada spēkiem, palīdzot Krievijas aviācijai, Irānas un kustības ''Hezbolah'' kaujiniekiem, izdevās atkarot Alepo. Izskanējis, ka Asada spēki nogalinot mierīgos iedzīvotājus, tostarp redzamāko nemiernieku vadoņu ģimenes. Krievijā šo informāciju noliedza, apgalvojot, ka civiliedzīvotājus slaktējuši bēgošie nemiernieki, kuru vidū ir vairāki savās starpā konkurējoši grupējumi.

15.decembrī Alepo sākta cilvēku evakuācija un pirmās automašīnas ar ievainotajiem ieradās pilsētas rietumos, tomēr vēlāk cilvēku evakuācija tika pārtraukta.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti