Dienas notikumu apskats

Jaunās valdības veidošana vēl arvien iestrēgusi

Dienas notikumu apskats

Pretēji arhitekta Birkerta iecerei Okupācijas muzeja pašreizējais apjoms tiks saglabāts

Baraks Obama sper soli uz priekšu šaujamieroču tirdzniecības ierobežošanā

Obamas plāni ierobežot ieroču tirgošanu ASV izraisa asu nozares un republikāņu kritiku

Ieroču aprites kontrole ASV kļūst par nozīmīgu rudenī gaidāmo ASV prezidenta vēlēšanu kampaņas daļu. Prezidents Baraks Obama otrdien, 5.janvārī, izmantojot savas pilnvaras, paziņoja par soļiem šaujamieroču tirdzniecības ierobežošanai, lai tādējādi censtos apturēt masu apšaudes ASV.

Pret prezidenta rīkojumu asi iebilst ieroču lobijs un Kongresu kontrolējošie republikāņi, uzstājot, ka Obama rīkojas nekonstitucionāli. Republikāņu partijas kandidāti uz prezidenta amatu gaidāmajās vēlēšanās sola, ka uzvaras gadījumā atcels Obamas rīkojumu.

Vardarbības gadījumu, kuros tiek izmantoti ieroči, ASV ir krietni vairāk nekā citās attīstītajās valstīs. Ik gadu ASV dzīvību no ieročiem zaudē aptuveni 30 tūkstoši cilvēku.

ASV prezidents Baraks Obama nesen paziņoja, ka plāno spert vienpusējus soļus, lai pastiprinātu šaujamieroču aprites kontroli ASV. Viņš paziņoja, ka republikāņu kontrolētais Kongress nav spējis rīkoties, lai samazinātu masu apšaudes.

Otrdien Obama izdeva prezidenta rīkojumu, kuram saskaņā ar likumu nav nepieciešama Kongresa piekrišana. Obamas izdotais rīkojums galvenokart vērsts pret ieroču tirgotājiem, kas līdz šim izvairījušies no oficiālas reģistrēšanās un licences saņemšanas. Tostarp tas attieksies uz tirgotājiem internetā un ieroču izstādēs.

Alkohola, tabakas, šaujamieroču un sprāgstvielu kontroles birojam uzdots precizēt savus noteikumus, lai ikvienam, kas tirgo ieročus, neatkarīgi no viņa atrašanās vietas būtu jāsaņem licence un attiecīgi jāveic pircēju pagātnes pārbaude.

Obama centies arī aizlāpīt caurumu pašreizējā regulējumā, kas ļauj ieroču pircējiem apiet pagātnes pārbaudi, ja šaujamie tiek iegādāti ar kādu fondu vai citu juridisku personu starpniecību.

Obama jautājumam par ieroču apriti īpaši pievērsās pēc 2012.gada decembra apšaudes pamatskolā Ņūtonā, Konektikutas štatā, kad bojā gāja 20 bērni. Pēdējos mēnešos apšaudes notikušas, piemēram, Koloradospringsā Kolorādo štātā un Sanbernardino Kalifornijā.

Savu rīkojumu Obama izklāstīja emocionālā uzrunā Baltajā namā, kur viņam līdzās stāvēja masu apšaudēs izdzīvojušie un bojā gājušo tuvinieki. Savā uzrunā Obama arī apsūdzēja ieroču lobiju, ka tas cenšas valsti turēt par ķīlnieku.

"Ieroču lobijs varbūt par ķīlnieku tur Kongresu, taču viņi nevar par ķīlniekiem turēt amerikāņus. Mums nav jāpieņem šis masu slaktiņš kā cena par brīvību," teica ASV prezidents.

Kā bija gaidāms, lielākā ieroču lobiju grupa ASV - Nacionālā ieroču asociācija - Obama soļus kritizēja, paziņojot, ka tie nenovērstu pēdējos gados notikušās masu apšaudes un slepkavības.

ASV Pārstāvju palātas spīkers, republikānis Pols Raians paziņoja, ka prezidenta izdotie rīkojumi apiet Kongresu, "grauj brīvības" un pret tiem vērsīsies tiesā. Viņš uzstāja, ka tā vietā, lai pievērstos noziedzniekiem un teroristiem, Obama vajā likumpaklausīgus pilsoņus.

Republikāņu partijas kandidāti uz prezidenta amatu gaidāmajās vēlēšanās - kā Donalds Tramps un Džebs Bušs - paziņoja, ka ievēlēšanas gadījumā Obamas rīkojumus atcels.

Kritiķi uzskata, ka Obamas rīcība ir pretrunā ASV konstitūcijas 2. labojumam. Tas paredz, ka iedzīvotājiem tiesības nēsāt un turēt ieročus un šādas tiesības nedrīkst ierobežot. Obama šādu kritiku noraida.

Demokrātu partijas kandidāte uz prezidenta amatu Hilarija Klintone atbalstīja Obamu, paziņojot, ka ir iespējams vienlaicīgi aizsargāt gan konstitūciju, gan ģimenes un iedzīvotājus no vardarbības ar ieročiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti