Putina apžēlotais Hodorkovskis dažas stundas pēc atbrīvošanas ieradies Vācijā

Kopš Krievijas prezidents Vladimirs Putins negaidīti paziņoja, ka gatavajos apžēlot bijušo naftas magnātu un Kremļa kritiķi Mihailu Hodorkovski, notikumu attīstības pavērsieni ar katru brīdi kļuvuši arvien pārsteidzošāki. Piektdienas rītā Putins Hodorkovska tiešām apžēloja, jau drīz viņš tika atbrīvots, iesēdās lidmašīnā, un pievakarē jau ieradās Berlīnē. Turklāt izskanējis, ka viņa ceļojums varētu turpināties. Jautājumu un neskaidrību kļūst arvien vairāk. Viens no tiem - Krievijas varas iestādes paziņoja, ka Hodorkovskis devās uz Vāciju, kur ārstējas viņa māte. Bet patiesībā viņa atrodas pie Maskavas.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins ceturtdien paziņoja, ka saņēmis vēstuli no bijušā naftas magnāta, naftas uzņēmuma "Jukos" vadītāja Mihaila Hodorkovska ar lūgumu apžēlot humānu iemeslu dēļ, jo pasliktinājusies viņa mātes veselība. Hodorkovskis ieslodzījumā pavadījis desmit gadus. Kopš 2003. gada savulaik Krievijā bagātākais cilvēks notiesāts divās atsevišķās lietās pēc tam, kad atklāti atbalstīja Putina opozicionārus.

Piektdienas rītā Krievijas prezidents tiešām parakstīja dekrētu par Hodorkovska apžēlošanu, un tālāk notikumi attīstījās zibensātri un ar vairākiem pārsteidzošiem pavērsieniem. Jau ap pusdienlaiku viņu atbrīvoja no ieslodzījuma vietas Karēlijā. Un tad parādījās ziņas, ka Hodorkovskis iesēdies lidmašīnā un ir ceļā uz Vāciju.  Krievijas Federālais sodu izciešanas dienests paziņoja, ka „atbrīvojoties Hodorkovskis vērsās ar personīgu lūgumu noformēt dokumentus izbraukšanai uz ārzemēm." Dienests arī paziņoja: „pēc atbrīvošanas viņš izlidoja uz Vāciju, kur ārstējas viņa māte." Bet Vācijas ārlietu ministrija vēlāk pēcpusdienā apstiprināja, ka lidmašīna, kurā atradās Hodorkovskis, piezemējusies lidostā Berlīnē.

Krievijas mediji vēsta, ka viņš Berlīnē ieradies ar privātu lidmašīnu. Viņu sagaidījis Vācijas bijušais ārlietu ministrs Hanss Dītrihs Genšers. Tiek ziņots, ka tieši viņš organizējis šo lidojumu. Tāpat izskanējis, ka Genšers divus gadus konsultējis Hodorkovska advokātus, viņa vedis pārrunas arī ar Putinu. Vācu laikraksts „Der Spiegel" vēsta, ka Hodorkovskis arī saņēmis uzturēšanās atļauju Vācijā uz vienu gadu, kas viņam ļauj brīvi pārvietoties Šengenas zonā. Spiegel pirms tam arī ziņoja, ka Hodorkovskis no Vācijas gatavojas doties tālāk- uz Šveici.

Ziņas par Gešnera iesaistīšanos, kurš bija Vācijas ārlietu ministrs 70. un 80.gados, un viņa sarunām ar Putinu, varētu izskaidrot, kādā veidā Hodorkovskim uzreiz pēc atbrīvošanas izdevās nokārtot nepieciešamos dokumentus lidojumam uz Vāciju. Katrā ziņā ir arī citi neatbildēti jautājumi. Sodu izciešanas dienests ziņoja, ka viņš dodas uz Vāciju pie slimās mātes. Taču viņa apstiprinājusi, ka patiesībā šobrīd atrodas Krievijā. Bet „Interfax" norāda, ka pie apcietinājuma vietas Karēlijā vārtiem bija ieradušies daudz žurnālistu, taču tā arī nesagaidīja, kad parādīsies pats Hodorkovskis. Bet runājot par apžēlošanas vēstuli, viņš pats iepriekš vairākkārt uzstājis, ka šādu lūgumu neizteiks, jo tas būtu pielīdzināms vainas atzīšanai.

Bet vakarā beidzot parādījās arī paziņojums no līdz šīm klusējošā Hodorkovska. Viņa preses dienesta interneta mājaslapā parādījies paziņojums bijušā „Jukos" vadītāja vārdā. Tajā teikts, ka viņš novembra vidū vērsies pie Krievijas prezidenta ar lūgumu apžēlot ģimenes apstākļu dēļ. Jautājums par vainas atzīšanu vēstulē neesot pieminēts. Hodorkovskis arī pateicas Genšeram par viņa personīgo iestatīšanos. Bet runājot par nākotnes plāniem, viņš norāda, ka vispirmām kārtām tikties ar saviem tuviniekiem, un noslēgumā visiem novēl laimīgu Jauno gadu un Ziemassvētkus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt