Dienas notikumu apskats

Bez debatēm valdība atbalsta audžuģimeņu un atbalsta centru noteikumus

Dienas notikumu apskats

Draud vidēji kvalificētu darbaroku deficīts

Par plašākām ķīmisko ieroču uzrauga pilnvarām lems pēc pāris dienām

Par plašākām ķīmisko ieroču uzrauga pilnvarām lems pēc pāris dienām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lielbritānija, kura nosodījusi Krieviju par ķīmiskas vielas izmantošanu pret bijušo dubultaģentu, Starptautiskās ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas īpaši sasauktajā sesijā Hāgā rosinājusi paplašināt šīs institūcijas pilnvaras. Londona vēlas, lai ķīmisko ieroču uzraugs turpmāk varētu nosaukt arī atbildīgos par aizliegtas vielas izmantošanu. Plānots, ka balsojums par britu ierosinājumu notiks pēc divām dienām.

Pēc teju trīs stundu strīdiem starp Rietumiem un Krieviju un tikai pēc ASV iejaukšanās, Hāgā bāzētās organizācijas dalībvalstis spēja pieņemt darba kārtību, kurā iekļauts arī Londonas rosinātais jautājums par Starptautiskās ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas pilnvaru palielināšanu.

Lielbritānijas priekšlikumu atbalsta Francija, Vācija, ASV un citas, bet neatbalsta Krievija, Irāna un Sīrija.

Maskavas delegācija sociālajā tīklā "Twitter" uzsvēra, ka "šādu pilnvaru piešķiršana sniedzas pāri ķīmisko ieroču uzrauga mandātam". Turklāt delegācija norādīja, ka "tik svarīgs lēmums nevar tikt pieņemts šādā sesijā".

Pašlaik 20 gadus pastāvošā Starptautiskā ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija, kura uzrauga 1997.gada līguma ievērošanu, kas aizliedz toksīnu izmantošanu kā ieroci, ir vairāk tehniskā atbalsta un zinātniskā iestāde. Tās galvenais uzdevums ir konstatēt, vai ķīmiskie ieroči ir tikuši izmantoti.

Apvienotās Karalistes galvenais iemesls, kāpēc tā vēlas virzīt šī jautāju izskatīšanu, ir saistīts ar kāda nervus paralizējoša toksīna izmantošanu tās teritorijā pret Krievijas bijušo dubultaģentu Sergeju Skripaļu. Šīs apsūdzības Maskava ir kategoriski noliegusi, taču notikušais ir ievērojami pasliktinājis attiecības starp Krieviju un Rietumiem.

Otrs iemesls, kāpēc Londona ir vērsusies Hāgā bāzētajā institūcijā, ir tas,  ka

arī ANO, kurai būtu jāsoda atbildīgie par ķīmisko ieroču izmantošanu, šie jautājumi nav nekur tālu darba kārtībā pavirzījušies.

Turklāt starptautiskajā kopienā arī palielinājušās bažas, ka kopš Pirmā pasaules kara, kad tika pieredzēta šādu vielu izmantošana, mūsdienās un īpaši pēdējo gadu laikā toksīnu izmantošana ir kļuvusi par ierastu lietu, un to galvenokārt veicinājusi neefektīva atbildīgo sodīšanas sistēma.

Bez Solsberi tiek minēti citi gadījumi, kad tikuši izmantoti ķīmiskie ieroči, piemēram, Irākā un Sīrijā, kur pastāv aizdomas pat par atkārtotu šo ieroču izmantošanu. Tāpat satraukumu rada pieredzētais Kualalumpuras lidostā Malaizijā, kur pērn tika saindēts Ziemeļkorejas līdera Kima Čenuna pusbrālis, kurš toksīna dēļ nomira.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti