Par Eiropas tiesībsargu pirmo reizi ievēlēta sieviete

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Par jauno Eiropas tiesībsargu aizvadītajā nedēļā tika ievēlēta Emīlija O'Railija, kura līdz šim ieņēma Īrijas tiesībsarga amatu. O'Railija būs pirmā sieviete, kura kļūs par Eiropas tiesībsargu. Līdzšinējais Eiropas tiesībsargs Nikifors Diamanduross no amata vēlas atkāpties pirms termiņa, jo ir sasniedzis pensijas vecumu.

Eiropas tiesībsargs un tā birojs tika izveidots 1995.gadā. Līdzīgi kā valsts mēroga tiesībsargi, viņš izskata iedzīvotāju sūdzības par iestāžu rīcību. Tikai pie Eiropas tiesībsarga var vērsties, ja uzskata, ka kāda no Eiropas Savienības, nevis valsts vai pašvaldības iestādēm nav rīkojusies pareizi.

Eiropas institūcijām nav pienākuma pildīt tiesībsarga ieteikumus, bet visbiežāk tās tomēr ieklausās atzinumos. Statistika liecina, ka Eiropas Komisija ir izpildījusi tiesībsarga ieteikumus 82% gadījumu.

Emīlija O'Railija, kura aizvadītajā nedēļā tika ievēlēta par jauno Eiropas tiesībsargu, kā savu galveno prioritāti saredz biroja ietekmes pastiprināšanu. „Galvenais trešā tiesībsarga izaicinājums būs pārveidot Tiesībsarga biroju par nopietnāku spēlētāju starp pārvaldes institūcijām. Un tas ir nepieciešams nevis, lai birojs vienkārši iegūtu lielāku ietekmi un varu, bet… Manuprāt, tiesībsarga darba panākumu galvenā mēraukla termiņa beigās būs tas, vai pārvaldes iestādes ir spējušas mainīties,” skaidro O'Railija.

O'Railija Īrijas tiesībsarga amatu ieņēma kopš 2003.gada. Gan Īrijā, gan arī Eiropas Savienības līmenī viņa kļuva par pirmo sievieti savā amatā. Iepriekš O'Railija bija žurnāliste un rakstniece.

Šoreiz uz Eiropas tiesībsarga amatu, kas atbrīvosies šā gada oktobrī, pretendēja seši kandidāti. Starp tiem bija gan dažādu valstu tiesībsargi, gan arī vairāki Eiropas Parlamenta deputāti. O'Railijas ievēlēšanai bija nepieciešamas trīs balsošanas kārtas.

Pēc ievēlēšanas jauno tiesībsargu apsveica Eiropas Komisijas viceprezidents Marošs Šefčovičs, norādot: „O'Railijas kundzei būs jādara viens no smagākajiem un sarežģītākajiem darbiem. Un Komisija būs jūsu galvenais sadarbības partneris, jo Komisija pieņem vairumu noteikumu, kas ietekmē eiropiešu ikdienu. Kā vienmēr, Komisija darīs visu, lai atrastu labāko risinājumu visām problēmām, kas parādīsies. Ir svarīgi pateikt eiropiešiem, ka iestādes rūpējas par viņu problēmām un vajadzībām un dara visu iespējamo, lai tās pavisam konkrēti atrisinātu.”

Arī O'Railija kā vienu no saviem svarīgākajiem uzdevumiem tiesībsarga amatā saredz iedzīvotāju uzticības palielināšanu, kas nebūs viegli laikā, kad vairāk cilvēku kļūst arvien skeptiskāki par kopējo Eiropas projektu un Eiropas institūciju spēju adekvāti risināt viņu problēmas. „Es domāju, ka Tiesībsarga birojam ir kritiska loma, lai palielinātu vienkāršo Eiropas Savienības pilsoņu uzticību Eiropas Savienības institūcijām,” sacīja O'Railija.

Līdz šim skaļākie gadījumi, kas nonāca uz Eiropas tiesībsarga galda, bija, piemērām, kāda vācu žurnālista sūdzība par to, ka Eiropas Komisija viņam pārāk ilgi nav maksājusi honorāru par kādu eksperta darbu. Komisija par to atvainojās, izmaksāja nokavējuma procentus un paātrināja turpmāko izmaksu kārtību piesaistītajiem ekspertiem. Savukārt, kādā citā gadījumā tiesībsargs pārliecināja Eiropadomi nodot atklātībā dokumentus, kuru esamību Padome pirms tam pilnībā noliedza.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti