Pētnieks: Pat militāri sakaujot «Daīš», terorisma problēma paliks

Militārajam konfliktam Sīrijā vienkārša risinājuma nav, jo tajā ir daudzas iesaistītās puses, kurām ir atbalstītāji. Taču, pat ja izdotos militāri sakaut teroristisko grupējumu “Daīš”, terorisma problēma paliks, jo viņi darbosies pagrīdē, intervijā Latvijas Radio intervijā sacīja ārpolitikas pētnieks Mārtiņš Hiršs.

Viena no problēmas šķautnēm ir paši eiropieši, kas devušies uz Sīriju un kas, atgriežoties mājās, paši jau veiks teroraktus. Viņš šo teroristu ideoloģiju iedala divos veidos. Vieni ir Eiropā dzīvojoši ekstrēmisti, kurus uzrunā “Daīš” vēstījums un retorika un kas veic teroraktus uz vietas. Un otri ir paša “Daīš” organizētie un koordinētie terorakti, kuros piedalās Sīrijā apmācīti kaujinieki.

Vienas no iespējamiem iemesliem šo teroristu aktivitātei Eiropā ir tas, ka viņi pamazām zaudē teritorijas Irākā un Sīrijā, tādēļ cenšas parādīt, ka ir ietekmīgi un spēj organizēt teroraktus. “Organizācijas pakāpe liecina par to, ka “Islāma valstij” ir kapacitāte veikt šos teroraktus Eiropā,” secina Hiršs, piebilstot, ka terorakti diemžēl atkārtosies.

Taujāts, vai šo teroristisko grupēju iespējams sakaut, pētnieks atzīst – konflikts Sīrijā pašlaik ir viens no sarežģītākajiem pasaulē. Līdz šim ASV ar Irākas armijas un kurdu palīdzību pamazām centusies atkarot teritorijas no “Daīš”, kas bijis veiksmīgi, bet lēni.

Turklāt, pat ja uz Sīriju tiktu nosūtīti sauszemes spēki un “Daīš” tiktu sakauti militāri,  problēma tomēr nezustu – kaujinieki aizietu pagrīdē, turpinātu pilsoņu karu un teroraktus. “Pati Sīrija piecu gadu laikā ir iznīcināta, tur nav infrastruktūras. Lielākās pilsētas ir iznīcinātas kara rezultātā, un to atjaunošana prasīs laiku. Lai kāds ir nākotnes risinājums Sīrijā, rekonstrukcija prasītu laiku,” saka Hiršs.

Tāpat grupējuma sakaušana vēl nenozīmēs radikālā islāma izzušanu, kas ir cieši saistīts ar nabadzību un sociāliem apstākļiem. 

Viņš apšauba iespēju, ka rietumvalstis varētu sūtīt savus karaspēkus uz Sīriju. Pēc vienas no izskanējušajām versijām varētu tikt veidota ANO misija, kurā iekļautu tādas reģiona valstis kā Turcija, Saūda Arābija, Jordānija un, iespējams, vēl kādas. Pirmkārt, šīs valstis pazīst reģionu, otrkārt, tās ir ieinteresētas bēgļu plūsmas apturēšanā. Tajā pašā laikā vienkāršs risinājums nav iespējams, jo dažādas valstis atbalsta atšķirīgas iesaistītās puses.

Salīdzinot “Daīš” ar citiem teroristiskiem grupējumiem, Hiršs norāda, ka tā kontrolē plašu teritoriju.

Turklāt “Daīš” ienākumi tiek lēsti simtos miljonu dolāru no naftas pārdošanas melnajā tirgū, iekasējot nodokļus no iedzīvotājiem, arī pārdodot vērtslietas un narkotikas melnajā tirgū.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti