Pirmie Ķīnas astronauti ieradušies topošajā kosmosa stacijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ķīna nosūtījusi pirmos trīs astronautus uz savas jaunās kosmosa stacijas centrālo moduli. Aptuveni septiņas stundas pēc starta kosmosa kuģis ar astronautiem veiksmīgi savienojies ar staciju. Plānots, ka trīs ķīniešu astronauti kosmosa stacijas centrālajā modulī uzturēsies trīs mēnešus, bet oktobrī uz kosmosa staciju dosies trīs nākamie astronauti. Ja tuvāko gadu laikā, kā plānots, tiks pārtraukta Starptautiskās kosmosa stacijas izmantošana, Ķīna būs vienīgā valsts, kuras rīcībā būs pastāvīga bāze kosmosā.

Kosmosa stacijas būvniecība

Pirmie Ķīnas astronauti ieradušies jaunbūvējamajā kosmosa stacijā
00:00 / 02:58
Lejuplādēt

Pirmais pilotējamais Ķīnas kosmosa kuģis ar trīs astronautiem startēja ceturtdienas, 17. jūnija, rītā no Dzjucjuaņas kosmodroma Gobi tuksnesī. Pēc vairāku stundu ceļojuma kosmosa kuģis ar astronautiem veiksmīgi savienojās ar 380 kilometru augstumā esošo staciju, kurai dots nosaukums „Debesu pils” („Tiangong”). Savienošanās brīdis misijas kontroles telpā tika sagaidīts ar aplausiem.

Raķetes starts ar Ķīnas jaunbūvējamo kosmosa stacijas astronautiem, 17.06.2021.
Raķetes starts ar Ķīnas jaunbūvējamo kosmosa stacijas astronautiem, 17.06.2021.

Vēl būvniecības stadijā esošās kosmosa stacijas pirmais modulis ar nosaukumu „Debesu harmonija” („Tianhe”) kosmosā tika nogādāts jau aprīlī, bet visas stacijas būvniecību paredzēts pabeigt līdz 2022. gada nogalei. Kosmosā vēl jānogādā divi laboratoriju moduļi, kas katrs sver 20 tonnas.

2022. gadā uz kosmosa staciju plānoti vēl divi pilotējami lidojumi.

Ķīniešu astronauti kosmosa stacijas centrālajā modulī uzturēsies trīs mēnešus, un tā būs līdz šim garākā Ķīnas apkalpes uzturēšanās kosmosā un pirmā pēdējo piecu gadu laikā. Oktobrī uz kosmosa staciju dosies trīs nākamie astronauti.

Galvenais pašreizējās apkalpes uzdevums ir pirmā 22 tonnas smagā moduļa savešana kārtībā, lai tas būtu darboties spējīgs.

Apliecinājums Ķīnas spējām kosmosā

Astronautu nogādāšana jaunajā stacijā un pašas stacijas būvniecība ir kārtējais Pekinas apliecinājums Ķīnas pieaugošajai pārliecībai un spējām kosmosa jomā. Šī Pekinas kosmosa programma ir Komunistiskās partijas, valsts un Ķīnas iedzīvotāju lepnums. To apliecina arī pavadīšanas ceremonija, kuras laikā astronauti pirms lidojuma tika sagaidīti, skanot dziesmām un plīvojot Ķīnas karogiem.

Pēdējo gadu laikā Ķīna nebūt nav slēpusi savas kosmosa ambīcijas. Pusgada laikā valsts no Mēness virsmas ir nogādājusi uz Zemi klinšu un augsnes paraugus un uz Marsa nolaidusi pašgājēju robotu, veicot gan ļoti sarežģītu, gan izaicinošu darbu. Kosmosa programmās tā ir ieguldījusi ievērojamus līdzekļus.

Ja tuvāko gadu laikā, kā plānots, tiks pārtraukta Starptautiskās kosmosa stacijas izmantošana,

Ķīna būs vienīgā valsts, kuras rīcībā būs pastāvīga bāze kosmosā.

Ķīnas jaunbūvējamā kosmosa stacija, 17.06.2021.
Ķīnas jaunbūvējamā kosmosa stacija, 17.06.2021.

Tiesa, attīstīt savu kosmosa staciju tai nācās vienatnē daļēji tāpēc, ka tā tika izslēgta no Starptautiskās kosmosa stacijas projekta. Ķīna saka, ka tā ir atvērta ārvalstu iesaistei savā stacijā, un tas nozīmē, piemēram, organizētus zinātniskus eksperimentus.

Bet ilgtermiņā, iespējams, staciju apmeklēs arī ārvalstu astronauti. Piemēram, Krievija, kas agrāk ir dalījusies tehnoloģijās ar Ķīnu, ir pieminējusi iespēju nosūtīt savus kosmonautus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti