Pēc jaunās pabalstu sistēmas ieviešanas Polijā - «bēbīšu bums»

Pirms gada Polijā ieviesa jaunu bērnu pabalstu sistēmu. Provizoriskie rezultāti liecina, ka strauji palielinājies jaundzimušo skaits, par Polijas valdības secināto raksta lsm.lv/ru/.

Ikmēneša maksājumi 500 zloti (118 eiro) par katru bērnu ģimenēm sākās pagājušā gada 1. aprīlī, atgādina radio „Poland”. Spriežot pēc rezultātiem, ģimenes plānošanu poļi uzsāka gandrīz uzreiz - dzimstības kāpums reģistrēts jau novembrī.

«Jau trīs mēnešus mēs vērojam pieaugumu un strauju izaugsmi,» norāda ģimenes lietu, darba un sociālās politikas ministre Elžbeta Rafaļska.

Pagājušā gada novembrī piedzima par 15% vairāk bērnu nekā šajā pašā mēnesī 2015.gadā, vēl pēc mēneša un šī gada janvārī  attiecīgi — par 12% un 14% vairāk. Pēc ministres teiktā, valstī nekas tamlīdzīgs nav bijis kopš 1995. gada.

Pēc valdības datiem, pēc gada darbības programma «500+» aptvērusi aptuveni 3,8 miljonus bērnu un pusaudžu jeb aptuveni 55% no visiem nepilngadīgajiem Polijas pilsoņiem. Līdz šā gada februāra beigām budžeta izdevumi programmā bijuši 21 miljardi zlotu (nedaudz mazāk kā 5 miljardi eiro).

«500+» programma kopumā paredz izmaksas ģimenēm ar diviem un vairāk bērniem, bet nabadzīgākās ģimenes saņem 500 zlotus arī par vienīgo bērnu. Programmas atbalstītāji apgalvo, ka tādējādi pabalsta ne tikai ģimenes, bet arī uzlabo dzīves kvalitāti, samazina nabadzības dzīvojošo bērnu skaitu un stimulē ekonomiku kopumā, jo cilvēkiem parādās papildu līdzekļi.

Šādas sistēmas ieviešana bija viens no galvenajiem valdošās partijas «Likums un taisnīgums» solījumiem 2015 .gada rudens vēlēšanās. Tad partija ieguva kontroli pār abām parlamenta palātām, bet iepriekš prezidenta amatā tika ievēlēts tās kandidāts Andžejs Duda. Faktiskais monopols uz pašreizējo varu pieļāvis partijai veikt virkni reformu (piemēram, mediju un tiesu jomā), kas izsauca asus opozīcijas protestus un skarbu kritiku Eiropas Savienībā. Šo reformu pretinieki apgalvo, ka jaunie likumi grauj demokrātiskas valsts pamatus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti