Pusdiena

Pusdiena 03.12.2017

Pusdiena

Pusdiena 04.12.2017

Eirozonas dalībvalstu finanšu ministri izvirza nākamo Eirogrupas vadītāju

Par favorītu Eirogrupas vadītāja amatam min Portugāles ministru

Briselē pirmdien, 4. decembrī, eirozonas valstu finanšu ministriem ir jāizvēlas jauns Eirogrupas priekšsēdētājs. Viena no četriem kandidātiem uz šo ietekmīgo amatu ir Latvijas finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola. Tomēr medijos par favorītu tiek uzskatīts viņas portugāļu kolēģis Māriu Sentenu, kura partija pieder pie sociāldemokrātiem. Pie šīs politiskās grupas ir piederējis arī līdzšinējais Eirogrupas vadītājs.

Lai gan Eirogrupas sanāksmju darba kārtība daudziem var šķist visai tehniska un garlaicīga, lēmumiem, kas tiek pieņemti, tiekoties 19 eirozonas valstu finanšu ministriem, mēdz būt liela ietekme uz Eiropas ekonomiku. Grieķijas parādu turpmākais liktenis, kopējie Eirozonas vērtspapīri un tas, cik cieši sava politika būtu jākoordinē šīm 19 valstīm ar vienotu valūtu -  tie ir tikai daži no jautājumiem, kas jārisina Eirogrupai.

Lēmumu pieņemšanas procesu un dažādu viedokļu saskaņošanu vada Eirogrupas priekšsēdētājs.  Šis cilvēks tiek izvēlēts slēgtā balsojumā no dalībvalstu izvirzītajiem kandidātiem. Un šie pienākumi tiek pildīt līdztekus pašmāju darbiem. Līdz šim Eirogrupas priekšsēdētāja amatu ir ieņēmis Nīderlandes finanšu ministrs Jerūns Deiselblūms. Tagad ir pienākusi kārta atrast jaunu vadītāju.

Viena no četriem kandidātiem uz šo amatu ir Latvijas finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (Zaļo un Zemnieku savienība), kura atzīst: “Es esmu pagodināta, ka mans vārds arī izskan. Es domāju, ka tas ir liels gods Latvijai."

“Kas, protams, ir svarīgi – ka Eirogrupas vadītājam ir jābūt ļoti labam mediatoram, it sevišķi šajā laikā, kad mums ir tik daudz jautājumu. Piemēram, nākamais budžets, kad būs cīņa par kohēzijas politiku un vairākiem citiem instrumentiem. Mēs zinām, ka eirozonas integrācija un vairākas idejas tās īstenošanai ir liktas galdā. Tur būs jāatrod labs līdzsvars starp risku dalīšanu un risku mazināšanu. Jāatrod būs veids kā strukturālās reformas īstenot un ekonomikas stiprinātu. Tā kā šādā situācijā mazākai un politiski neitrālai valstij var būt pat labākas izredzes."

Ar politisko neitralitāti Reizniece-Ozola domā to, ka viņas politiskais spēks – Zaļo un Zemnieku savienība – nepieder ne pie vienas no Eiropas lielajām partiju grupām.

Līdzšinējais Eirogrupas priekšsēdētājs Deiselblūms ir sociāldemokrāts, un šī politiskā grupa ārkārtīgi cenšas saglabāt ietekmīgo amatu savās rokās. It sevišķi tādēļ, ka visus pārējos nozīmīgos amatus ieņem Eiropas Tautas partijas politiķi.

Ņemot vērā sociāldemokrātu ietekmi, par favorītu publiski tiek uzskatīts Portugāles finanšu ministrs Māriu Sentenu, kurš arī pieder pie šīs politiskās ģimenes. 

"Šo lēmumu pieņems 19 eirozonas dalībvalstis. Eirogrupas sanāksmēs mēs esam apsprieduši ļoti svarīgus lēmumus, kas ir būtiski Eiropas politikas attīstībai. Bet pēdējā laikā diskusijas Eirogrupā ir nonākušas zināmā strupceļā," to Sentens nesen sacījis intervijā CNBC.

Tāpat uz Eirogrupas vadītāju pretendē arī Luksemburgas finanšu ministrs Pjērs Grameja un viņa Slovākijas kolēģis Peters Kažimīrs.  Daudzi uzsver, ka šis būs slēgtais balsojums. Tādēļ, lai arī sociāldemokrāti uzstāj, ka amats pienākas viņiem, vēl ir iespējami dažādi pārsteigumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt