Pētījums: Vismazāk iejūtīgi cilvēki ir postpadomju valstīs, īpaši Lietuvā

No Baltijas un Austrumeiropas valstīm vismazāk empātiski ir Lietuvas iedzīvotāji – noskaidrots plašā psihologu un sociologu pētījumā Mičiganas universitātē. Arī kopumā, vien ar dažiem izņēmumiem, tieši postkomunistiskajās valstīs Eiropā ir novērota vismazākā iedzīvotāju iejūtība.

Nesen publicētā pētījuma vadošais autors Viljams Čopiks (William J. Chopik) portālu Rus.lsm.lv informēja, ka pētījumā iekļautas 63 valstis, kurās iedzīvotājiem piedāvāts aizpildīt anketas tiešsaistē. Jautājumi tika veidoti tā, lai atbildes uz tiem ļautu izdarīt secinājumus par respondentu līdzcietību un spēju apdomāt citu cilvēku skatupunktu.

Pētījums rāda, ka kopumā izteiktāka empātija ir valstīs ar lielāku kolektīvismu un uz sabiedrību vērstu uzvedību, kā arī izteiktu sirdsapziņu, emocionalitāti un tajā pašā laikā arī augstu pašvērtējumu un apmierinātību.

Visaugstākais empātijas līmenis ir Ekvadorā, bet zemākais – Lietuvā.

Kartē košākā krāsā ir valstis ar augstāku empātijas līmeni:

Kopumā saraksta pēdējās desmit vietās lielākoties atrodas postkomunistiskās valstis. “Ievērojiet, ka valstu atzīmes ir diezgan tuvu viena otrai,” norādīja Čopiks, piebilstot, ka kultūra un valstis mainās pastāvīgi un tas ir dinamisks process.

Skaidrojot zemo empātijas līmeni Austrumeiropas sabiedrībās, profesors norāda uz virkni lietu: “Pilnas pārliecības mums nav. Tomēr mums izdevās empātijas līmeni sasaistīt ar vairākiem faktoriem. Tā valstīs ar izteiktāku kolektīvisma tradīciju empātija kopumā ir lielāka, tāpat ir valstīs ar lielāku emocionālo ekspresivitāti un laimīgākiem iedzīvotājiem.”

Tāpat viņš piemin ekonomisko un politisko vēsturi, kas varētu būt atstājusi kādu ietekmi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt