Panorāma

Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī Sveču mežs

Panorāma

Panorāma

Saasinās situācija Kosovā

Serbijas armijā izsludināta kaujas gatavība saistībā ar situāciju Kosovā

Serbijas prezidents Aleksandrs Vučičs izsludinājis kaujas gatavību Serbijas armijā. Protestējot pret kāda bijušā policista aizturēšanu, simtiem serbu jau 10. decembrī Kosovas ziemeļos uz ceļiem uzbūvēja barikādes, paralizējot satiksmi divos robežšķērsošanas punktos.

Kosovas ziemeļos notikuši uzbrukumi arī policistiem, žurnālistiem, bet barikādes uz ceļiem joprojām nav nojauktas un ir uzceltas pat jaunas.

Kosovas ziemeļos situācija arvien saasinās. Kosovas serbi turpina bloķēt ceļus un atteikušies pakļauties starptautiskiem aicinājumiem to pārtraukt.

Līdz šim barikādes uzstādītas tikai uz ceļiem, kas ved uz robežu, bet tagad tās izvietotas arī Kosovas ziemeļu pilsētā Mitrovicā.

Kosovas varasiestādes pieprasa nekavējoties nojaukt barikādes tiem, kuri tās uzslējuši, vai iejaukties NATO vadītajai miera uzturēšanas misijai KFOR.

Kosovas iekšlietu ministrs  piebilda, ka, ja tas nenotiks, Kosova barikādes likvidēs pati.

NATO vadīto miera spēku karavīri Kosovā

Serbijas prezidents kā augstākais komandieris deva pavēli Serbijas bruņotajiem spēkiem būt visaugstākajā kaujas gatavības līmenī, tas ir, bruņota spēka izmantošanas līmenī. Tas paceļ Serbijas bruņotos spēkus augstākajā gatavības līmenī.

Serbijas prezidents apgalvo, ka Kosova kopā ar Rietumiem gatavojas uzbrukt Kosovas serbiem valsts ziemeļos un pielietot spēku, lai nojauktu barikādes uz ceļiem.

"Vēlos jūs informēt, ka mēs atrodamies patiešām sarežģītā situācijā, taču darīsim visu iespējamo. Mums rūp miera un stabilitātes saglabāšana, un arī savu cilvēku aizsargāšana Kosovas ziemeļos un Metohijā. Pēc tam, kad  albāņi būs bruņoti un paaugstinājuši savu kaujas gatavību, es veikšu visus nepieciešamos pasākumus, lai aizsargātu mūsu nāciju, lai aizsargātu Serbiju," pavēstīja Vučičs.

Kosovas amatpersonas ir pārmetušas Vučičam, ka viņš izmanto Serbijas valstij piederošos medijus, lai izprovocētu incidentus, kas var kalpot par ieganstu bruņotam iebrukumam Kosovā.

Situācijai arvien saasinoties, pirmdien neidentificētas personas Kosovas ziemeļos uzbruka žurnālistu komandai, ievainojot divus cilvēkus un sabojājot automašīnu.

Jau ziņots, ka 25. decembrī NATO vadīto KFOR Latvijas kontingenta karavīru virzienā patruļas laikā atskanēja šāvieni. Draudu līmenis Kosovā dienējošajiem Latvijas karavīriem nav ievērojami pieaudzis, uzskata Latvijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš, norādot, ka apšaudes sarīkotāju mērķis bija mazināt miera uzturētāju aktivitātes.

KONTEKSTS:

Serbija zaudēja kontroli pār galvenokārt albāņu apdzīvoto Kosovu 1999. gadā pēc NATO militārās iejaukšanās Kosovas konfliktā, bet 2008. gadā Kosova vienpusējā kārtā pasludināja neatkarību no Serbijas.

Serbija joprojām uzskata Kosovu par daļu no savas teritorijas. Belgradas nostāju atbalsta tās sabiedrotā Krievija.

Kosovas neatkarību ir atzinušas 22 no 27 Eiropas Savienības dalībvalstīm, arī Latvija. To nav izdarījušas Spānija, Grieķija, Kipra, Rumānija un Slovākija.

Kosovā darbojas NATO vadītā miera uzturēšanas operācija, kurā piedalās arī Latvijas karavīri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti