Pakistāna notriekusi divas Indijas lidmašīnas

Pakistāna savā gaisa telpā virs tās kontrolē esošās Kašmīras daļas trešdien notriekusi divas Indijas gaisa spēku lidmašīnas. Viens indiešu lidotājs nonācis gūstā, atsaucoties uz Pakistānas bruņotajiem spēkiem, vēsta BBC. 

Pakistāna notriekusi divas Indijas lidmašīnasHardijs Ventnieks

Viena no notriektajām lidmašīnām nogāzusies Pakistānas kontrolētās Kašmīras daļas teritorijā, bet otra pārlidojusi robežu un nokritusi Indijas teritorijā. Šonedēļ abas puses jau apmainījās ar kaujas lidmašīnu operācijām viena otras teritorijā. 

Saskaņā ar Indijas puses Kašmīras amatpersonu teikto, situācija saasinājusies pēc tam, kad Pakistānas iznīcinātāji bija pārkāpuši Indijas gaisa telpu, taču tika atspiesti atpakaļ. Par to, ka Pakistānas kara lidmašīnas bija pārkāpušas divās vietās robežu virs konflikta teritorijas Kašmīras daļā, ziņoja arī indiešu ziņu aģentūra PTI. Tā norādījusi, ka Pakistānas iznīcinātāji atgriezušies savā gaisa telpā pēc tam, kad tikuši pārtverti. PTI arī vēsta, ka Pakistānas kara lidmašīnas, pirms atgriešanās savā gaisa telpa, Indijas pusē nometušas bumbas, taču šī informācija nav ne oficiāli apstiprināta, ne ir ziņas par postījumiem un cietušajiem.

Palielinājusies spriedze divu kodolvalstu attiecībās – Pakistāna brīdinājusi Indiju par militāra spēka pielietošanu pēc tam, kad strīdus teritorijā Kašmīras noticis uzbrukums Indijas drošības spēkiem. Atbildību par uzbrukumu uzņēmies Pakistānā bāzēts teroristu grupējums. Indija uzskata, ka viņiem palīdzējusi arī Pakistānas valsts.

Saspīlējums Kašmīrā aug kopš brīža, kad Pakistānā bāzēts teroristu grupējums uzbruka Indijas drošības spēkiem. Pagājušajā nedēļā līdzās Indijas armijas autokolonnai tika detonēts mīnēts auto un bojā gāja 40 Indijas karavīri - šāds upuru skaits abu valstu konfliktā nav pieredzēts daudzus desmitus gadu un liecina par nopietnu konflikta saasinājumu. Pēc uzbrukuma Indija izvērsa plašu militāru operāciju pret grupējumu, nogalinot terorakta organizētāju un vairākus tā kaujiniekus. Indija uzskata, ka uzbrukumā iesaistīts arī Pakistānas izlūkdienests.

Abu valstu nesaskaņu centrā – musulmaņu apdzīvotais Kašmīras reģions. Kopš Indija un Pakistāna 1947. gadā ieguva neatkarību no Lielbritānijas, Kašmira ir sadalīta starp abām valstīm. Kopš 1989. gada pret Indijas spēkiem reģionā cīnās vairāki separātistu grupējumi, kas vēlas panākt teritorijas neatkarību vai apvienošanos ar Pakistānu. Indija jau ilgstoši apsūdz Pakistānu šo separātistu atbalstīšanā.Ķīna pēc notikušā aicinājusi abas konflikta puses atturēties no turpmākām darbībām, kuras varētu vēl vairāk saasināt situāciju pēc divu Indijas kara lidmašīnu notriekšanas un risinājumu konfliktam meklēt ar dialoga palīdzību.

Arī ASV, neilgi pirms šī incidenta, aicināja Indiju un Pakistānu uz atturēšanos, lai par katru cenu novērstu konflikta tālāku eskalāciju. ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo arī uzsvēra īpaši jāizvairās no militārām darbībām, vienlaikus aicinot Pakistānu izvērst daudz aktīvāku cīņu pret terorismu tās teritorijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti