Porošenko: Reģionu pilnvaru paplašināšana notiks tikai pēc Krievijas armijas aiziešanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Reaģējot uz karstajām diskusijām Ukrainā saistībā ar grozījumiem valsts pamatlikumā, prezidents Petro Porošenko svētdienas rītā publicēja īpašu uzrunu, kurā paziņoja, ka likums par īpašo pārvaldes kārtību stāsies spēkā tikai pēc vairāku priekšnoteikumu izpildes, tostarp Krievijas spēku izvešanas no Donbasa.

Ziņots, ka Ukrainas parlaments šonedēļ skatīja jautājumu par lielāku pilnvaru piešķiršanu reģioniem.

Diskusijas par izmaiņām konstitūcijā par valsts decentralizāciju izrādījušās „tik karstas, ka ir nepieciešams veikt mierīgu analīzi un uzmanīgi salikt visus punktus uz i”. Tā paziņoja Ukrainas prezidents Petro Porošenko īpašā uzrunā, kas svētdienas rītā publicēta valsts vadītāja interneta vietnē.

Viņš šonedēļ parlamentā iesniedza pamatlikuma grozījumus par valsts decentralizāciju. Tas izraisīja karstas debates, un deputāti nobalsoja par izmaiņu nodošanu izvērtēšanai Konstitucionālajai tiesai.

Par Ukrainas valsts pamatlikuma reformām, kurās centrālais elements ir decentralizācija, bija runāts februāri noslēgtās Minskas vienošanās tekstā.

Porošenko uzrunā norādīja, ka galvenais strīdus punkts bijis par Konstitūcijas pārejas noteikumiem, proti, priekšlikums, kurā pieminēta īpašā pārvaldes kārtība atsevišķos Doņeckas un Luhanskas rajonos, ko kontrolē prokremliskie kaujinieki.

Viņš pauda, ka Augstākā Rada jau iepriekš pieņēmuši attiecīgu likumu. Bet uzsvēra, ka šāds likums stāsies spēkā tikai pēc tam, kad būs izpildīti virkne priekšnoteikumu. Galvenie no tiem - prokremlisko kaujinieku atbruņošanās, Krievijas karaspēka izvešana, pilnīga kontroles atgūšana pār visu Ukrainas robežu ar Krieviju, kā arī vietējo vēlēšanu rīkošana.

Porošenko jau iepriekš bija uzsvēris, ka konstitūcijas grozījumu projekts neparedz kāda īpaša statusa piešķiršanu Donbasam. Bet varas decentralizācija attiecas uz visiem Ukrainas reģioniem. Uzrunā viņš norādīja, ka līdz ar to visas vietējās pašpārvaldes iegūs „ievērojami lielākas pilnvaras un iespējas.” Vienlaikus Porošenko uzsvēra, ka varas decentralizācija neskars tādas sfēras kā aizsardzība, ārpolitika un nacionālā drošība, un Ukraina paliks vienota valsts.

Ukrainas pamatlikuma reformas kā svarīgas allaž uzsvērusi Krievija un separātisti. Kremlis gan tās uzskata par nepietiekamām un vēlas, lai diskusijās par izmaiņām Kijeva iesaista arī prokremlisko kaujinieku pārstāvjus.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti