Pusdiena

Saeima noraida Vējoņa rosināto «nepilsoņu bērnu likumu»

Pusdiena

Pusdiena 22.09.2017

Pretēji Trampa iebildumiem lielākā daļa valstu līderu atbalsta vienošanās ar Teherānu

Pasaules līderi nav vienisprātis par Irānas kodolprogrammas uzraudzību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Starp pasaules valstu līderiem Apvienoto Nāciju Organizācijā (ANO) nepastāv vienprātība par Irānas kodolprogrammu un atvieglojumiem, kas panākti Teherānai ar starptautisko kopienu. Par spīti ASV prezidenta Donalda Trampa iebildumiem, kurus viņš pauda uzstājoties ANO Ģenerālajā asamblejā Ņujorkā, lielākā daļa uzskata, ka vienošanās ar Teherānu ir spēkā.

Irānas un pasaules lielvaru starpā noslēgtā kodolvienošanās ir starptautiski atbalstīts līgums, ko 2015. gadā atbalstīja arī kā daļu no ANO Drošības padomes rezolūcijas. Šo pasākumu kopums paredzēja sankciju pakāpenisku atcelšanu pret Irānu, ko tā saņēma apmaiņā pret Teherānas kodolprogrammas ierobežošanu.

ASV administrācijai, tostarp bijušā prezidenta Baraka Obamas laikā, šis bija pietiekami sensitīvs jautājums, ko centās atrisināt vairākus gadu desmitus. Tramps paudis viedokli, ka valstu līderiem un starptautiskajai kopienai šo jautājumu vajadzētu pārskatīt, Irānu pielīdzinot Ziemeļkorejai.

„Naidīgu attieksmi mēs redzam ne tikai Ziemeļkorejā. Šis arī pēdējais laiks, lai pasaules nācijas stātos pretī vēl vienam nelietīgam režīmam, kas atklāti runā par masu slepkavībām, draudējis ar nāvi Amerikai, iznīcību Izraēlai, Turklāt tas ir grāvis valstu līderus, savienības, kuras atrodas šeit. Es runāju par Irānas valdību, kas slēpjas zem korumpētas diktatūras un viltus demokrātijas veicinātājiem,” sacīja Tramps.

Viņš arī draudējis no vienošanās izstāties, ja netiks noteikta stingrāka kontrole pār Irānas raķešu un kodolenerģijas programmām.

Arī Francijas prezidents Emanuels Makrons uzskata, ka ar pasaules lielvaru un Irānas kodolvienošanos vairs nav pietiekami, lai nodrošinātos pret Teherānas pieaugošo ietekmi reģionā.

Tomēr līgumu parakstījušās puses, ieskaitot Franciju, uzstāj, ka līgums ir labākais veids, kā nepieļaut, ka Irāna iegūst kodolieročus. Makrons gan tagad norāda, ka līgumu var arī uzlabot.

Irānas prezidents Hasans Rohani ANO Ģenerālajā asamblejā uzsvēra, ka Irānas un pasaules lielvaru starpā noslēgtā kodolvienošanās ir starptautiski atbalstīts līgums, kura likteni nevar izšķirt “viena vai divas valstis”.

„Var tikai izteikt līdzjūtību pasaules politikai, ja šī vienošanās tiktu izbeigta „ļaunā jaunpienācēja” dēļ. Vienlaikus tā būtu zaudēta iespēja pasaulei. Taču šāda attieksmes paušana nekad nav kavējusi Irānas virzību uz progresu,”

kritisks par ASV un Trampa politiku bija Rohani.

Eiropas Savienības (ES) augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos Federika Mogerīni ir pārliecināta, ka nav vajadzības pārskatīt kodolvienošanos ar Irānu, jo tā darbojas, neraugoties uz ASV pausto kritiku un prasībām to pārskatīt.

Viņa arī uzsvēra, ka nebūtu saprātīgi to atvērt no jauna. Turklāt pēc ANO notikušās sanāksmes, kurā piedalījās sešas lielvalstis, kas noslēgušas konkrēto vienošanos ar Irānu, arī tām nav šaubu par to, ka Irānas puse to ievēro.

Tikmēr ASV valsts sekretārs Rekss Tilersons pēc Trampa uzrunas un tikšanās ar Irānas ārlietu ministru Mohammadu Džavadi Zarifu paziņojis, ka šo vienošanos vajadzētu pārskatīt. Tagad ASV prezidentam Donaldam Trampam līdz 15.oktobrim ir jāsniedz ziņojums ASV Kongresam par to, vai viņš var apliecināt, ka Irāna pilda šo vienošanos, lai sankcijas tiktu arī turpmāk Irānai pakāpeniski atceltas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti