Pamiera laikā mēģina rast risinājumu Izraēlas un Palestīnas konfliktam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Otro dienu turpinās Izraēlas un Palestīnas pamiers. Abu pušu delegācijas plāno tikties neitrālajā zonā - sarunās Ēģiptes galvaspilsētā Kairā. To mērķis ir paildzināt mieru un rast risinājumu samilzušajam konfliktam. Taču abas puses jau tagad ir izvirzījušas virkni prasību, kuru izpildīšana noteiks tālāko attiecību likteni.

Trausls pamiers nogūlies pār Gazu pēc vairāku nedēļu asiņaina kara, kurā dzīvību zaudējuši teju 2000 cilvēku, visvairāk Palestīnas pusē. Izraēlas armija un „Hamas” vienojušies par trīs dienu pamieru, kas ilgtu vēl ceturtdien.

Trešdien abu pušu delegācijas ar vidutājiem tiekas kaimiņos, Ēģiptes galvaspilsētā Kairā, kur sarunās cer panākt risinājumu, kam, kā jau zināms patlaban, būs daudz un dažādi nosacījumi. Palestīnieši  uzstāj, lai Izraēla izbeidz astoņus gadus ilgušo Gazas blokādi un atver robežpunktus iespējai pārvietoties, savukārt Izraēla pieprasa pilnīgu Gazas atbruņošanos.

ASV valsts sekretārs Džons Kerijs intervijā raidorganizācijai BBC atzinis, ka pamiers ir jāturpina, taču ir jārisina daudz  dziļāki un plašāki  jautājumi.

„Mēs atbalstām to, ka abām pusēm ir jāiegulda, lai risinātu šos smagos jautājumus. Ceram, ka šis pamiers turpināsies, jo Izraēla izved karaspēku un ieročus un ir pabeigusi savu militāro operāciju. Sarunām būs vairāk telpas. Mēs vēlamies atbalstīt palestīniešus viņu centienos uzlabot dzīvi, atvērt robežpunktus, atjaunot mājas un iegūt lielāku brīvību, taču tam jānāk kopā ar lielāku atbildību pret Izraēlu, kas nozīmē atteikties no raķetēm. Un tas notiks, ja abu šo valstu problēmas risinās ar daudz plašāku pieeju,” ir pārliecināts  Kerijs.

Aculiecinieki vēsta, ka Gazā cilvēki pamazām izgājuši ielās, pagalmos rotaļājas bērni un pēc gara pārtraukuma pirmo reizi durvis atvēruši daži veikali. Savukārt citi iedzīvotāji, kuri, bēgot no apšaudes, bija pametuši mājokļus, atgriezušies un to vietā atraduši drupas.

Izraēlas valdības drošības padome tikusies sanāksmē, taču nav izplatījusi nekādu paziņojumu, bet mediji vēsta, ka Izraēlas iedzīvotājos valda neuzticība palestīniešiem un „Hamas” un tam, ka miers varētu ieilgt.

Savukārt Izraēlas policija arestējusi palestīnieti, kuru tur aizdomās par trīs ebreju jauniešu nolaupīšanas un slepkavības organizēšanu vēl jūnijā. Trīs ebreju pusaudžu nolaupīšana un nogalināšana 12.jūnijā Rietumkrastā bija viens no iemesliem, kas arī mudināja Izraēlu vērsties pret palestīniešu kaujiniekiem Gazas joslā un sākt plašu militāru operāciju, kas tagad nesusi lielus upurus un ir izpelnījusies arī plašu starptautisku nosodījumu.

Izraēla noziegumā vainoja radikālo palestīniešu islāmistu grupējumu "Hamas", taču grupējums nav uzņēmies atbildību par notikušo.

Izraēlas mediji ziņoja, ka aizturētais nopratināšanā atzinies, ka saņēmis finansiālu palīdzību no "Hamas", lai savervētu un apbruņotu nolaupītājus. Izraēlas policija turpina meklēt pārējos aizdomās turamos.

Savukārt starptautiskā sabiedrība uz notikušo reaģējusi gan ar vārdisku nosodījumu, gan darbos. Piemēram, Eiropas Savienības dalībvalsts Spānija pieņēmusi lēmumu uz laiku iesaldēt ieroču eksportu uz Izraēlu, tādējādi reaģējot uz ieilgušo Izraēlas un Gazas konfliktu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti