Sīrija nepaspēj atbrīvoties no ķīmiskajiem ieročiem

Otrdien beidzas termiņš, līdz kuram Sīrijai vajadzēja izvest no savas teritorijas ķīmiskos ieročus. Taču Damaskas valdībai šo mērķi sasniegt neizdosies. ANO ķīmisko ieroču likvidēšanas eksperti skaidro, ka kavēšanos veicinājuši vairāki faktori, tostarp nestabilā situācija Sīrijā.

Šī gada novembrī Ķīmisko ieroču aizliegšanas organizācijas izpildpadome apstiprināja Sīrijas ķīmisko ieroču arsenāla likvidācijas plānu. Tas paredz, ka līdz gada beigām no Sīrijas teritorijas ir jāizved paši bīstamākie ķīmiskie ieroči, bet līdz 2014. gada 5. februārim - pilnībā visas ķīmiskās vielas, kuras var izmantot ķīmisko ieroču ražošanai. Tāpat saskaņā ar šo plānu, ķīmisko ieroču rūpnieciskās ražošanas jauda ir jālikvidē līdz 15. martam.

Kopš šī plāna apstiprināšanas ANO ieroču ekspertiem jau izdevies likvidēt gan zarīna gāzes iegūšanai nepieciešamās tehnoloģijas, gan simtiem lādiņu un raķešu galviņu, kuras varētu aprīkot ar ķīmiskajām vielām. Šo darbu veic ASV, Dānijas, Lielbritānijas, Vācijas un Krievijas eksperti, taču arī viņiem nav izdevies noteiktajā laikā paveikt iecerēto. Ķīmisko ieroču aizliegšanas organizācijas pārstāvji paziņojuši, ka līdz 31.decembrim nav izdevies izvest lielu skaitu visbīstamāko ķīmisko ieroču, tai skaitā arī vairākas tonnas sinepju gāzes.

Ieroču inspektoru misijas pārstāvji norādījuši, ka kavēšanās saistīta ar vairākiem faktoriem. Piemēram, sliktajiem laika apstākļiem un problēmām ar transportu, jo visi ķīmiskie ieroči ir jānogādā Latakijas ostā, lai tālāk tos nogādātu likvidēšanai trešajās valstīs. Taču vislielākais traucēklis misijas veiksmīgai noslēgšanai ir nedrošā situācija pašā Sīrijā. Vietējie mediji vēl pirms pavisam neilga laika ziņoja, ka kaujinieki ir uzbrukuši ķīmisko ieroču krātuvēm valsts centrālajos rajonos. Arī katru dienu tiek saņemtas jaunas ziņas par jaunām sadursmēm un bojā gājušajiem.

Sagaidāms, ka ķīmisko ieroču likvidēšanas grafiks no jauna tiks apspriests ķīmisko ieroču aizliegšanas organizācijas vadības sanāksmē 8. janvārī. Tajā pašā dienā ANO īpašās misijas koordinatore Sigrīda Kāaga informēs ANO Drošības Padomi par inspektoru darbu Sīrijā. Ķīmisko ieroču aizliegšanas organizācijas pārstāvji gan norāda, ka par spīti nelielajai novirzei no grafika, daudz svarīgāks esot 2014. gada 30. jūnija termiņš, kad ķīmisko ieroču Sīrijā vairs nedrīkst būt. Pēc organizācijas teiktā, pašlaik neesot nekādu zīmju par to, ka šo mērķi neizdosies sasniegt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti