Rietumvalstīm un al Asada opozīcijai netīkamā Irāna piedalīsies Sīrijas miera sarunās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 6 mēnešiem.

Šonedēļ gaidāmajās starptautiskajās sarunās par Sīrijas konflikta politisku atrisinājumu pirmo reizi piedalīsies arī Irāna.

Lai arī šī valsts tiek uzskatīta par vienu no dāsnākajām Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīma atbalstītājām, bez tās konflikta atrisinājumu panākt būtu ļoti grūti. Pret Irānas dalību miera sarunās gan iebilst Sīrijas opozīcijas pārstāvji, norādot, ka Teherānas pārstāvju klātbūtne tikai apgrūtinās gala vienošanās panākšanu.

Jau kopš Sīrijas pilsoņu kara sākuma vairums Rietumvalstu un arī arābu valstis atzina, ka bez Irānas iesaistīšanās pilsoņu kara politisku atrisinājumu diez vai izdosies panākt, ņemot vērā Teherānas sniegto atbalstu Bašara al Asada režīmam.

Kā norāda britu raidsabiedrība BBC, tiek uzskatīts, ka Irāna pēdējo četru gadu laikā Asada valdībai ir piešķīrusi vairākus miljardus dolāru lielu palīdzību, kā arī palīdzējusi ar ieročiem un militāro ekspertu atbalstu. Irāna līdz šim ir atzinusi savu konsultantu nosūtīšanu uz Sīriju, taču ir noliegusi sauszemes spēku klātbūtni kara pārņemtajā valstī.

Masu saziņas līdzekļi gan ziņo par pretējo, apgalvojot, ka irāņu karavīri ir pievienojušies Libānas šiītu grupējuma „Hezbollah” kaujiniekiem, dodot triecienus Asada režīma pretinieku pozīcijām Sīrijas centrālajā un ziemeļu daļā.

Līdz šim pret Irānas iesaistīšanos Sīrijas konflikta risināšanā visasāk iebilda ASV, taču pēc Irānas kodolprogrammas vienošanās panākšanas attiecības Teherānas un Vašingtonas starpā ir nedaudz uzlabojušās.

To, ka Irāna uzaicināta uz tikšanos Vīnē, iepriekš apstiprinājis ASV Valsts departaments. Saskaņā ar tā paziņojumu Vašingtonas galvenais mērķis ir izveidot saskaņotu struktūru veiksmīgai politiskajai pārejai Sīrijā, kas paredz autoritārā prezidenta Bašara al Asada aiziešanu.

Iespējams, ka tieši šī iemesla dēļ piektdien Vīnē paredzētajās daudzpusējās sarunās par Sīrijas konflikta politisko risinājumu piedalīsies arī Irānas ārlietu ministrs Džavads Zarifs.

Šī būs pirmā reize, kad ASV un Irānas pārstāvji sēdīsies pie viena sarunu galda. Kā norāda BBC diplomātiskais korespondents Džeimss Robinss, lai arī ASV joprojām nelabprāt redz Irānu piedalāmies Sīrijas sarunās, tās klātbūtne tiks tolerēta.

Pret Irānas pārstāvju piedalīšanos sarunās iebilst arī Rietumu atbalstītās mērenās Sīrijas opozīcijas pārstāvji, kas norāda, ka Irānas klātbūtne Vīnes sarunas tikai sarežģīs. Savukārt Krievija, kas ir vēl viena no Sīrijas režīma atbalstītājām un kas pēdējā mēneša laikā ir izvērsusi militāro kampaņu Sīrijā, tikai apsveic dialoga paplašināšanos.

Gan Krievija, gan Irāna ir atkārtoti uzsvērušas, ka Sīrijas prezidentam Bašaram al Asadam ir jābūt daļai no jebkādas pārejas valdības, bet tas, kurš pārvaldīs valsti turpmāk, ir jāizlemj Sīrijas iedzīvotājiem. ASV savukārt uzstāj, ka ir pieļaujama Asada atrašanās valdībā tikai pārejas periodā, bet pēc tam viņam no varas ir jāatkāpjas.

Sagaidāms, ka pirms piektdien paredzētās tikšanās jau ceturtdienas vakarā varētu notikt sagatavošanās sarunas, kurās piedalīsies ASV, Krievijas, Saūda Arābijas, Turcijas, Irānas, Ēģiptes, Libānas un Eiropas Savienības pārstāvji. Taču, kā norāda vairums dalībvalstu pārstāvju un arī politiskie komentētāji, pagaidām ir maz cerību, ka šo tikšanos laikā tiks pieņemts kāds galējs lēmums, taču pamati ilgspējīgam politiskajam procesam gan, visticamāk, varētu tikt ielikti. .

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti