Panorāma

Kipra ES sankcijas pret Baltkrieviju sasaista ar Turciju

Panorāma

Krievija negrasās izmeklēt Navaļnija saindēšanu

Piketā pie Baltkrievijas vēstniecības pieprasa atbrīvot I. Saleju

Piketā pie Baltkrievijas vēstniecības Rīgā aicina atbrīvot Baltkrievijas opozīcijas advokātu

Pie Baltkrievijas vēstniecības Rīgā piektdien pulcējās vairāki cilvēki, kuri pauda savu neapmierinātību ar Baltkrievijas opozicionāres Marijas Koļesņikovas advokāta Iļjas Saleja aizturēšanu.

Latvijas Radio novēroja, ka piketā piedalās 15 cilvēki, kā arī to uzrauga vairāki Valsts policijas darbinieki. Cilvēki turēja plakātus, kur uz baltsarkanbalta fona krieviski rakstīts "Atbrīvojiet Iļju Saleju!". 

Piketa organizators jurists Rihards Freidenfelds uzsvēra, ka Salejs nav ieņēmis nekādus oficiālus amatus opozīcijas izveidotajā Koordinācijas padomē un ka viņa aizturēšana ir nepamatota.

"Viņš būtībā pārsvarā ir piedalījies visādu pieteikumu tiesai un dažādu citu juridisku dokumentu sagatavošanā. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ mēs vēlamies būt šeit,

jo mēs neredzam nekādu pamatu viņa aizturēšanai, vēl jo vairāk saukšanai pie atbildības par kādu nacionālās drošības apdraudējumu," stāstīja organizators.

Freidenfelds ar Saleju sazinājies vēl otrdien vakarā pēc tam, kad advokāts sniedza interviju Latvijas Televīzijai. Jau nākamajā dienā Salejs aizturēts. Viņš tiek apsūdzēts par valsts drošības interešu apdraudēšanu, par ko draud līdz pieciem gadiem cietumā.

"Pēdējā reize, kad es sazinājos ar Iļju, bija īsi pēc Latvijas Televīzijas ziņu sižeta. Es viņam nosūtīju print skrīnu no televīzijas, kur viņš tika intervēts. Mēs ar viņu pārrunājām pāris nianses. Cik sapratu, viņš ir ļoti aizņemts , bet pēdējā ziņa aptuveni pusdesmitos vakarā no viņa, kad es viņam uzdevu jautājumu, vai ir kāds plāns tālāk viņiem. Jo Marija Koļesņikova tajā brīdī jau bija nolaupīta un tad arestēta. Viņš teica, ka plāns viņiem esot atrast Mariju, jo tajā brīdī neviens nezināja, kur viņa atrodas. Un es viņam novēlēju veiksmi, un nākamajā dienā, kad es iegāju ziņu portālos, es redzēju, ka viņa kolēģis Maksims Znaks arī jau ir pazudis," stāstīja Freidenfelds.

Salejs kopā ar advokātu Maksimu Znaku strādāja bijušā prezidenta amata kandidāta Viktora Babariko komandā. Pēc tam kad Babariko pirms prezidenta vēlēšanām aizturēja, komandu turpināja vadīt Marija Koļesņikova un Salejs kļuva par viņas advokātu. Freidenfelds uzsvēra, ka Salejs atšķirībā no Znaka nav ieņēmis nekādus oficiālus amatus opozīcijas izveidotajā Koordinācijas padomē. Bet tagad viņam draud brīvības atņemšana līdz pieciem gadiem.

Piketā pie Baltkrievijas vēstniecības Rīgā aicina atbrīvot Baltkrievijas opozīcijas advokātuKristaps Feldmanis

  "Mēs esam Iļjas draugi, juristi. Konkrētajā gadījumā mēs esam kopā ar Iļju un lūdzam Baltkrieviju viņu atbrīvot, jo viņš ir nepamatoti aizturēts, bez nekāda tiesiska pamata, neuzrādot nekādu pantu, neko," norādīja kāda piketētāja.

  "Mēs redzam, ka tiek aizskartas cilvēka pamattiesības, pamatbrīvības, tiesības praktizēt savu profesiju un it sevišķi tas attiecas uz advokātiem,

  līdz ar to tas ir arī sauciens, lai starptautiskā sabiedrība pievērš uzmanību, ka tas ir kaut kas lielāks," piebilda viņas biedrs.

  Piketētāji uzsvēra, ka iestājas arī par neatkarību un demokrātiju.

   "Ja mēs runājam par konkrētu situāciju – mūsuprāt, tas ir acīmredzami prettiesiski noticis. Situācijā, kurā advokāts aizstāv kādas politiskās intereses un dara to tiesiskā veidā, šādas aizturēšanas, lai vērstos pret politiskajiem oponentiem, mūsuprāt, ir nepieņemamas," norādīja vēl kāds aktīvists.

  Vairāki Latvijas juristi Saleju pazīst no starptautiskām tiesu izspēlēm, kuras baltkrievu advokāts bieži apmeklējis un vadījis arī Latvijā. Šeit viņam ir daudz draugu un paziņu.

  "No tā brīža mums aizgāja tāda forša komunikācija mūsu starpā. Viņš brauca ciemos pie mums, es braucu ciemos pie viņa. Viņam šeit ir arī ļoti daudz citu draugu un kolēģu, jo viņš bija biežs viesis Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes izspēlē kā tiesnesis, kā baltkrievu komandas viens no treneriem," pastāstīja Freidenfelds.

  KONTEKSTS:

  Baltkrievijā jau vairākas nedēļas turpinās masu protesti pret 9. augustā notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu. Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem līdzšinējais autoritārais prezidents Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, kamēr opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska tikai 10,1%.

  Taču opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka šie rezultāti ir viltoti.

  Vēlēšanu rezultātus atteikusies atzīt arī Eiropas Savienība un citas rietumvalstis.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti