Dienas notikumu apskats

Centrāltirgū attīstīs pagrabus un kanālmalu; līdzekļus cer gūt no ERAF

Dienas notikumu apskats

Nacionālā apvienība Ušakova izaicinātāja lomu uztic Brokai

Pēc Grieķijas atteikuma izdot turku karavīrus Turcija draud atcelt migrācijas vienošanos

Pēc Grieķijas atteikuma izdot turku karavīrus Turcija draud atcelt vienošanos par migrācijas apturēšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Turcija piedraudējusi atcelt vienošanos par migrācijas apturēšanu uz Eiropu pēc tam, kad Grieķijas tiesa nobloķēja astoņu turku karavīru izdošanu, kas Turcijā apsūdzēti par līdzdalību pērn vasarā notikušajā apvērsuma mēģinājumā. Ankara uzskata, ka grieķu tiesas spriedums ir politiski motivēts. Turcija atkāpties no migrācijas vienošanās draudējusi arī iepriekš, un Eiropas Komisija pauda pārliecību, ka noruna paliks spēkā arī turpmāk. 

Ankara ir saniknota par Grieķijas Augstākās tiesas ceturtdien, 26.janvārī, pieņemot lēmumu bloķēt astoņu Turcijas armijas virsnieku izdošanu. Turcijas ārlietu ministrs Mevluts Čavušolu grieķu tiesas spriedumu raksturoja kā „politisku lēmumu” un pieprasīja otrreizēju lietas caurskatīšanu.

Astoņi turku karavīri - starp kuriem ir majori, kapteiņi un seržanti – Grieķijā ieradās ar helikopteru pērn vasarā 16.jūlijā uzreiz pēc Turcijas apvērsuma mēģinājuma. Karavīri Grieķijā lūdza politisko patvērumu, paziņojot, ka Turcijā baidās par savām dzīvībām. Viņi noliedza, ka būtu spēlējuši jebkādu lomu mēģinājumā gāzt Turcijas prezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu.

Ankara Atēnām pieprasīja tur ieradušos astoņus karavīrus izdot. Turcijā viņi apsūdzēti par nodevību, vēršanos pret konstitūciju, mēģinājumu gāzt parlamentu, kā arī par helikoptera sagrābšanu, izmantojot vardarbību, un mēģinājumu nogalināt prezidentu Erdoganu.

Ceturtdien Grieķijas Augstākā tiesa astoņu turku virsnieku izdošanu Turcijai tomēr nobloķēja. Tā paziņoja, ka ir pārāk liela iespēja, ka viņiem Turcijā nebūs garantēta taisnīga tiesa. Grieķijas Augstākā tiesas spriedums ir galīgs un to nevar pārsūdzēt.

Ankara uzreiz paziņoja, ka izvērtēs šī lēmuma ietekmi uz abu valstu „divpusējām attiecībām, sadarbību cīņā pret terorismu un citiem divpusējiem un reģionāliem jautājumiem”.

Un piektdien, 27.janvārī, ārlietu ministrs Čavušolu jau konkrētāk norādīja, kāda varētu būt reakcija. Intervijā telekanālam "TRT Haber" viņš norādīja, ka Ankara izvērtē, ko var darīt, atgādinot, ka ir pērn pavasarī ar Eiropas Savienību noslēgtā vienošanās par migrācijas apturēšanu.

Tostarp tiek izskatīts variants atkāpties no līguma stūrakmens, kas paredz Ankaras apņemšanos uzņemt atpakaļ visus no Turcijas Grieķijā ieradušos migrantus, kas tur nelūdz patvērumu vai viņu patvēruma lūgums ir noraidīts. Toreiz pēc vienošanās noslēgšanas migrācijas straumes strauji apsīka.

Turcijas ārlietu ministrs astoņus Grieķijā esošos turku karavīrus nodēvēja par nodevējiem, paziņojot, ka „Grieķija aizsargā puča sazvērniekus”. Ankara pieprasījusi karavīru lietu izskatīt vēlreiz. Turcijas tieslietu ministrija Atēnām arī iesniegusi jaunu izdošanas prasību, vēsta vietējie mediji.

Eiropas Komisijas pārstāve savukārt žurnālistiem paziņoja, ka Brisele ir pārliecināta, ka sadarbība ar Turciju migrācijas jautājumā turpināsies.

Ankara arī iepriekš izteikusi draudus atkāpties no migrācijas vienošanās brīžos, kad attiecības ar kopienu saasinās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti