Premjeres vadītā Leiboristu partija ieguvusi absolūto vairākumu Jaunzēlandes parlamentā

Jaunzēlandes premjerministres Džasindas Ārdernas vadītā Leiboristu partija pārliecinoši uzvarējusi sestdien notikušajās parlamenta vēlēšanās. Turpmāk sociāldemokrātiskajam spēkam būs absolūtais vairākums likumdevējā, kas leiboristiem ļaus veidot valdību bez koalīcijas partneriem.

Ārdernas vadītā centriski kreisā Leiboristu partija guvusi vēsturisku panākumu vēlēšanās. Par valdošo partiju nobalsojuši gandrīz 50% uz vēlēšanām aizgājušo, kas leiboristiem dos absolūto vairākumu 120 deputātu lielajā parlamentā. Uzvarētājiem prognozē 64 mandātus. Kaut kas tāds ir noticis pirmo reizi kopš miksētās vēlēšanu sistēmas ieviešanas Jaunzēlandē 1996.gadā, vēsta izdevums “New Zealand Herald”.

Savā uzvaras runā uz otro pilnvaru termiņu pārvēlētā Ārderna pateicās jaunzēlandiešiem par viņu atbalstu un solīja būt par visu valsts iedzīvotāju premjerministri. Ārderna arī uzslavēja Jaunzēlandes pilsoņus par stingru nostāšanos demokrātijas, nevis populisma pusē.

“Mēs dzīvojam pasaulē, kas kļūst arvien polarizētāka. Vietā, kur arvien vairāk un vairāk cilvēku zaudē iespēju uzklausīt citu viedokli. Es ceru, ka šajās vēlēšanās Jaunzēlandes iedzīvotāji ir apliecinājuši, ka mēs tādi neesam.

Mēs esam nācija, kas spēj ieklausīties un spēj debatēt. Mūsu ir pārāk maz, lai neieklausītos līdzcilvēku domās,” paziņoja Ārderna.

Analītiķi uzskata, ka leiboristu pārliecinošā panākuma atslēga bija Ārdernas valdības izlēmīgā rīcība pēc koronavīrusa Covid-19 pandēmijas sākuma. Savlaicīgi ieviestie stingrie iedzīvotāju pulcēšanās un pārvietošanās pasākumi palīdzēja apturēt vīrusa izplatīšanos valsts iekšienē. Pašlaik 5 miljonu iedzīvotāju lielajā Jaunzēlandē cilvēkiem vairs nav obligāti jāvalkā sejas aizsargmaskas vai jāievēro sociālā distancēšanās.

Starptautiskā sabiedrība Ārdernu uztver kā vienu no liberālās demokrātijas ietekmīgākajām balsīm laikā, kad pasaules varenākās demokrātijas ASV prezidents Donalds Tramps dod priekšroku izolacionismam un protekcionismam.

Līdz šim partijām pēc vēlēšanām nācās veidot koalīcijas, lai izveidotu valdību. Leiboristi pēc uzvaras 2017.gada vēlēšanās izveidoja valdību kopā ar vēl divām partijām. Taču šoreiz tas nebūs jādara. Nākamos trīs gadus Ārderna varēs netraucēti realizēt savas partijas iecerētās progresīvās reformas. Leiboristi ir solījuši palielināt mājokļu pieejamību, palielināt atjaunojamo energoresursu izmantošanu, investēt infrastruktūrā un samazināt bērnu nabadzību.

Opozīcijā esošā konservatīvā Nacionālā partija vēlēšanās saņēma 27% nodoto balsu un 35 deputātu vietas parlamentā. Tas ir par 21 krēslu mazāk nekā līdz šim.

Vienlaikus ar parlamenta vēlēšanām Jaunzēlandē sestdien notika arī referendumi par marihuānas un eitanāzijas legalizēšanu. Šo balsojumu rezultātus publicēs 30.oktobrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti